Zgodnie ze zbieranymi danymi 9 na 10 przedsiębiorców w Polsce ma problem z dotrzymaniem terminów płatności. Czy jest jednak sposób, by poradzić sobie z tą sytuacją? Dobrym rozwiązaniem wydaje się faktoring dla mikroprzedsiębiorców. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o faktoringu i tym jak działa.
Czym jest faktoring?
Faktoring to specjalna usługa polegająca na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Proces jest bardzo prosty – firma faktoringowa wypłaca zaliczkę z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury. To w praktyce oznacza, że właściciel działalności gospodarczej ma więcej czasu na opłacenie swoich zobowiązań. Całą istotą faktoringu jest zatem przyśpieszenie płatności poprzez przelanie przez firmę faktoringową zaliczki przedsiębiorcy, którą ten może spożytkować na bieżące wydatki firmy.
Co jeszcze oferuje faktoring?
Wbrew obiegowej opinii faktoring to nie tylko wypłata zaliczki. Ta ciekawa usługa oferuje również:
- weryfikację kontrahentów – faktor sprawdza za Ciebie, czy Twoi kontrahenci są rzetelnymi przedsiębiorcami i opłacają swoje należności w terminie. Dzięki temu unikniesz zastoju i utraty płynności z powodu braku wynagrodzenia;
- monitoring – korzystając z faktoringu, to nie Ty pilnujesz wpłat od kontrahentów. Monitoring leży po stronie faktora. Tobie pozostaje skupienie się na rozwoju firmy i wdrażanie nowych pomysłów, które mają podnieść rentowność biznesu.
Dla kogo jest faktoring?
Do niedawna z faktoringu korzystały wyłącznie duże firmy i korporacje. Rozwój branży sprawił jednak, że firmy faktoringowe chętnie dzisiaj udzielają pomocy mikroprzedsiębiorcom i jednoosobowym działalnościom gospodarczym. Coraz głośniej słychać też o faktoringu dla startupów, które są świeżo po wystawieniu swojej pierwszej faktury.
Faktoring jest zatem dla Ciebie, jeśli:
- szukasz bezpiecznego i pewnego źródła finansów dla swojej firmy,
- chcesz zabezpieczyć się przed utratą płynności i nierzetelnymi kontrahentami,
- Twój biznes jest sezonowy i potrzebujesz pomocy, by przetrwać „martwy okres”,
- nie spełniasz warunków otrzymania kredytu w banku, a potrzebujesz pomocy w finansowaniu swojej działalności,
- współpracujesz z kontrahentem, który potrzebuje długiego terminu płatności,
- szukasz prostego sposobu na szybki dostęp do pieniędzy.
Faktoring krok po kroku
Zanim otrzymasz faktoring, firma będzie chciała przeprowadzić weryfikację, a potem podpisać umowę. Faktor przyzna Ci również określony limit, który oznacza maksymalną kwotę, jaką będziesz mógł uzyskać z tytułu zgłoszonych faktur.
Krok 1 – otrzymujesz towar lub usługę i wystawiasz kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności.
Krok 2 – przesyłasz fakturę do firmy, z którą masz podpisaną umowę (często dochodzi też do cesji wierzytelności).
Krok 3 – faktor przesyła Ci zaliczkę z tytułu wystawionej faktury (zazwyczaj jest to nawet 80-90% całej wartości brutto faktury). Środki będą na Twoim koncie od 15 minut do 2 dni roboczych.
Krok 4 – Twój kontrahent wpłaca swoją należność bezpośrednio do firmy faktoringowej.
Krok 5 – faktor przelewa Ci pozostałą część faktury pomniejszoną o prowizję i odsetki za wszystkie dni finansowania.
Ile to kosztuje?
Systemy opłat za faktoring są różne i zależą od wewnętrznej polityki firmy faktoringowej. Zazwyczaj jednak opłata składa się z dwóch elementów:
- prowizji – określony procent faktury,
- odsetek – oprocentowanie dzienne ustalane na podstawie stawki referencyjnej WIBOR.
Można jednak spotkać się również z sytuacjami, gdy faktor pobiera od swojego klienta dodatkowe opłaty w postaci prowizji za przyznany limit lub za niewykorzystanie dostępnej kwoty. Przed podpisaniem umowy dobrze więc byłoby, gdybyś sprawdził, jak wygląda system opłat w firmie faktoringowej, z którą chcesz podjąć współpracę. Sprawdź dokładnie, ile kosztuje faktoring dla małych firm.
Faktoring – czy to ma sens?
Tak, ale pod warunkiem, że panujesz nad finansami swojej firmy. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę, która sprawi, że będziesz w ciągłej spłacie „pożyczonych” środków ze względu na nierzetelnych kontrahentów. Pamiętaj, że wszystko powinno zaczyna
się od odpowiedniego doboru podwykonawców. Jeśli masz wątpliwości co do uczciwości konkretnego podwykonawcy, lepiej odpuść współpracę.
Przy wyborze firmy faktoringowej pamiętaj również o sprawdzeniu tego, ile dokładnie kosztuje usługa. Decyduj się wyłącznie na usługi faktorów, którzy przedstawiają jasne cenniki niebudzące żadnych wątpliwości. Unikaj firm proponujących zagmatwane warunki faktoringu. Ta usługa powinna być prosta.
Podsumowując, faktoring jest usługą, która może nie tylko uchronić Cię przed utratą płynności, ale również pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa. Ważny jednak (jak we wszystkim) jest czynnik ludzki oraz kontrahenci, którymi się otaczasz. Firma faktoringowa nie jest bowiem w stanie w pełni zabezpieczyć Cię przed szkodliwym działaniem nieuczciwych współpracowników.