Analiza sytuacji na rynku nieruchomości – okres wakacyjny

Wakacje dobiegły końca, do szkół powracają nasze pociechy, a na rynki powraca aktywność. Między innymi na rynek nieruchomości. W związku z tym przyjrzyjmy się kondycji polskiego rynku mieszkaniowego w dopiero co minionym okresie wakacyjnym. Jak kształtowały się ceny na przestrzeni lipca i sierpnia oraz jakie są prognozy na ostatni miesiąc trzeciego kwartału 2014 roku?

O ile w okresie wakacyjnym inwestorzy oraz osoby poszukujące własnych czterech kątów liczą zazwyczaj na spadki cen, to nie we wszystkich regionach naszego kraju mogli się nimi cieszyć w ostatnich dwóch miesiącach. W niektórych miastach ceny zamiast spadać wręcz wybiły do góry – co więcej na nieszczęście dla nabywających, nie chcą tanieć również mieszkania na rynku wtórnym.

Początek trzeciego kwartału przyniósł dużą dywergencję cenową rynku pierwotnego. Silne wzrosty w ujęciu rokrocznym zaobserwować można było między innymi w Trójmieście oraz w Krakowie. Odwrotną korelację zaobserwowano natomiast w Poznaniu i Wrocławiu. Na rynku wtórnym utrzymały się natomiast podobne poziomy cen jeżeli chodzi o koszty zakupu metra kwadratowego mieszkania.

 

Średnie ceny mieszkań w największych polskich miastach

Poniżej prezentujemy zestawienie uśrednionych cen mieszkań w największych polskich miastach w okresie lipca i sierpnia 2014. W pierwszej kolejności podawana jest cena na rynku pierwotnym, w drugiej na rynku wtórnym:

  • Gdańsk – 6110zł, 5818zł
  • Katowice – 4944zł, 4024zł
  • Kraków – 6815zł, 6874zł
  • Lublin – 5055zł, 4841zł
  • Łódź – 4917zł, 3825zł
  • Poznań – 5845zł, 5634zł
  • Szczecin – 4546zł, 4190zł
  • Warszawa – 7461zł 8453zł
  • Wrocław – 5937zł, 5833zł

Warto zauważyć, że jedynie w Krakowie oraz w Warszawie ceny mieszkań na rynku wtórnym przewyższają te na rynku pierwotnym (w przypadku stolicy jest to różnica bardzo znacząca).

Najważniejsze zmiany na rynku pierwotnym

Lipiec na rynku pierwotnym przyniósł szereg podwyżek, które zostały jednak wyrównane w sierpniu. Najwyższy średni wzrost mieszkań porównując sierpień do lipca (m/m) notowany był w Krakowie (+111zł/metr kwadratowy) oraz w Łodzi (53zł/metr kw.). W ujęciu rokrocznym (r/r) w mieście Smoka Wawelskiego cena na niekorzyść kupujących poszła w górę aż o 281zł/m kw. Krakowiakom przestało się również opłacać kupować mieszkania z rynku wtórnego – zdecydowanie tańsze są bowiem mieszkania nowe.

Z niższych cen niż w trzecim kwartale 2013 roku cieszyć mogą się mieszkańcy stolicy (-122zł/metr kwadratowy), Poznania (-281zł/metr kwadratowy) oraz Wrocławia (243zł/ metr kwadratowy).

Rynek wtórny w lipcu i sierpniu 2014

O ile w przypadku rynku pierwotnego w czasie dwóch pierwszych miesięcy Q3 2014 widzimy duże wahania cenowe, to na rynku wtórnym jesteśmy świadkami swojego rodzaju konsolidacji. Zastój cenowy został minimalnie naruszony jedynie w Łodzi, Gdańsku oraz Wrocławiu – wahania od wartości historycznych wynosiły jednak maksymalnie 20 złotych/metr kwadratowy.

Przed szereg postanowiły wybić się jedynie Poznań oraz Kraków – w którym z miesiąca na miesiąc jest coraz drożej. W porównaniu z rokiem ubiegłym (sierpień 2013) ceny na rynku wtórnym poszybowały do góry o 100 złotych od metra2.

Gdzie ceny najbardziej poszły w dół

Szukając miejsca gdzie sytuacja rynkowa jest obecnie najkorzystniejsza dla inwestorów i gdzie w ujęciu rokrocznym ceny najbardziej poszybowały w dół warto rozpatrzyć następujące propozycje.

  • Gdańsk ? mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni do 38 metrów kwadratowych (5454zł/mkw.), tańsze o 6%,
  • Katowice – mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni do 38 metrów kwadratowych (4497zł/mkw.), tańsze o 9%
  • Poznań – mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni 60-90 metrów kwadratowych (5366zł/mkw.), tańsze o 11%
  • Wrocław – mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni do 38 metrów kwadratowych (6058zł/mkw.), tańsze o 10% oraz mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni 39-60 metrów kwadratowych (5849zł/mkw.), tańsze o 5%.

Analitycy przyjmują, że wrzesień – charakteryzujący się większą aktywnością na rynku nieruchomości – może przynieść kontynuację wakacyjnych trendów oraz pobudzenie zmienności rynku wtórnego.

autor: Damian Chmiel

Dodaj komentarz