Warunkiem koniecznym rozpoczęcia i rozwoju każdego przedsiębiorstwa jest posiadanie odpowiednich funduszy na start. Banki oferują świeżo upieczonym przedsiębiorcom szereg rozwiązań kredytowych pozwalających na finansowanie działalności. Pozyskane dzięki kredytom dla nowych firm środki przeznaczone mogą być na zaspokojenie bieżących potrzeb, zapewniając jednocześnie utrzymanie tak istotnej płynności finansowej.

Z jakich alternatyw może skorzystać przedsiębiorca?

Nowo powstałe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z trzech rodzajów kredytów w momencie rozpoczynania swojej działalności lub w pierwszych jej etapach. Chodzi tutaj o kredyty wekslowe, inwestycyjne oraz zakładane na koncie bieżącym danej firmy.

Rozwiązania te posiadają oczywiście silniejsze i słabsze strony – właśnie dlatego musisz znać podstawowe potrzeby swojego biznesu. Tylko wtedy będziesz w stanie ustalić, które świadczenie jest najbardziej opłacalne i optymalnie dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności.

Jako, że czas przyznawania kredytów dla nowych firm jest dosyć wydłużony – kolejne etapy weryfikacji pochłonąć mogą nawet 30 dni – o finansowanie warto ubiegać się już na samym starcie. Jest to o tyle dobre, że banki również starają się pomóc przedsiębiorcom pokazując sposoby zaoszczędzenia pieniędzy, optymalnego dobrania planu rozwojowego i wybrania wielkości kredytu, który będzie w pełni dostosowany do potrzeb.

Czym w takim razie różnią się między sobą kredyty wekslowe, inwestycyjne oraz na rachunku bieżącym?

  • Kredyt wekslowy – w ich przypadku możemy liczyć na uzyskanie największego kredytu dla nowej firmy. Wymogiem jest jednak podpisanie weksla także przez poręczyciela – osobę trzecią. W przypadku gdy nasze przedsiębiorstwo będzie niewypłacalne, a my nie będziemy w stanie wywiązać się z umowy kredytowej, jest ona odpowiedzialna za pokrycie wszystkich zobowiązań.
  • Kredyt inwestycyjny – rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw posiadających własne zasoby gotówkowe, które są jednak niewystarczające, aby skutecznie zainwestować w rozwój. Bank udostępnia pewne środki, które następnie są zwracane na podstawie faktur dostarczanych do banku – jest to jedno z najdroższych rozwiązań dostępnych obecnie w ofercie polskich banków.
  • Kredyt na rachunku bieżącym – tani, bezpieczny i szybki sposób pozyskania środków na finansowanie działalności. Dodatkowa zaleta to niski poziom oprocentowania i marża banku. Z drugiej jednak strony kredyty te opiewają na najniższe kwoty (w porównaniu z dwoma wcześniejszymi alternatywami).

Przykłady kredytów dla nowych firm

Praktycznie każdy duży bank działający na terenie Polski posiada ofertę skierowaną dla nowych lub dopiero rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorstw. Poniżej zaprezentowano przykłady instytucji finansowych posiadających w swoim koszyku produktowym jedne z najkorzystniejszych (na obecną chwilę) kredytów dla nowych firm:

Biznes Ekspres EBI w BZ WBK – minimalna kwota kredytowania to 10 tysięcy złotych, maksymalna 500 tysięcy. Przedsiębiorstwo musi działać na rynku minimalnie 12 miesięcy, aby móc ubiegać się o finansowanie. Celem pozyskanych środków jest finansowanie działalności bieżącej lub zwiększenie/odtworzenie majątku trwałego.

Oprocentowanie nominalne 3.08%, rzeczywiste 3.12%, minimalna marża banku 0.40%

Linia kredytowa w rachunku bieżącym w Raiffeisen Polbank – kredyt od 30 do 500 tysięcy PLN, minimalny czas funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku 6 miesięcy. Przeznaczenie kredytu to dowolny cel powiązany z działalnością gospodarczą (zakup materiałów, zapasów, maszyn, utrzymanie płynności finansowej).

Oprocentowanie nominalne 4.68%, rzeczywiste 4.79%, minimalna marża banku 2.0%

Kredyt obrotowy MSP w PKO Banku Polskim – maksymalna kwota kredytu w pełni negocjowalna, bank nie określa jednocześnie minimalnego, wymaganego okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Finansowanie pozwala na pokrycie zobowiązań bieżących (pokrycie składek, wypłatę wynagrodzeń, spłatę zadłużeń, utrzymanie płynności).

Oprocentowanie nominalne 5.08%, rzeczywiste 5.20%, minimalna marża banku 2.40%.

Pożyczka dla firm w mBanku – do stu tysięcy złotych, możliwość ubiegania się zaraz na początku działalności. Pozyskane środki wykorzystać można na każdy cel powiązany z prowadzoną działalnością.

Oprocentowanie nominalne 8.58%, rzeczywiste 8.92%, minimalna marża banku 5.90%.

 

Dodaj komentarz