Czasem trudno ustrzec się przed wypadkiem drogowym – prowadzić może do niego w końcu tak wiele czynników, również niezależnych od nas. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, różne zdarzenia losowe, chwila nieuwagi nasza lub innych uczestników ruchu – do kraksy może dojść w każdym momencie i nieważne z czyjej winy to się wydarzy – taki incydent bez wątpienia wiąże się z próbą uzyskania odszkodowania. Od jakiegoś czasu te zabiegi zostały znacznie ułatwione, dzięki udoskonalonemu ubezpieczeniu OC, zwanemu BLS – czyli bezpośrednią likwidacją szkód komunikacyjnych z OC pojazdu.

BLS – co to znaczy?

BLS oznacza nic innego jak to, że naprawą zniszczonego auta w wyniku kolizji lub wypłatą odszkodowania nie zajmuje się ubezpieczyciel sprawcy szkody, lecz bezpośrednio towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym to poszkodowany miał wykupioną polisę OC. Podsumowując – aby, dostać odszkodowanie, nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, ponieważ cały żmudny proces przejmuje na siebie twój zakład ubezpieczeń. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek kolizji, wystarczy, że zadzwonisz do swojego opiekuna klienta w TU, a przyjmowaniem dokumentów i wypłatą odszkodowania zajmie się właśnie on.

BLS jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, na które wiele krajów Europy zdecydowało się już znacznie wcześniej. Z wygody BLS najpierw zaczęła korzystać Francja – już od 1968 roku, cztery lata później dołączyła Belgia, a nieco później, w 1982 roku – Hiszpania. Pomimo tego, że Polska stosunkowo niedawno dołączyła do tego grona, to już 8 zakładów ubezpieczeń oferuje bezpośrednią likwidację szkód. Jest to: Concordia, PZU, Ergo Hestia, Warta, Uniqa, Aviva, AXA Direct, jak i Gothaer, czyli wiodący gracze na rynku.

Jakie zdarzenia nie kwalifikują się do BLS?

Pomimo tego, że bezpośrednia likwidacja szkód obejmuje znaczną większość nieszczęśliwych zdarzeń komunikacyjnych, są wyjątki, które się do niej nie kwalifikują. Mowa tutaj konkretnie o:

  • Szkodach szacowanych na ponad 30 tys.zł;
  • zdarzeniach, w których udział miały więcej niż dwa pojazdy;
  • szkodach osobowych;
  • szkodach, które wystąpiły poza granicami Polski;
  • zdarzeniach, w których były ranne osoby.

Co w sytuacji, kiedy jeden z uczestników wypadku nie ma BLS?

Zdarza się, że ubezpieczyciel sprawcy szkody nie ma BLS, a twój ma – w tym przypadku za szkodę odpowiada ubezpieczyciel sprawcy. Zawsze jednak można skontaktować się z własną firmą ubezpieczeniową i dopytać o możliwe opcje, ponieważ często zakłady ubezpieczeń chcą ułatwić sprawę swoim klientom. Likwidacja szkody z OC sprawcy może być zdecydowanie prostsza dzięki BLS. Zdarzają się także sytuacje odwrotne, kiedy to ubezpieczyciel wykonawcy szkody ma możliwość bezpośredniej likwidacji szkód , a twój nie ma – w tym przypadku nieszczęśliwe zdarzenie zgłasza się do ubezpieczyciela sprawcy i to właśnie ta firma jest odpowiedzialna za rozwiązanie sprawy.

Bezpośrednia likwidacja szkody a podstawowe aspekty ubezpieczenia

Zagadnienie, które trapi wielu kierowców – czy korzystając z BLS nie traci się zniżek na ubezpieczenie OC. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie dość, że BLS nie zwiększa, ani nie zmniejsza stawki ubezpieczenia OC, to również nie ma żadnego wpływu na zniżki, tym bardziej nie powoduje ich zmniejszenia. Myślą przewodnią BLS jest głównie ułatwienie i przyspieszenie likwidacji szkody OC, a nie jakiekolwiek zmiany w obszarze zniżek czy też wysokości odszkodowania. Trzeba również pamiętać o tym, że określone obowiązki ubezpieczyciela nie zmieniają się ze względu na BLS – co oznacza także to, że w razie nieszczęśliwej kolizji standardowo przysługuje ci samochód zastępczy – tak samo, jak w przypadku tradycyjnej likwidacji szkody.

Największe zalety posiadania BLS

Jak łatwo wywnioskować z powyższych informacji, BLS przynosi szereg różnych korzyści i zdecydowanie ma wpływ na komfort ubezpieczenia.

  • Po pierwsze, dzięki tej coraz popularniejszej opcji, możemy się spodziewać, że pieniądze zostaną wypłacone zdecydowanie szybciej, niż w przypadku likwidacji szkody w zakładzie ubezpieczeniowym sprawcy.
  • Minimum formalności podczas zgłaszania szkody.
  • Uproszczenie i przyśpieszenie procesu likwidacji straty.
  • Kontakt tylko i wyłącznie ze swoim własnym ubezpieczycielem.
  • Brak negatywnego wpływu na zniżki i inne określone obowiązki ubezpieczyciela względem poszkodowanego.

Dodaj komentarz