Wysokość miesięcznego wynagrodzenia to nie wszystko

Złożyłeś wniosek o kredyt samochodowy, hipoteczny, a może starasz się o pożyczkę na zakup nowych mebli do salonu? Zanim bank uruchomi finansowanie i zaproponuje ci podpisanie umowy – pracownicy dokładnie zbadają twoją zdolność kredytową.

Wiesz już, jak twój profil kredytowy oceni bank?

Musisz wiedzieć, że każdy bank bazuje na pewnych wspólnych wskaźnikach badania zdolności kredytowej, jednak ostateczna waga przypisana do poszczególnych pozycji np. wielkości gospodarstwa domowego lub formy zatrudnienia bywa bardzo różna.

W efekcie, część instytucji będzie zwracało szczególną uwagę np. na to, czy miesięczne wynagrodzenie jest ci wypłacane z tytułu umowy o pracę, czy umowy o dzieło. Z kolei dla pozostałej reszty to tylko 1 z 200 innych czynników, które mają pośredni wpływ na to, czy twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Czy wiesz, że?

Banki sugerują się także wskaźnikami KNF, które wykraczają poza indywidualną politykę kredytową. Przykładem jest Rekomendacja S wydana przez KNF, zgodnie z którą bank nie może udzielić kredytu hipotecznego o wartości wyższej niż 90% ceny nieruchomości [dotyczy 2015 r.]

Wśród nieoczywistych czynników, które decydują o zdolności kredytowej wyróżniamy:

1. Wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych

Pod pojęciem zobowiązań finansowych kryją się nie tylko spłacane przez klienta kredyty w chwili składania wniosku o kolejną pożyczkę, ale i jego koszty życia, a w tym m.in. wielkość gospodarstwa domowego, liczba członków rodziny na utrzymaniu itd.

  • Czytaj też: Jestem przedsiębiorcą. Czy mam szansę na kredyt hipoteczny? | Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych nie mają powodów do zadowolenia. Banki […]

2. Częstotliwość składania wniosków kredytowych w kolejnych bankach

Musisz wiedzieć, że im częściej będziesz składał swoje wnioski kredytowe i im częściej banki będą odmawiały ci finansowania, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że 5. z kolei instytucja przychyli się do twojej prośby.

3. Rodzaj umowy na jakiej jesteś zatrudniony

Jeśli starasz się o kredyt na mieszkanie lub jakiekolwiek inne zobowiązanie o wartości kilkuset tys. złotych, to zapomnij, że bank podpisze z tobą umowę, jeśli twoim głównym źródłem utrzymania jest umowa o dzieło. Umowa zlecenie lub umowa o pracę na czas określony to absolutne minimum.

– –

Materiał przy współpracy z zespołem redakcyjnym Comperia.pl.

Dodaj komentarz