Banki poprzez liczne kampanie reklamowe próbują dotrzeć do możliwie najszerszego spektrum odbiorców. Rolę zachęty pełnią nowe usługi na rynku, a także już istniejące produkty, uzupełnione o dogodniejsze warunki, które są kierowane do wszystkich – niezależnie od stanu majątkowego czy cywilnego. Od pewnego czasu instytucje bankowe potencjalnych klientów szukają także u najmłodszych, czego efektem jest konto dla dziecka.

Z czym jest związane?

W sferze ogólnej nie różni się ono zbytnio od rozwiązań dla osób dorosłych. Inne są na pewno poszczególne warunki, jak chociażby darmowe uruchomienie rachunku, brak prowizji za zrealizowane przelewy czy uwzględnienie atrakcyjnych zniżek w szkołach językowych oraz dodatkowych korzyści za dobre wyniki w nauce. Banki, w celu dodatkowego spersonalizowania swojej oferty pod najmłodszych klientów, często uruchamiają także specjalne odsłony swoich serwisów internetowych, które mają zachęcić młodzieżowym wyglądem i prostotą obsługi.

Oferty kont dla dzieci to również okazja dla banku, aby budować wzajemne relacje z klientem jeszcze przez osiągnięciem przez niego dojrzałości. Wykreowane w ten sposób zaufanie zaowocować może w przyszłości uruchomieniem konta studenckiego, a następnie skorzystaniem z pełnej usługi, połączonej chociażby z ofertą kredytową.

Zgodnie z polskim prawem, zarządzanie kontem osobistym oraz lokatą możliwe jest po ukończeniu 13. roku życia, co dodatkowo wiąże się z koniecznością uzyskania zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. Mimo tego ograniczenia, niektóre banki oferują rodzicom konta z myślą o dużo młodszych dzieciach.

Pierwsze oszczędności

Taką ofertę posiada chociażby ING Bank Śląski, który Otwarte Konto Oszczędnościowe dla Juniora kieruje do dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Rodzice chcący zabezpieczyć finansową przyszłość swojego potomka mogą skorzystać z oprocentowania w wysokości 3%, które jednak będzie obowiązywać jedynie przez 4 miesiące. Po upływie tego czasu zostanie ono dostosowane do wartości standardowych. Z momentem ukończenia przez dziecko 13 lat, dostanie ono możliwość samodzielnego zarządzania swoimi finansami przez telefon i internet.

Podobne prezentuje się PKO Konto Dziecka, które skierowane jest do dzieci w przedziale wiekowym od 0 do 13 lat. Konto jest połączone z rachunkiem dorosłego klienta banku. Dla nieco starszych dzieci przewidziane zostało PKO Konto Pierwsze, którego obsługa może być prowadzona przez specjalnie skonstruowany serwis internetowy, mający nauczyć najmłodszych zarządzania swoimi finansami.

Nie tylko konto

Specjalne usługi przygotował także Bank Pekao, który oferuje dwa rodzaje rachunków – Eurokonto Junior, przeznaczone dla młodzieży od 13. roku życia oraz Eurokonto OK, z którego korzystać mogą osoby w wieku od 15 do 18 lat. Różnią się one między sobą głównie poziomem kontroli, jaką nad finansami dziecka sprawują rodzice. Podobne rozwiązania oferują także między innymi Deutsche Bank, mBank (Izzykonto – uprawniające do zniżek w szkołach językowych i sieciach handlowych), oraz Meritum Bank

Niektóre banki, jak chociażby Millenium czy BZ WBK, poza kontem osobistym posiadają w swojej ofercie także specjalne karty prepaid, które są zasilane przez rodziców. Dziecko może za pomocą karty płacić w sklepie bądź wypłacać gotówkę w bankomacie.

Przede wszystkim edukacja

Poza szerokimi możliwościami związanymi chociażby z korzystnymi warunkami oszczędnościowymi, bezpłatnym prowadzeniem rachunku czy specjalnie przygotowanymi serwisami internetowymi, konto dla dziecka służy również celom szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej. Banki z myślą o najmłodszych przygotowują specjalne materiały, które mają pobudzić w nich rozwój świadomej postawy przedsiębiorczej. Ma ona w przyszłości zaprocentować lepszą znajomością praw i zależności rządzących rynkiem.

Tego typu edukacja, w połączeniu z atrakcyjnością wspomnianych serwisów internetowych, ma zachęcić najmłodszych po głębszego poznania świata finansów. Dzięki zdobytej wiedzy będą w stanie dokonywać w przyszłości decyzje w oparciu o racjonalne i odpowiedzialne przesłanki.

Dodaj komentarz