Mnogość ofert kredytów hipotecznych często powoduje, że wybór najlepszego wariantu okazuje się bardzo trudny. Z pomocą w takich przypadkach może przyjść doradca finansowy. To on wybierze dla nas najkorzystniejszą ofertę. Jednakże na rynku nie brakuje również pośredników, którzy przekładają własne interesy nad korzyść klienta.

Zalety wynikające ze skorzystania z usług zewnętrznego doradcy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wydają się być na pierwszy rzut oka oczywiste. Przede wszystkim oszczędzamy czas nie musząc się zagłębiać w propozycje wielu banków i porównując ich oferty przy uwzględnieniu naszej zdolności kredytowej, którą też trzeba umieć właściwie obliczyć. Jest to szczególnie pomocne, gdy nie mieszka się w dużym mieście i nie posiada się zbyt dużej wiedzy z zakresu finansów.

Na rynku zdarzają się jednak pośrednicy, którzy bardziej niż najkorzystniejsze dla nas oferty starają się podsunąć te najkorzystniejsze dla siebie. Wielu doradców finansowych nie zajmuje się analizą rynku, ale sprzedażą produktów instytucji finansowych, z którymi mają podpisaną umowę. Od każdej zawartej za ich pośrednictwem transakcji uzyskują określoną prowizję. To nic jeżeli w każdym wypadku kwota tej prowizji jest identyczna, ale niestety zazwyczaj są one zróżnicowane. Oznacza to, że taki pośrednik niejednokrotnie podsuwa swoim klientom wariant, za który dostanie najwyższą prowizję. Tyle dobrego, że klient nie płaci doradcy za jego „usługi”, gdyż ten utrzymuje się wyłącznie z prowizji od sprzedanych produktów bankowych.

Jednak pomoc w skompletowaniu dokumentów i przeprowadzeniu przez procedury związane z przyznaniem kredytu hipotecznego może wydawać się dla niektórych na tyle cenna, że warto zadać sobie nieco trudu w znalezieniu odpowiedniego doradcy, który zadba przede wszystkim o nasze dobro, a nie wyłącznie o własny zysk. Pewną informacją, co do kwalifikacji i sposobu działania danego pośrednika jest to od kogo uzyskuje on wynagrodzenie. Jeżeli oferowane przez niego usługi są „darmowe” dla potencjalnych kredytobiorców, to zarobek uzyskiwany od instytucji finansowych może przeważyć nad dobrem klienta. Dlatego większe zaufanie powinni budzić ci doradcy, którym to my musimy zapłacić. Warto również zapytać, z jakimi bankami czy parabankami współpracuje dany pośrednik. Im jest ich więcej, tym lepiej. Wówczas będziemy mieli pewność, dogłębnego zbadania rynku pod kątem najlepszej dla nas opcji kredytu hipotecznego. Ważnym wyznacznikiem profesjonalizmu i uczciwości doradcy może być też ilość i jakość opinii byłych klientów. Naturalnie nie należy wierzyć wszystkiemu, co zostało napisane w Internecie,niemniej jest to pewna wskazówka.

Oczywiście, korzystanie z usług doradcy finansowego do spraw kredytów hipotecznych nie jest opcją dla każdego. Jeżeli poszukiwanie odpowiedniego pośrednika trwa zbyt długo lub jest to usługa bardzo kosztowna, to może się to nam po prostu nie opłacać. Jeżeli mamy bowiem spędzić czas na wyszukiwaniu odpowiedniej pomocy do kredytu hipotecznego czy kwota zaoszczędzonych przy wyborze najlepszego rozwiązania będzie równa lub wyższa wynagrodzeniu pośrednika, to można sobie dać z tym spokój.

Jeżeli jednak znalezienie najlepszego kredytu hipotecznego nas rzeczywiście przerasta, a nie mamy zbyt wiele czasu na poszukiwanie odpowiedniego pośrednika, to najprościej będzie się zgłosić do jednej z renomowanych firm doradztwa finansowego, których jest całkiem sporo na rynku. Istnieje wprawdzie ryzyko, że będzie to usługa droższa niż u pojedynczego doradcy, ale nigdy nie zaszkodzić zapytać o warunki współpracy. Dopiero po spokojnej analizie umowy z pośrednikiem można podjąć decyzję, czy podejmujemy się sami zaciągnąć kredyt hipoteczny, czy oddajemy tę sprawę w ręce fachowców.

Dodaj komentarz