Dlaczego nawet zimą warto zdecydować się na zakup klimatyzacji

Dlaczego nawet zimą warto zdecydować się na zakup klimatyzacji

Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że im bliżej lata i spodziewanych o tej porze roku upałów, tym bardziej wzrasta zainteresowanie klimatyzacją. Tymczasem każda pora jest dobra na podjęcie decyzji o zamontowaniu klimatyzacji do mieszkania, domu lub biura, o ile jeszcze jej tam nie ma.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych powodów, dla których warto na klimatyzację zdecydować się zimą. Nie wszyscy wiedzę, że oprócz chłodzenia, każdy obecnie produkowany klimatyzator posiada kilka innych bardzo użytecznych funkcji, takich jak: możliwość ogrzewania oraz oczyszczanie, nawilżanie lub osuszanie powietrza w pomieszczeniu.

Szczególnie ogrzewanie jest bardzo przydatną funkcją, ponieważ w krótkim czasie, kilku lub kilkunastu minut można za pomocą klimatyzatora nagrzać pomieszczenie. Z tego też względu coraz częściej jako źródło ogrzewania wybierane są klimatyzatory, które zastępują stosowane dotychczas grzejniki zasilane z kotłowni węglowych, gazowych lub miejskiej sieci ciepłowniczej.

Obecnie stosowane klimatyzatory zapewniają pracę w trybie grzania do temperatury zewnętrznej -15oC lub niższej.

Wbrew pozorom taki sposób ogrzewania ma wiele zalet i nie jest wcale droższy, a nawet wręcz przeciwnie, co ilustrujemy na poniższym przykładzie:

Klimatyzator (np. Rotenso Sole) o mocy grzewczej 2 900 W (2 600 W moc chłodzenia) zużywa na poziomie nominalnym jedynie 769 W mocy elektrycznej, podczas gdy grzejnik elektryczny 3 000 W zużywa tyle właśnie mocy eklektycznej, czyli zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator jest o około 75 % niższe. Roczne zużycie energii do ogrzewania tego klimatyzatora wynosi 910 kWh. Tak niskie zużycie energii elektrycznej jest możliwe dlatego, że każdy klimatyzator jest wysokosprawną pompą ciepła typu powietrze – powietrze.

Inne ważne zalety ogrzewania pomieszczeń klimatyzatorem, to:

  • możliwość bardzo szybkiego nagrzania pomieszczenia zaledwie w przeciągu kilku minut,
  • zasilanie ze zwykłego gniazdka elektrycznego,
  • wygodne, zdalne sterowanie pilotem,
  • możliwość zdalnego sterowania przez Wi-Fi za pomocą dowolnego telefonu typu smartfon, co pozwala na załączanie urządzenia oraz ustawiania temperatur z miejsca, gdzie przebywa użytkownik,
  • wbudowany termostat utrzymuje w pomieszczeniu nastawioną temperaturę, która jest pokazana na wyświetlaczu pilota i urządzenia,
  • możliwość programowania załączania i wyłączania urządzenia,
  • nie ma konieczności zaopatrywania się w paliwa i doglądania urządzenia grzewczego, (kotły, piece gazowe, naftowe, kominki),

Współcześnie stosowane klimatyzatory są urządzeniami energooszczędnymi w wysokiej klasie energetycznej A+ i A++. Niskie zużycie energii jest możliwe dzięki stosowaniu technologii inverterowej polegającej najprościej mówiąc na płynnym sterowaniu pracy sprężarki dostosowując jej wydajność do zaprogramowanej temperatury.

Należy także mieć na uwadze, że posiadając klimatyzację mamy o każdej porze roku zapewniony odpowiedni komfort zdrowego powietrza, czyli:

  • odpowiednią temperaturę – ciepło zimą i późną jesienią, przyjemny chłód latem,
  • niemal sterylną czystość powietrza, którym oddychamy, dzięki wysokoskutecznym systemom filtrowania, jakimi są: filtry antybakteryjne HEPA iAIR (eliminacja 95% bakterii, pochłanianie 99% cząsteczek kurzu, zatrzymanie cząstek stałych smogu), filtry plazmowe (usuwanie roztoczy, alergenów, pyłków, bakterii, nieprzyjemnych zapachów, np. dymu z papierosów), jonizatory wytwarzające ujemne jony wodoru i tlenu, dzięki czemu eliminowane są wirusy, bakterie, alergeny.

Dla uzasadnienia słuszności wyboru sposobu ogrzewania za pomocą klimatyzacji – pompy ciepła przytaczamy poniższe zestawienie.

Porównanie kosztów ogrzewania domu o powierzchni 160 m2

Źródło: Okiem inżyniera. Ogrzewanie domu. Czym najbardziej się opłaca?

Należy pamiętać, że to, co spalane jest w piecach i kotłach powoduje zanieczyszczenia środowiska, czyli powietrza, którym oddychamy. Spalanie paliw stałych oraz oleju powodujących niską emisję – pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych, ale także nieefektywnych kotłów olejowych powoduje tzn. niską emisję (spaliny zawierające dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, węglowodory, dioksyny, metale ciężkie (ołów, arsen, nikiel, kadm) i pyły zawieszone. Smog, który jest tak uciążliwy i który coraz częściej się pojawia, to właśnie skutek niskiej emisji.

Podsumowując można z całą pewnością stwierdzić, że klimatyzacja, to: oszczędność, komfort, wygoda i zdrowie oraz dbałość o ochronę środowiska.

Dodaj komentarz