Co warto wiedzieć o kartach kredytowych

Co warto wiedzieć o kartach kredytowych

Karta kredytowa, to jeden z tych produktów oferowanych przez banki, do których większość z nas podchodzi z mieszanymi uczuciami. Karta taka z jednej strony kusi limitem dostępnej gotówki, z drugiej odstrasza dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Ciekawe jest to, że do kredytów udzielanych w formie kart podchodzimy z o wiele większą rezerwą niż do innych pożyczek. Być może dzieje się tak, ponieważ aktywny elektronicznie kawałek plastiku jest czymś namacalnym i konkretnym, czymś, co przypomina nam o zadłużeniu i bardziej uświadamia jego konsekwencje.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Posiadaczami karty kredytowej możemy stać się na dwa sposoby. Najczęściej dzieje się tak, że karta owa jest dodatkowym produktem bankowym, w jaki zaopatrujemy się mniej lub bardziej świadomie, dokonując zakupów na raty. Karty kredytowe są prezentami dokładanymi przede wszystkim do kredytów ratalnych. Otrzymanie karty kredytowej jest możliwe także po złożeniu odpowiedniego wniosku. Wniosek o taką kartę nie łączy się z koniecznością korzystania z innych usług danego banku. Nie trzeba więc mieć w nim konta osobistego, lokaty czy konta oszczędnościowego. Wniosek o kartę kredytową, podobnie jak wnioski o inne pożyczki bankowe, zawiera wiele pytań odnoszących się do sytuacji finansowej wnioskodawcy. Bank musi wiedzieć jakimi finansami dysponuje kredytobiorca i czy będzie w stanie spłacać kredyt dostępny na karcie. Do wniosku należy załączyć komplet dokumentów wymaganych przez bank. Najczęściej chodzi o poświadczenie na piśmie źródeł i wysokości dochodów deklarowanych we wniosku. Po ocenie naszej zdolności kredytowej, bank ustala ile może nam pożyczyć, to jest jaki limit będzie na naszej karcie. Nowi klienci banku dostają najczęściej limit podstawowy. Jeśli zaciągnięte długi na karcie spłacają zgodnie z umową, banki nie robią przeszkód w zwiększaniu limitu. Porównaj oferty banków na tej stronie

 

Jak korzystać z karty kredytowej.

Posiadacze takiej karty mogą wykonywać transakcje nie przekraczające wysokości udzielonego limitu. Co miesiąc bank podsumowuje operacje kredytobiorcy i na ich podstawie dokonuje zestawienia, które otrzymuje kredytobiorca. Wraz z zestawieniem wydatków, posiadacz karty otrzymuje informację o ilości wykorzystanych środków, czyli o długu, jaki ma wobec banku.

 

Jak spłacać pożyczkę z karty kredytowej.

Pożyczkę zaciągniętą na karcie kredytowej spłaca się zgodnie z zasadami, jakie w tym zakresie stosuje dany bank. W większości instytucji finansowych jest tak, że kredytobiorca zobowiązany jest do comiesięcznego uiszczania na rzecz banku pewnej minimalnej, ustalonej z góry kwoty. Kwota ta, to przykładowo 15 procent zaciągniętego długu. Określona z góry kwota nie jest potrącana przez bank, jeśli w międzyczasie posiadacz karty zwróci całą pożyczkę, czyli limit dostępny na karcie powróci do stanu początkowego. Karta kredytowa, to nic innego jak kredyt odnawialny, z którego korzystamy przy pomocy karty.

 

Karty kredytowe i ich rodzaje.

Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych. Wbrew obiegowej opinii, nie każda karta wypukła jest kartą z kredytem. Większość z nas używa standardowych kart kredytowych. Od takich kart zaczynają wszyscy kredytobiorcy. Karty tego typu otrzymuje każdy, kto złoży stosowny wniosek, udokumentuje dochody i uzyska zdolność kredytową. Standardowe karty kredytowe są wspomnianymi już bonusami dokładanymi do kredytów ratalnych. Na karty kredytowe premium, czyli czarne, złote i platynowe trzeba dłużej zapracować. Dostają je kredytobiorcy, którzy przez wiele lat spłacają swój kredyt bez zarzutu. Karty takie, to oferty większych limitów z niższym oprocentowaniem odsetek. Z kartami premium łączy się wiele dodatkowych korzyści. Mogą to być na przykład ubezpieczenia w podróży, zakupy z gwarancją lub preferencje w kredytach. O kartę premium można ubiegać się wykazując dochody na poziomie wymaganym przez bank.

 

Dodaj komentarz