Bitcoin, to najpopularniejsza wirtualna waluta, która istnieje od kilku lat, dokładnie od 2008 roku i została stworzona przez Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość pozostaje nieznana.

Jak podaje portal bankier.pl, inną wirtualną -walutą? jest linden, doskonale znany miłośnikom gry Second Life. Linden dolars nabywa się za prawdziwe pieniądze i służą one do realizowania transakcji. Z wirtualnymi pieniędzmi mają do czynienia także użytkownicy Facebooka. Na potrzeby tego portalu stworzono -walutę? Facebook Credits, za którą można kupować dostępne tam aplikacje.

Dziś najgłośniej mówi się o bitcoin – wirtualnej -walucie? generowanej matematycznie, nie posiadającej centralnej instytucji finansowej – -banku?. Emisja bitcoins nie może przekroczyć dwudziestu jeden milionów. Portal bankier.pl donosi, że w zeszłym miesiącu zaczął pracować pierwszy na świecie bankomat, który umożliwia zamianę realnych dolarów na wirtualne bitcoins. Maszyna ta znajduje się w Vancouver. Bitcoiny nie mają stałej wartości. Ostatnio obserwuje się wręcz szalony jej wzrost. Mieszkańcy Toronto, Ottawy, Montrealu i Calgary już wkrótce będą mogli korzystać z bankomatów zapełniających ich wirtualne portfele nową -walutą?.

Szalejąca cena bitcoin.

Wartość wirtualnego bitcoina wzrasta bardzo szybko. Bankier.pl podał ostatnio informację, że -waluta? ta przekroczyła psychologiczną barierę pięciuset pięćdziesięciu dolarów. Tak właśnie się stało, następnie notowania osiągnęły próg 800$. Aktualnie jeden bitcoin kosztuje ok. 620 dolarów. Znawcy tematu twierdzą, iż wzrost kursu jest to skutkiem coraz większego udziału wirtualnego -pieniądza? w realnym obrocie gospodarczym. Przykładem są tu otwierane kolejno bankomaty wypłacające bitcoiny, sklepy internetowe i fundusze inwestycyjne. Na wzrost wartości tej -waluty? niewątpliwy wpływ ma wciąż rosnący popyt na nią w Państwie Środka. Chiny są miejscem, gdzie realizowana jest jedna trzecia wszystkich transakcji na świecie. Tylko tam możliwe jest nabycie nieruchomości za wirtualne bitcoiny. W ciągu ostatniego miesiąca (listopada), bitcoin przyniósł ponad 160% zysku. Przez ostatni rok wartość tej -waluty? wzrosła ponad czteroipółkrotnie. Trudno w to uwierzyć, ale rok temu jeden bitcoin kosztował 12 dolarów.

 

Dodaj komentarz