Kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy są produktami finansowymi o podobnej charakterystyce w bardzo wielu aspektach. Procedury wnioskowania czy badania zdolności kredytowej są niemalże identyczne. Należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny nie jest tożsamy z kredytem mieszkaniowym. Różnica dotyczy przede wszystkim celu finansowania pozyskanych środków pieniężnych.

Nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym

W zdecydowanej większości przypadków zabezpieczeniem kredytu hipotecznego i mieszkaniowego jest nieruchomość. Podobna sytuacja dotyczy przeznaczenia tychże produktów finansowych, jednakże kredyt hipoteczny daje o wiele większe możliwości w kontekście finansowania. Zgodnie z prawem bankowym, kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony na zakup domu jednorodzinnego, mieszkania, domku letniskowego, garażu, czy wykup mieszkania zakładowego lub komunalnego. Istnieje także możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w celu uzyskania własnościowego prawa do lokalu (dotyczy lokali spółdzielczych). Kredyt hipoteczny z kolei, może posłużyć również do sfinansowania budowy domu, remontu mieszkania, zakupu działki budowlanej, czy modernizacji lokalu w celu wynajmu lub dzierżawy. Kredyt hipoteczny daje zatem o wiele większy zakres możliwości dysponowania środkami pozyskanymi od banku.

Warunki umowy kredytowej

Kredyty hipoteczne i kredyty mieszkaniowe są zawierane na wiele lat. Różnice kosztów odsetkowych w przypadku tychże produktów są niewielkie, dlatego duży wpływ na atrakcyjność oferty kredytowej mają wszelkiego rodzaju prowizje oraz ukryte opłaty za dodatkowe usługi. Podczas dokonywania wyboru pomiędzy kredytem hipoteczny, a kredytem mieszkaniowym warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość prowizji bankowej oraz koszty wnioskowania o kredyt. Ponadto równie cenna może się okazać możliwość skorzystania z karencji na wypadek problemów finansowych. Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Większość banków zwraca kredytobiorcom koszty odsetkowe, co w przypadku wieloletniego kredytu może przynieść spore oszczędności.

Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem mieszkaniowym w głównej mierze dotyczy celu, na jaki zostaną przeznaczone środki pieniężne. W przypadku gdy są one tożsame, najważniejszym czynnikiem wyboru oferty kredytowej powinna być minimalizacji kosztów.

Dodaj komentarz