Dlaczego warto zbudować dom z drewna?

Dlaczego warto zbudować dom z drewna?

Drewno to jeden z najbardziej cenionych materiałów budowlanych. Jest nie tylko trwałe i solidne, ale również bardzo atrakcyjnie wygląda i nadaje budynkom wyjątkowego charakteru. Drewno ma jednak jeszcze wiele korzystnych cech, które sprawiają, że warto rozważyć je jako główny budulec wymarzonego domu.

Ekologicznie i naturalnie

Drewno jako naturalny materiał budowlany umożliwia stworzenie domu, który pięknie wygląda w otoczeniu natury. Sprawdzi się idealnie na działkach zlokalizowanych nieco dalej od miasta – w pobliżu lasów, jezior, a także łąk.

Choć wycinka drzew wydaje się nie być zgodna z ochroną środowiska, w rzeczywistości budowanie z drewna jest zgodne z zasadami ekologii. Zwiększona wycinka wymusza częste zalesianie nowymi drzewkami. Już sam etap produkcji pochłania znacznie mniej energii i emituje mniej gazów cieplarnianych niż wyprodukowanie innych rodzajów materiałów budowlanych. Ponadto również drewno wykorzystane do budowy wiąże dwutlenek węgla, podobnie jak drzewa i inne rośliny. Przy budowie z drewna nie ma również problemu z utylizacją resztek materiału, która mogłaby być szkodliwa dla środowiska. Ulega biodegradacji, można je również spalić np. w kominku.

Szybka budowa

Na konstrukcjach drewnianych powstają tzw. domy szkieletowe. Ich budowę opiera się na szkielecie drewnianym, do którego przytwierdza się kolejne elementy. Co bardzo korzystne dla inwestorów, etap mokrych prac (murowanie, betonowanie) kończy się tu na wykonaniu fundamentów. Dzięki temu samą budowę można prowadzić o każdej porze roku, nie zważając na warunki atmosferyczne. Co więcej, większość modułów domu powstaje jeszcze w fabryce. Na placu budowy dokonuje się jedynie montażu tych elementów. Umożliwia to stworzenie domu w znacznie krótszym czasie niż tradycyjnego, murowanego.

Drewno w konstrukcji domu i dachu

W domach szkieletowych drewno jako budulec wykorzystuje się nie tylko przy tworzeniu konstrukcji nośnej z drewna. Również ściany działowe buduje się z drewnianych profili, wypełnionych dodatkowo warstwą izolacyjną. Ściany wewnętrzne pokrywa się zazwyczaj płytami gipsowo-kartonowymi, by wzmocnić ich konstrukcję. Z zewnątrz ściany domu mogą być pokryte dowolnie, co stwarza ogromne możliwości aranżacji. Można wykorzystać tu tynk na siatce zbrojącej, płytki klinkierowe, ale też deski elewacyjne, które podkreślą drewniany charakter.

W domach szkieletowych z drewna tworzy się również stropy. Mają one zazwyczaj konstrukcję belkową, a przestrzeń między poszczególnymi belkami wypełnia się w nich materiałem zapewniającym izolację akustyczną, np. wełną mineralną.

Dobra izolacja i energooszczędność

Drewno ma bardzo dobre parametry izolacyjne. Wysoką ochronę cieplną zapewnia się w domach drewnianych niewielkim kosztem. W przypadku domów z bali, czyli w całości wykonanych z drewna dodatkowo naturalnie regulowana jest wilgotność w pomieszczeniach, dzięki czemu w domu tworzy się wyjątkowy mikroklimat o pozytywnym znaczeniu dla zdrowia jego mieszkańców.

Wysokie parametry termoizolacji sprawiają, że domy, do których budowy wykorzystano drewno, są energooszczędne. Można więc dzięki temu zaoszczędzić na ich późniejszej eksploatacji.

Korzyści dla zdrowia

Domy z drewna, szczególnie te wykonane w całości z tego materiału (np. domy z bali) tworzą we wnętrzach mikroklimat, który wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Trzeba pamiętać, że drewno to naturalny materiał, który oddycha. Ściany takiego domu zapewniają odpowiednią wentylację. Taka wymiana powietrza pozwala mieszkańcom, zwierzętom i roślinom na swobodne oddychanie, a także gwarantuje optymalny poziom wilgotności.

Domy drewniane świetnie izolują temperatury, więc zimą można się cieszyć ochroną przed mrozem, a latem przyjemnym chłodem we wnętrzach, bez konieczności korzystania z klimatyzacji.

Budowa domu z wykorzystaniem drewna wiąże się z wieloma korzyściami. Bez wątpienia jest ona szybka i ekologiczna. W trakcie eksploatacji domu, drewno dba ponadto o nasze zdrowie i portfel. A ponadto drewniane domy charakteryzują się atrakcyjnością wizualną, obok której nie można przejść obojętnie.

Dodaj komentarz