Niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych. Polacy zdecydowanie bardziej są też nastawieni na kupno własnego lokum niż jego najem. W innych krajach, np. w Niemczech, sytuacja jest jednak odwrotna – to najem cieszy się największą popularnością. Czy jest szansa, aby też tak było w Polsce? Czy najem może być bardziej opłacalny niż kredyt hipoteczny?

Jeszcze nie tak dawno stawki za najem były stosunkowo niskie, lecz zainteresowanie na rynku także nie było wielkie. Można było zatem przebierać w ofertach. Teraz już tak nie jest. Popyt na najem wzrósł, a właściciele nieruchomości podnieśli ceny bardzo wysoko. Tym samym rata kredytu hipotecznego niejednokrotnie jest równa racie czynszu, dlatego wiele osób woli zaciągnąć wieloletnie zobowiązanie i być właścicielem własnego domu lub mieszkania niż płacić za nieswoje.

Potwierdzają to wyniki raportu Expandera i Rentier.io, według których zakup mieszkania za kredyt jest tańszy od najmu. Tylko przez ostatni rok ceny mieszkań w miastach wojewódzkich wzrosły średnio o kilkanaście procent, natomiast najmu miejscami, jak np. w Łodzi, aż o 70 proc. Ponadto, jak pokazuje z kolei raport Narodowego Banku Polskiego, osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania czy budowę domu z pomocą kredytu mogą jeszcze na tym zarobić. Zyski z wynajmu w wielu przypadkach z powodzeniem powinny sfinansować raty kredytu, a być może pozwolić coś jeszcze odłożyć.

Pomimo tego nadal nie brakuje chętnych do skorzystania z najmu. Nie wszyscy chcą ponosić koszty utrzymania nieruchomości, związanych z naprawami i remontami. Innych z kolei odstrasza długość zaciągniętego zobowiązania. Niektórzy nie mają zamiaru wiązać z umową z bankiem na 20 czy 30 lat. Sporą grupę zniechęca natomiast konieczność posiadania wkładu własnego w wysokości przynajmniej 10 proc. udzielonego kredytu. Nie oznacza to, że nie zamierzają oni w ogóle brać kredytu hipotecznego czy kupić własnego mieszkania lub domu. Po prostu odkładają to na inny czas, kiedy ich będzie na to naprawdę stać.

Wśród przyczyny tego stanu podaje się także zazwyczaj możliwość większej mobilności. Kredyt hipoteczny jest opcją dla osób z ustabilizowanym życiem, którzy wiążą swoją przyszłość z jednym miejscem. Ci natomiast, którzy dosłownie szukają jeszcze swego miejsca na Ziemi powinni bardziej być zainteresowani najmowanie mieszkań na określony czas. Choć trzeba przyznać, że istnieją także możliwości najmu w bardziej trwałej formie. Oferuje to m.in. Fundusz Mieszkań na Wynajem z umowami na czas nieokreślony i możliwością meldunku.

Dlatego też, pomimo to że najem wydaje się obecnie nieopłacalny, to zawsze znajdzie się grupa osób zainteresowana tą formą zamieszkania. Co może bardziej niepokoić, to ciągły deficyt tego typu nieruchomości na rynku. To jednocześnie powoduje, że atrakcyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych powinny zachęcić wielu do zarabiania na wynajmowaniu. Wydaje się, że jest teraz na to bardzo dobry czas.

Dodaj komentarz