100 zł to mało? Lepsze to, niż nic. Jeśli nie oszczędzasz nawet tyle miesięcznie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Możesz zacząć od tej kwoty, a w miarę wprawy oszczędzać więcej i więcej – wszystko zależy od Ciebie. Poza tym 100 zł miesięcznie, to już 1200 zł w skali rocznej. A za to już można coś kupić – np. wycieczkę, nową pralkę czy szkolenie, które zapewni Ci awans. Skorzystaj z naszych tricków i wciel je w życie – każdy z nich może pozwolić Ci oszczędzić nawet 100 zł miesięcznie. A jest ich 25!

Podajemy gotowe sposoby na oszczędzanie!

1. Ogranicz jedzenie na mieście – piwko tu i tam, kawa z przyjaciółką, kanapki i cola w pracy, może Cię kosztować nawet 300 zł miesięcznie.

2. Kupuj najedzony i z listą – kiedy jesteśmy głodni mamy ochotę niemal na wszystko, co znajduje się na sklepowych półkach – jeśli wybierzemy nawet – produktów, na które w danym momencie mamy ochotę, to z pewnością kupimy za dużo. Dlatego warto kupować po obiedzie i z listą.

3. Ogranicz przekąski, słodycze, napoje gazowane i alkohol – w krótkiej perspektywie Twój portfel będzie cięższy, a Ty sam będziesz nieco lżejszy i zdrowszy.

4. Sprawdź swoje konto – i zmień je na takie, na których nie masz opłat. W bankowości długi staż nie popłaca. I zniszcz swoją kartę kredytową, jeśli nie potrafisz nad nią zapanować i wciąż żyjesz ponad stan dzięki jej limitowi.

5. Oszczędź na ubezpieczeniu auta – pytaj o wszystkie możliwe zniżki ( za ubezpieczenie dwóch aut, za połączenie z ubezpieczeniem mieszkania, za płatność kartą) i zapłać za ubezpieczenie za cały rok z góry.

6. Zmień auto na rower – w naszym kraju na rowerze można jeździć nawet przez pół roku. Wyobraź sobie, ile możesz oszczędzić, jeśli na ten czas zostawisz samochód. I Twój organizm Ci podziękuje.

7. Podwózka – ustal ze znajomymi w pracy, że będziecie się nawzajem podrzucać. Spadek 1/3 lub nawet – kosztów paliwa + opłat za parkowanie, to szybki sposób na podreperowanie budżetu.

8. Planuj wakacje z wyprzedzeniem – jeśli latasz samemu, poluj na promocje lotnicze, kupuj hotele wcześniej. Jeśli wybierasz biura podróży, pomyśl o last minute lub opcjach first minute.

9. Wymień oświetlenie na energooszczędne i zminimalizuj liczbę urządzeń, będących w stanie czuwania. Dodatkowo porównaj oferty swoich dostawców prądu i sprawdź, czy ktoś nie proponuje lepszej oferty.

10. Przejrzyj swoje abonamenty i zrezygnuj z tych niepotrzebnych – niepotrzebne kanały w telewizji kablowej, za duże pakiety internetu czy abonamenty telefoniczne, których nie wygadujesz – potrafią -pożreć? bardzo duże kwoty miesięczne.

11. Kupuj odzież mądrze – czekaj na promocje i wyprzedaże, polub się z modnymi second-handami i wyrób sobie karty zniżkowe, jeśli Ci się to opłaca.

12. Korzystaj z biblioteki, zamiast kupować książki w Empiku. Polub się z ebookami, jeśli masz czytnik – są nie tylko zazwyczaj tańsze, ale i lepsze dla środowiska.

13. Baw się w domu, zamiast ciągle wychodzić na miasto.

14. Sprzedaj ciuchy, dodatki, sprzęt elektroniczny i wyposażenie wnętrza, które Ci się znudziło/już do Ciebie nie pasuje.

15. Aktywnie baw się z dziećmi – one bardziej potrzebują Twojej uwagi, niż nowego PlayStation.

16. Nie traktuj zakupów jako sposobów na odreagowanie stresu i oddawaj te, które jednak do Ciebie nie pasują lub kupiłeś je właśnie w tym celu.

17. Staraj się kupować za gotówkę – nie zawsze jej wystarczy, a do tego czujemy, jak portfel robi się coraz lżejszy. W porównaniu do kart kredytowych.

18. Stwórz budżet domowy i pilnuj go – zobaczysz gdzie uciekają Twoje pieniądze i załóż tamę.

19. Korzystaj z Allegro, zakupów grupowych, kuponów i porównuj duże zakupy (np. elektronikę) na serwisach typu Ceneo. W ten sposób nawet na jednym produkcie możesz zaoszczędzić kilkaset złotych.

20. Odczekaj, aż najnowszy sprzęt trochę spowszednieje – wymarzony telefon, gra komputerowa czy komputer szybko traci na wartości, zastępowany coraz lepszymi odpowiednikami – lepiej poczekać kilka miesięcy i zaoszczędzić, niż wybierać się na premierę.

21. Rzuć nałogi – alkohol, papierosy i inne używki to nie tylko zdrowie, ale i oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie.

22. Przygarnij świnkę skarbonkę – i wrzucaj do niej drobniaki, np. po 2-5 zł. Za kilka miesięcy się zdziwisz, jak łatwo było oszczędzić aż taką sumę.

23. Skorzystaj z bankowych rozwiązań w oszczędzaniu – specjalne konta pobierają kilka procent sumy Twoich zakupów kartą i odkładają na specjalne konto oszczędnościowe. Ty szybko zapominasz o jego istnieniu, a stosik na koncie stale rośnie, tym większy, im częściej płacisz kartą.

24. Myśl trzeźwo – wypisz na kartce stawkę godzinową Twojego wynagrodzenia, a potem włóż ją do portfela. Jak będziesz się zastanawiał nad kupnem nowej odzieży lub super potrzebnego sprzętu, wyciągnij ją i zobacz ile będzie Cię kosztowała pracy. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet kilka tysięcy miesięcznie!

25. Nie chodź po sklepach internetowych ani stacjonarnych z nudów czy dla rozrywki. Dzięki temu nie będziesz widział tylu rzeczy, które chciałbyś mieć. Tak samo z newsletterami, które przychodzą na Twoją skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz