Internet, jako zjawisko sensu largo, póki żyją pokolenia sprzed jego powszechnego funkcjonowania, bywa oceniany różnie. Fakty są jednak takie, że współczesna wygoda, płynąca ze zjawiska cyfryzacji niemal wszelkich dziedzin życia, jest niekwestionowana.

Dziś wielu czynności, które kiedyś musieliśmy załatwiać w odpowiednich instytucjach, odrębnych miejscach, można dokonać online. Przez internet możemy zapisać się do lekarza, zrobić zakupy, kontaktować się z bliskimi.

O ile narzędzie to nigdy nie zastąpi żywego kontaktu, a w każdym razie nie powinno, o tyle jest w stanie bardzo oszczędzić czas. Wiele kwestii związanych z finansami zostało przeniesionych do świata online. Oto 7 z nich.

 

1. Płacenie rachunków przez internet

Dziś większość rozliczeń możemy zapłacić online. O ile z początku było to traktowane z pewną rezerwą i nieufnością, o tyle teraz znaczna część osób płacących rachunki przekonała się do tego narzędzia. Gaz, energia elektryczna, media, telefon, wywóz nieczystości, woda i kanalizacja, telewizja kablowa i satelitarna, internet stacjonarny i mobilny. To wszystko można opłacić w internecie.

Dokonać możemy tego na kilka sposobów:

  • internetowy przelew bankowy (ze swojego internetowego konta bankowego, wpisujemy dane odbiorcy, kwotę, tytuł przelewu). Zwykle zabezpieczają nas narzędzia autoryzacyjne. Leciwe, ale wciąż bardzo skuteczne karty kodów lub smsy z kodami na nasz numer, o które prosi strona banku tuż przed dokonaniem finalnego kliknięcia;
  • cykliczne płatności z konta bankowego, polecenie zapłaty (ustawienie na swoim koncie możliwości automatycznego ściągnięcia z naszego konta kwoty rozliczenia z wybranym usługodawcą. Sami decydujemy o poleceniu zapłaty, a w dogodnym momencie możemy je wyłączyć, wznowić. Nie ma możliwości ściągnięcia większej kwoty niż ta, która znajduje się na fakturze);
  • strony internetowe usługodawców, które zazwyczaj przekierowują nas do systemów płatności, gdzie dokonujemy ostatecznej płatności wybierając z listy sposób. Przykładowo: Płatności 24, BLIK itp.;
  • płatności za pomocą karty płatniczej lub kredytowej;
  • wygodne aplikacje umożliwiające płacenie za wszystko w jednym miejscu, np. BillTech, czy też Bilo. Sprawiają one, że stałe kwoty przelewów synchronizowane w jeden system, który pilnuje numerów kont i dokonuje płatności za jednym zamachem.

Płacenie online jest ogólnie bezpieczne. Musimy jedynie w miarę przytomnie weryfikować adresy stron, na które wchodzimy, gdyż zdarzają się oszustwa polegające na tworzeniu złudnie podobnych. Są one jednak na tyle łatwo i szybko wykrywalne, że tego typu procedery mają miejsce niezwykle rzadko.

Warto zaznaczyć, że domeny są odpowiednio zabezpieczone. Coraz sprawniej funkcjonują systemy wykrywania fałszerstw, a zabezpieczenia konta przez silne hasło lub uwierzytelnianie dwuetapowe bez wątpienia stanowią dodatkowy atut.

Często możemy trafić na korzystne systemy lojalnościowe takie, jak Payback, które oferują specjalne programy. Polegają one na zbieraniu punktów, które później można wymienić na nagrody – zarówno pieniężne, jak i materialne. Wystarczy posiadać odpowiednią kartę, konto i pamiętać o zbieraniu punktów przy każdych zakupach.

2. Rozliczanie podatków przez internet

W 2008 roku Polacy po raz pierwszy mieli okazję rozliczyć swoje podatki online. W 2009 roku było już 320 tysięcy takich formularzy. Tendencja ta sukcesywnie rosła, aż w 2016 roku ilość deklaracji online przekroczyła liczbę deklaracji składanych w sposób tradycyjny – osobiście lub drogą pocztową. Polacy szybko zrozumieli, że takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.

Jego zalety:

  • intuicyjne platformy i programy, w których można wypełnić deklarację

Zostały one stworzone tak by pomagać, podpowiadając i objaśniają formularz krok po kroku. Zapamiętują wpisane dane, by uzupełniać je w analogicznych miejscach formularza, mają wbudowany kalkulator, a więc łatwo sprawdzić i poprawić ewentualne błędy.

  • wygoda

Nie musimy wychodzić z domu, pobierać odpowiednich druków, kreślić pomyłek, etc. Potrzebujemy jedynie komputera z dostępem do internetu. Nie musimy martwić się, że deklaracja nie dojdzie na czas. Od tego pory punktualność określa nie data stempla pocztowego, a zapis cyfrowy.

  • bezpieczeństwo

Wszystkie tego typu rozliczenia są bezpieczne. System podatkowy działa tak, by nic żadnej ze stron nie umknęło. Poza tym każdemu zależy na czasie. Urzędnicy, bez dwóch zdań, preferują przegląd dokumentów w systemie komputerowym, zamiast przerzucania milionów papierów.

 

3. Pożyczka przez internet

Jeśli staniemy przed potrzebą podreperowania budżetu lub będzie nam potrzebny zastrzyk gotówki, możemy wziąć pożyczkę całkowicie online. Zarówno instytucje bankowe, jak i pozabankowe często oferują możliwość wzięcia pożyczek przez internet.

Dotyczy to zwykle mniejszych kwot, więc nie powinniśmy się spodziewać możliwości wzięcia kredytu np. na mieszkanie za pomocą komputera. Spotkamy się z różnymi ofertami, często bardzo korzystnymi, jeśli dopiero zaczynamy być klientami danego pożyczkodawcy. Do jednych z najpopularniejszych należą pożyczki online pozabankowe.

Zalety:

  • minimum formalności

Firma pożyczkowa nie będzie sprawdzać nas tak skrupulatnie jak bank udzielający kredytu.

  • bezpieczeństwo

Pozabankowe instytucje finansowe podlegają ścisłym regulacjom prawnym, a niektóre z nich obecne są już na rynku od wielu lat.

  • szybki przelew gotówki na wskazane konto

Często środki znajdują się na naszym rachunku jeszcze tego samego dnia.

  • komfort podejmowania decyzji

Od początku do końca sami decydujemy o kwocie pożyczki, czasie spłaty. Mamy jasne zasady, możemy przemyśleć opcję, którą chcemy wybrać i nikt na nas nie naciska. Robimy to bez wychodzenia z domu, w swoim tempie.

Możemy zdecydować się na krótkoterminowe zobowiązanie takie jak pożyczka przez internet Vivus (RRSO 819,1%), która może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku nagłej potrzeby posiadania nieco większej kwoty.

Wówczas o swoim długu możemy zapomnieć po miesiącu. Jeśli korzystamy z pozabankowych pożyczek online po raz pierwszy, często zostaniemy beneficjentami promocji polegającej na tym, że pierwsze zobowiązanie otrzymujemy za darmo – oddajemy instytucji dokładnie tyle, ile od niej pożyczyliśmy. Przy okazji możemy budować dobrą historię kredytową i nie związywać się na długi okres spłaty.

 

4. Portfel elektroniczny

To fraza, która brzmi bardzo futurystycznie. Chodzi w niej jednak o zwykłe ułatwienie transakcji, np. zagranicznych. Przykładem na dobrze funkcjonujący, szybki i bezpieczny portfel jest PayPal. System ten działa bardzo prosto.

Zakładamy konto na wybranej stronie, która funkcjonuje jako portfel elektroniczny, z naszego normalnego konta przelewamy określoną kwotę (w złotówkach) na wskazany numer (razem z odpowiednim kodem) i (zwykle po dwóch dniach) pojawia się ona na naszym portfelu międzynarodowym.

