Pożyczki pozabankowe

Kredyt poza bankowy, a właściwie – pożyczka poza bankowa – to forma uzyskania pieniędzy dla osób, które nie mogą albo nie chcą przechodzić formalności związanych z braniem kredytu w banku. Na czym to polega? Kredyt poza bankowy niesłusznie nazywany jest zasadniczo kredytem – do udzielania kredytów bowiem są dopuszczone jedynie banki, które podlegają odpowiedniej kontroli finansowej np. w kwestii wysokości proponowanego oprocentowania.

W przypadku instytucji finansowych poza bankowych można mówić raczej pożyczkach pieniędzy. Tych natomiast jest w ofertach parabanków bardzo wiele – trzeba jednak uważać na to, którą się wybiera. W przypadku kredytów poza bankowych najczęstszymi korzystającymi są osoby, które nie mają szansy dostać kredytu z banku. Często osoby te wpadły w tzw. pętlę kredytową, kiedy jeden kredyt spłaca się kolejnym – i w końcu żyje się jedynie z kredytu. Zaciągnięcie kredytu poza bankowego przez osoby zadłużone jest możliwe z jednego powodu: zwykle nikt nie potrzebuje zaświadczenia o zarobkach w przypadku tej formy pożyczki, zazwyczaj wystarczy po prostu dowód osobisty i podpis na umowie.

Dużą pułapką jest dla wielu osób koszt spłaty takiego kredytu. Zazwyczaj nawet wówczas, gdy samo oprocentowanie jest jeszcze dość korzystne, to do kosztów spłaty kredytu dochodzą rozmaite koszty dodatkowe. Są to takie rzeczy, jak np. opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu, opłaty manipulacyjne, rozmaite prowizje. Również spóźnienie się ze spłatą może powodować szybkie narastanie odsetek karnych, które wynieść mogą koniec końców dwukrotnie tyle, co sam kredyt.

Słowniczek:

  • Parabank

Instytucja finansowa, która nie podlega nadzorowi finansowemu i nie może udzielać np. kredytów, a jedynie pożyczki. Nie obejmują jej regulacje tzw. ustawy antylichwiarskiej, przez co może ustanawiać wysokie oprocentowanie dla oferowanych produktów finansowych.

  • Odsetki karne

Odsetki umowne, zawarte w porozumieniu między instytucją finansową a klientem, które klient jest zobowiązany płacić w przypadku odstąpienia od prawidłowego przestrzegania umowy z instytucją. Następuje to np. w przypadku nieterminowej spłaty kredytu czy pożyczki.

  • Ubezpieczenie kredytu

Forma zabezpieczenia spłaty kredytu wymaga niekiedy przez banki i jednostki finansowe.