Osoby zamierzające zdeponować środki w banku na określony termin, zwykle mają do wyboru szeroki wachlarz lokat. Mowa o depozytach terminowych z bardzo różnymi okresami oszczędzania. Banki czasem wprowadzają do swojej oferty np. lokaty na 1 miesiąc, 5 miesięcy lub 36 miesięcy. Mimo tego największym zainteresowaniem już od dawna cieszą się lokaty z okresem oszczędzania wynoszącym 3 miesiące, 6 miesięcy oraz 12 miesięcy. Roczne lokaty mogą wydawać się kuszące tym osobom, które chcą ulokować pieniądze na nieco dłuższy okres i nie zajmować się np. wyborem kolejnej oferty po 3 miesiącach albo przenoszeniem środków do innego banku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy takie depozyty na 12 miesięcy aktualnie mogą stanowić konkurencję dla krótszych lokat.

Oprocentowanie rocznych lokat wciąż nie przekracza 3,00%

Osoby poszukujące rocznych lokat mogą dysponować środkami o bardzo zróżnicowanej wysokości. Właśnie dlatego wzięliśmy pod uwagę ofertę banków dla klienta posiadającego kwotę 5000 zł oraz 20 000 zł. W przypadku mniejszej sumy (5000 zł), najbardziej zyskowne propozycje depozytów przedstawiają się następująco:

  • Lokata Nr 1 z Idea Banku posiadająca oprocentowanie 2,90%
  • Lokata na Wysoki Procent z Inbanku posiadająca oprocentowanie 2,85%
  • Nest Lokata Lojalna z Nest Banku posiadająca oprocentowanie 2,65% (oferta dla osób utrzymujących konto osobiste w Nest Banku z wpływem wynagrodzenia na poziomie przynajmniej 1000 zł miesięcznie)

Klient banku posiadający oszczędności na poziomie 20 000 zł, będzie miał do wyboru dokładnie takie same propozycje najbardziej zyskownych rocznych lokat. Opisywana sytuacja sugeruje, że krajowe banki raczej nie są zainteresowane premiowaniem tych klientów, którzy wpłacą większe środki na kolejne 12 miesięcy.

Można wybrać kilka krótszych i bardziej zyskownych lokat

Ofertę rocznych lokat warto porównać z propozycjami banków na okres wynoszący 3 miesiące oraz 6 miesięcy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższe zestawienie. Na jego podstawie można wywnioskować, że osoba deponująca 5000 zł lub 20 000 zł przez krótszy okres, otrzyma od banku oprocentowanie wynoszące nawet 3,50%. Na taką stawkę mogą liczyć posiadacze Lokaty Bezkarnej z BGŻ Optima (3 miesiące). Wspomniany depozyt dla nowych klientów BGŻ Optima cechuje się naliczeniem należnych odsetek nawet w przypadku przedwczesnej wypłaty pieniędzy. Identyczne rozwiązanie, które jest korzystne dla osób wcześniej wypłacających pieniądze, obecnie stosuje również Idea Bank w ramach swoich dwóch nowych depozytów. Chodzi o Lokatę Hit dla nowych klientów (3,40%, 3 miesiące depozyt bez konta) oraz Lokatę Hit Plus dla nowych środków (3,40%, 3 miesiące, depozyt z kontem).

Warto odnotować, że wspomniane trzymiesięczne lokaty z Idea Banku cechują się bardzo wysokim limitem maksymalnego wkładu (aż 1 000 000 zł) i możliwością wpłacenia jedynie 500 zł. Identyczne limity kwotowe (500 zł – 1 000 000 zł) przewidziano dla Lokaty Nr 1 na 3 miesiące (oprocentowanie: 3,10%) lub 6 miesięcy (3,00%). Opisywany depozyt stanowi przykład oferty bez żadnych „haczyków” i jest dostępny dla każdego właściciela oszczędności (w tym również osoby będącej już wcześniej klientem Idea Banku lub nie posiadającej nowych środków do wpłacenia).

Najlepsze lokaty o wartości 5000 zł i 20  000 zł (luty 2019 r.)
Nazwa banku/
Nazwa lokaty
Oprocentowanie/
Okres oszczedzania
Wartość depozytu Ważne informacje o lokacie
BGŻ Optima
Lokata Bezkarna
3,50%/3 miesiące 1000 zł – 20  000 zł Lokata Bezkarna została zastrzeżona dla nowych klientów, którzy otwierają Indywidualne Konto w BGŻ Optima. Obowiązuje zasada „jedna lokata dla jednego klienta”. Lokata Bezkarna jest dostępna tylko przy składaniu internetowego wniosku dotyczącego konta oszczędnościowego. Lokaty Bezkarnej nie otworzą osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały Indywidualne Konto BGŻ Optima. Nie można posiadać w tym samym czasie Lokaty Bezkompromisowej oraz Lokaty Bezkarnej. Po zerwaniu umowy lokaty, bank wypłaca 100% naliczonych odsetek. Lokata Bezkarna jest nieodnawialna.
Idea Bank
Lokata Hit
3,40%/3 miesiące od 500 zł do 1  000  000 zł Lokata Hit została zastrzeżona dla nowych klientów Idea Banku. Obowiązuje zasada „jedna lokata dla jednego klienta”. Lokata Hit nie jest powiązana z kontem osobistym w Idea Banku. Klient decyduje o tym, czy lokata będzie odnawialna. Lokata Hit odnowi się z oprocentowaniem przewidzianym dla trzymiesięcznej standardowej lokaty. W przypadku zerwania lokaty, bank wypłaca 100% odsetek należnych za okres przechowywania środków.
Idea Bank
Lokata Hit Plus
3,40%/3 miesiące od 500 zł do 1  000  000 zł Lokata została zastrzeżona dla osób wpłacających nowe środki do banku. Obowiązuje zasada „jedna lokata dla jednego klienta”. Lokata Hit Plus jest powiązana z kontem osobistym w Idea Banku. Lokaty Hit Plus nie można odnowić. W przypadku zerwania lokaty, bank wypłaca 100% odsetek należnych za okres przechowywania środków.
Idea Bank
Lokata Nr 1
3,10%/3 miesiące
3,00%/6 miesięcy
od 500 zł do 1  000  000 zł Lokata jest dostępna bez dodatkowych ograniczeń (dotyczących np. statusu nowego klienta albo konieczności wpłacenia nowych środków). Kapitalizacja odbywa się na koniec okresu oszczędzania. Lokata Nr 1 odnowi się z oprocentowaniem przewidzianym dla trzymiesięcznej standardowej lokaty.

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych banków

Dodaj komentarz