Przejęcie kontroli nad własnymi pieniędzmi – to najważniejsza korzyść i powód do stworzenia (i prowadzenia) swojego budżetu domowego. Codzienne, niekontrolowane wydatki to największy wróg oszczędzania, a co za tym idzie, naszego portfela – pieniądze z naszych kont umykają pośpiesznie, a my zdezorientowani rozglądamy się, gdzie sobie poszły. Jeśli nie zarabiasz tyle, żeby móc sobie na to pozwolić (a pewnie tak jest, skoro czytasz ten artykuł) zachęcamy Cię do prowadzenia budżetu domowego. Właśnie dzięki niemu będziesz wiedział, na co Ty i Twoi najbliżsi przeznaczają Wasze ciężko zarobione pieniądze, a co za tym idzie, będziesz mógł ten przepływ kontrolować. Zobacz jak to zrobić dobrze.

Prosty budżet domowy w kilku krokach

Budżet domowy może liczyć jedynie jedną stronę, może więcej – wszystko zależy od potrzeb. Kiedy jednych odstraszają wielkie i szczegółowe plany, drugich wręcz przeciwnie. Ważne, żeby stworzyć go w jak najprzystępniejszej dla siebie formie, ale zachowując użyteczność. W każdym budżecie domowym musi znaleźć się miejsce na listę wydatków stałych (czynsz, abonament telefoniczny, raty) oraz wydatki jednorazowe w danym miesiącu (jedzenie, zakupy). Wydatki te podzielone są na odpowiednie kategorie, które muszą pasować do Twojego stylu życia i podsumowane wraz z Twoimi zarobkami. Dzięki temu w szybki sposób wiesz, czy żyjesz ponad stan, czy może uda Ci się jednak coś oszczędzić.

Sprawdź naszą szybką Check-listę, która w przystępnej formie podpowie Ci najistotniejsze aspekty prowadzenia budżetu domowego:

Budżet domowy można prowadzić w:

– Excelu, w formie tabelki

– na zwykłej kartce A4, przyczepionej do lodówki

– w specjalnie przygotowanej aplikacji lub programie

– w kalendarzu lub notatniku

Przykłady wydatków stałych:

– opłaty mieszkaniowe

– ubezpieczenia, pakiety medyczne

– transport (np. karty miesięczne na komunikację miejską)

– raty kredytów

– media (internet, telewizja kablowa)

– edukacja (kursy, szkolenia, czesne)

Przykłady wydatków jednorazowych w miesiącu:

– odzież, obuwie

– rozrywka (kino, wyjścia)

– różnego rodzaju sprzęty

Przykłady kategorii:

– Dom (wyposażenie wnętrz, dodatki, dodatkowe opłaty za prąd itd.)

– Jedzenie i napoje (dobrze rozbić na dom i praca lub na mieście)

– Alkohol

– Chemia i higiena

– Komunikacja (autobusy, pociągi, benzyna, OC i AC)

– Imprezy (prezenty, spotkania)

– Odzież

– Hobby (lekcje jogi, wyjścia na basen, gry komputerowe)

– Edukacja (czesne, szkolenia, warsztaty)

– Zdrowie (wizyty u lekarza, leki itd.)

Jak mogę na tym oszczędzić?

Prowadzenie takiej kalkulacji daje nam ogromne możliwości – dzięki niej dysponujemy wiedzą, na co wydajemy nasze pieniądze. I tutaj prosty przykład: codziennie w pracy kupujesz sobie w sklepiku kanapkę i puszkę coli za 6 zł. Choć wydaje się , że to niewiele, w skali miesięcznej jest to 120 zł. Rocznie więc na colę i kanapkę w sklepie wydajesz 1440 zł, a to już całkiem niezła suma. Przygotowanie takiego posiłku w domu może nie tylko pozwolić Ci oszczędzić nawet – tej sumy, ale również podreperować zdrowie. Takie przypadki można mnożyć.

Budżet na najważniejsze wydatki

W takim rozliczeniu może również znaleźć się miejsce na wydatki jednorazowe w skali rocznej, które bardzo obciążają nam budżet. Mogą to być wakacje, prezenty (urodzinowe, ślubne), wyjazdy zagraniczne, planowane remonty, szkolenia, przeglądy i naprawy auta. Należy spisać wszystkie możliwe wydatki nieregularne, a uzyskaną sumę podliczyć i podzielić na 12. Uzyskana liczba to pieniądze, które powinniśmy oszczędzić, aby stać nas było na poniesienie wszystkich pozostałych kosztów.

Plan oszczędzania

Dobrze jest stworzyć również plan oszczędzania pieniędzy, które wyjdą nam na plus w saldzie miesięcznym. Może to być specjalne konto -na czarną godzinę?, może to być fundusz emerytalny, może to być również konto utworzone, aby odkładać na konkretny cel – np. zakup nowego komputera, wkład własny do mieszkania, dalekie podróże, różnego rodzaju inwestycje. Do potrzebnej sumy na wydatki jednorazowe w skali rocznej, dodajemy również sumę, jaką chcemy miesięcznie oszczędzić.

Dzięki takiej kalkulacji wiemy dokładnie, w jakim miejscu stoimy z naszymi finansami, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić i ile w rzeczywistości potrzebujemy, żeby zapewnić sobie finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz