Odebranie od dewelopera kupionego przez nas mieszkania wcale nie musi oznaczać końca robót. Aby zamieszkać w nowym lokum niejednokrotnie potrzebne jest przeprowadzenie szeregu prac wykończeniowych. Możemy wykonać je sami lub skorzystać z opcji mieszkania pod klucz.

Co się opłaca?

Pod pojęciem mieszkanie pod klucz kryje się wykonanie przez dewelopera wszystkich prac, które umożliwią nam natychmiastowe zamieszkanie w kupionym mieszkaniu. A zatem takie rzeczy, jak kładzenie kafelek w łazience, wstawianie drzwi wewnętrznych, malowanie ścian czy wykańczanie podłóg nie będą już na naszej głowie. My co najwyżej mamy przywieźć meble i po prostu mieszkać. Brzmieć to może atrakcyjnie, ale w Polsce jedynie około 15 procent nabywców nowych lokali decyduje się na tę opcję. Nietrudno zgadnąć, że winne są temu m.in. stosunkowo wysokie koszty.

Decyzję o skorzystaniu z opcji mieszkania pod klucz możemy powziąć zazwyczaj już przy zakupie. Wówczas deweloper zleca na naszą prośbę szacunkową wycenę prac wykończeniowych. Najczęściej cena będzie oscylować w okolicach 10 procent wartości nieruchomości. Potem możemy podpisać aneks do umowy nabycia, w którym określamy termin zakończenia zamówionych prac.

Oczywiście, dla niektórych owe 10 procent wartości naszego mieszkania może okazać się ceną zaporową. Tym bardziej po poniesieniu znacznych nakładów na zakup nieruchomości. Jednakże koszt prac wykończeniowych można wliczyć w koszty naszego kredytu hipotecznego i będzie to o wiele bardziej opłacalne niż branie kredytu gotówkowego przeznaczonego specjalnie na ten cel.

Szybciej, ale czy taniej?

Wielu jednak się obawia, że roboty wykończeniowe wykonane przez dewelopera będą droższe niż gdybyśmy się ich podjęli sami. Jest to częściowa prawda. Jeżeli sami dokonujemy danych pracy, to musimy na nie poświęcić określoną ilość czasu. Nie chodzi tu też tylko o fizyczne wstawianie drzwi czy malowanie ścian, ale również np. chodzenie po sklepach i wybieranie odpowiednich materiałów. Przy mieszkaniu pod klucz te problemy mamy z głowy, a ponadto deweloper ma większe możliwości wynegocjowania niższych cen za materiały budowlane.

Jest jednak przy tym jedno poważne ale. Przy mieszkaniu pod klucz mamy ograniczone możliwości wpływu na to, jak nasze mieszkanie ostatecznie będzie wyglądać. Przy skorzystaniu z tej oferty mamy do wyboru różne standardy. W każdy z nich są różne opcje związane z rodzajem materiałów i doborem aranżacji. Mimo to zaproponowane pakiety mogą się ciągle różnić od naszych preferencji Można również polecić deweloperowi wykończyć mieszkanie całkowicie według naszego widzimisie, ale cena w tym przypadku idzie wyraźnie w górę. Najdroższe oferty prac wykończeniowych mogą przekraczać nawet 1000 zł za metr kwadratowy.

Warto także pamiętać, że na etapie szacowania kosztów wykonywanych prac można sporo rzeczy indywidualnie ustalić z deweloperem czy wynegocjować niższą stawkę. Nie powinno być np. problemów, jeżeli wskażemy tańsze i bardziej nam opowiadające kafelki od tych przedstawionych nam w pakiecie. Po wykonaniu kosztorysu mamy też możliwość rezygnacji z opcji mieszkania pod klucz, ale musimy się liczyć z dokonaniem zapłaty za stworzony projekt i cennik robót wykończeniowych.

Mieszkanie pod klucz jest tym samym opcją, która doskonale się sprawdzi u osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do zakupionego mieszkania. Jeżeli natomiast mamy więcej czasu, by chodzić po sklepach z materiałami budowlanymi lub wybrać odpowiednią ekipę remontową, chcemy zaoszczędzić i jednocześnie jesteśmy mocno przywiązani do autorskiej wizji naszego lokum, to prace wykończeniowe bierzmy na siebie.

Autor: Jakub Wojas

Dodaj komentarz