Jeśli chcemy, to od razu w obcej walucie np. w dolarach, a jeśli nie – możemy przewalutować środki w dowolnym momencie. Jest to bardzo wygodny system, który uznawany na całym świecie, stanowi bardzo wygodną opcję do rozliczania się ze sprzedawcami z różnych stron świata.

 

5. Księgowość online

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, pamiętajmy, że księgowość naszej firmy również może być prowadzona online. Zwykle mamy wybór w kwestii księgowości internetowej: albo prowadzimy ją samodzielnie, albo zlecamy komuś z zewnątrz, komunikując się ze specjalistami za pomocą internetu.

Kiedy zdecydujemy się prowadzić księgowość sami, mamy różne możliwości, jeśli chodzi o stopień zaangażowania w procesy. Współcześnie dostępne są bardzo proste i wygodne programy komputerowe, ale także aplikacje dostępne online, za których możliwość użytkowania płacimy abonamentowo.

Możemy też w pełni oddać się w ręce specjalisty, bez wychodzenia z domu. Warto kierować się opiniami innych na forach internetowych i portalach, dzięki którym dowiemy się, czy i na ile ktoś jest rzetelny.

Nie jesteśmy skazani na księgowego zaprzyjaźnionego od lat z rodziną. Możemy swobodnie wybrać opcję, która będzie dla nas najlepsza. Wygoda wysyłania i odbierania wszystkiego przez skrzynkę mailową sprawia, że rozliczymy się ze wszystkiego bez wychodzenia z domu.

 

6. Zarabianie online

Coraz więcej słyszymy o zarabianiu online. Cóż to takiego? Pomysłów jest wiele, od tych najprostszych polegających na wypełnianiu ankiet, poprzez inwestycje online, kreowanie własnej marki i przestrzeni (blog, wideoblog, podcast), skończywszy na najbardziej zaawansowanych działalnościach związanych już z konkretnymi umiejętnościami, takimi jak: copywriter, grafik komputerowy, programista, tłumacz, web developer. Można również rozważyć prowadzenie wyspecjalizowanego w wybranej dziedzinie sklepu online lub udzielaniu korepetycji za pośrednictwem Skype’a.

W tej kwestii wszystko zależy w dużej mierze od naszych chęci, gotowości do zaangażowania w osiągnięcie obranego celu, jak również umiejętności czy predyspozycji. Bez trudu znajdziemy portale zrzeszające freelancerów czy dorywcze prace zdalne.

 

7. Inwestowanie online

Choć kryptowaluty nie cieszą się ostatnio dobrą sławą, przez wzgląd na totalną bessę, mogą stanowić one znakomite źródło nauki dotyczącej inwestowania. Plany, jakie w związku z tym zakładamy, muszą być jednak dla nas w pełni bezpieczne, a wszelkie decyzje przemyślane.

Trzeba więc sprawdzić, jak działa giełda, jakie mechanizmy rządzą rynkiem, nie inwestując dużych kwot. Pamiętajmy jednak, że nawet z najbardziej symbolicznych i nikłych zysków należy się sumiennie rozliczyć z Urzędem Skarbowym.

Inwestowanie online to jednak nie tylko kryptowaluty. Pamiętajmy, że na naszych zwykłych kontach częstokroć mamy opcję funduszów inwestycyjnych oraz zwyczajnych lokat. Nie przynoszą dziś one tak spektakularnych zysków jak 20 lat temu, ale są znacznie korzystniejszą opcją niż bierne przetrzymywanie środków. Możemy także stać się właścicielami obligacji skarbowych czy akcji najróżniejszych spółek.

Należy jednak mieć świadomość, że inwestowanie nie powinno być dla nas formą rozrywki – podstawą jest zdobycie rzetelnej wiedzy i w pełni świadome podejmowanie decyzji, jak również dysponowaniem nadwyżką kapitału, który spokojnie możemy przeznaczyć na ten cel bez szkody dla budżetu domowego i codziennych wydatków.

Artykuł sponsorowany przez VIVUS Finance sp. z o.o.

* Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 819,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 2000; całkowita kwota do zapłaty 2400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 400 zł (prowizja 383,60 zł, odsetki 16,40 zł); umowa na 30 dni. Stan na 03.09.2018 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Dodaj komentarz