Rynek nieruchomości w listopadzie nie przyniósł żadnych spektakularnych zmian. Szczególnie potencjalni nabywcy nieruchomości z rynku wtórnego nie mają czego się obawiać – ceny są niezmienne od kilkunastu miesięcy. Odnotowano jednak delikatny wzrost cen małych mieszkań w dużych miastach oraz cen działek na terenach miejskich. Dostępność kredytów hipotecznych nadal stoi na stosunkowo dobrym poziomie, mimo że kolejne dwa banki dokonały niekorzystnych zmian w swojej ofercie.

Mieszkanie od dewelopera

Z danych serwisu Bankier.pl udostępnionych przez serwis z ogłoszeniami Otodom.pl wynika, że w listopadzie najdroższym miastem do zamieszkania, była oczywiście Warszawa (średnio 7766 zł za 1 mkw. nowego mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw.), a najtańszym Szczecin (4694 zł/mkw) – dotyczy to mieszkań kupionych od dewelopera. Rynek wtórny pokazuje inne wyniki. Przedstawiamy całe zestawienie:

bankier
bankier.pl

Wzrost cen małych mieszkań

W zasadzie jedyne widoczne zmiany nastąpiły w mieszkaniach o niewielkim metrażu, do 38 mkw. Kawalerki odnotowały wzrost nawet o 20% z miesiąca na miesiąc. Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie wprowadzenie do serwisu Otodom.pl inwestycji deweloperskich, które zostaną oddane do użytku dopiero za rok. Ceny małych mieszkań wzrosły w Poznaniu (20 proc.), Katowicach (9 proc.), Wrocławiu (6 proc.) i Łodzi (5 proc.).

Rynek wtórny bez zmian

Natomiast ceny w dużych miastach na rynku wtórnym, według danych Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, przyniosły w listopadzie jedynie nieznaczne zmiany. W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny podskoczyły w pięciu, z siedmiu badanych miast. Tymczasem w innym zestawieniu, średnia zmiana w piętnastu analizowanych miast wynosi jedynie 0,3%. Najistotniejsze zmiany dotyczą Gdyni i Łodzi. W tym pierwszym nastąpiła korekta w dół (-4,5 proc.), drugi natomiast odnotował wzrost (3,7 proc.). Według ekspertów wpływ na kształtowanie cen mają lokalne uwarunkowania i chwilowe zmiany popytu, z uwagi na fakt, że rynek od dłuższego czasu jest stabilny.

Niewielkie zmiany w cenach działek

Zmiany w cenach działek budowlanych z miesiąca na miesiąc nie przekroczyły 9%, są więc mniejsze niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. Większy wzrost odnotowały parcele położone w miastach, niż te położone na terenach podmiejskich. Średnia cena w województwie mazowieckim wyniosła 234 zł, natomiast w samej stolicy ceny sięgnęły 785zł/mkw. Jest to nadal najdroższe województwo i miasto. Największe zmiany dotyczyły województwa wielkopolskiego (spadek o 8 proc.), zachodniopomorskiego (4 proc.) i lubuskiego (obniżka o 2proc.). Największe wzrosty odnotowano w województwie podlaskim i mazowieckim, odpowiednio 6 i 4 procent.

O kredyt nadal nie trudno

W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku, średnia kredytów spadła jedynie o 4%. Jest to dobra wiadomość – dostępność kredytów jest nadal dobra, pomimo że kolejne dwa banki (Citi i Boś), obniżyły zdolność kredytową. Na rynku kredytowym odnotowano również wzrost marż – średnia dla kredytów z wysokim wkładem własnym ( min. 25 proc.) wynosi obecnie 1,71%, a z najniższym (10 proc.) 1,98%.

Dodaj komentarz