Jak wykorzystuje się energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej?
Fotowoltaiczne panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, wykorzystując elementy półprzewodnikowe, takie jak krzem, które po stymulacji światłem wytwarzają energię. Fotowoltaika to elastyczny i zrównoważony wybór, którego dokonuje coraz więcej osób

5 powodów, aby wybrać energię słoneczną do swojego domu

Przy rosnącej popularności wykorzystania energii słonecznej można się zastanawiać, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na instalację systemów fotowoltaicznych w swoich domach. Oczekuje się, że w nadchodzących latach popularność technologii słonecznej wzrośnie, zwłaszcza że coraz ważniejsze staje się bycie ekologicznym i bardziej przyjaznym dla środowiska. Dlaczego więc więcej osób korzysta z energii słonecznej, a nie z tradycyjnych metod zasilania domu? Wymieniliśmy niektóre z głównych powodów przejścia na energię słoneczną w Twoim domu.

1. Zaoszczędzisz na energii
Wielu właścicieli domów ma wątpliwości co do instalacji paneli słonecznych w swoim domu ze względu na koszt początkowy założenia instalacji. Jednak biorąc pod uwagę ogromne oszczędności, które można osiągnąć na dłuższą metę, widać dlaczego wiele osób decyduje się zainwestować. Dodatkowym bodźcem są programy dopłat jak Twój Prąd czy Czyste Powietrze. Co więcej, oznacza to również, że możesz być całkowicie niezależny od cen energii elektrycznej, które mają tendencję do wzrostu w okresach wysokiego zapotrzebowania a w szczególności w ostatnim czasie można zauważyć poważne podwyżki cen energii.

2. Ekologia
Jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej rodzin przestawia się na energię słoneczną, jest troska o środowisko. Korzystając z paneli fotowoltaicznych, możliwe jest generowanie energii bezpośrednio ze światła słonecznego, co prowadzi do mniejszego zanieczyszczenia niż inne dostępne źródła energii. Co więcej, energia słoneczna nie wytwarza żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych, ani nie powoduje zanieczyszczenia wody ani ogólnie przyrody, w przeciwieństwie do wielu stosowanych obecnie tradycyjnych źródeł energii.

3. Zmarnujesz mniej energii
Gdy energia elektryczna pochodzi z tradycyjnych źródeł, takich jak elektrownia, istnieje większe ryzyko jej zmarnowania. Ponieważ im dłużej energia jest transportowana, tym większe straty po drodze, a montaż paneli słonecznych w domu oznacza, że transport, a tym samym straty, zostaną zminimalizowane.

4. Zwiększ wartość swojego domu
Instalacja paneli słonecznych to nie tylko doskonała inwestycja na przyszłość jeśli chodzi o obniżenie rachunków za energię, ale może również znacznie podnieść wartość domu czy budynku. Obecnie coraz więcej nabywców domów poszukuje nieruchomości przyjaznych dla środowiska, które pozwolą im zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy i utrzymać niską emisję dwutlenku węgla w przyszłości. Instalując panele słoneczne w swoim domu, możesz nie tylko zaoszczędzić na rachunkach, ale także uzyskać więcej pieniędzy, sprzedając swoją nieruchomość.

5. To trwałe rozwiązanie energetyczne
Wielu właścicieli domów jest zaniepokojonych większym ryzykiem przerw w dostawie prądu i usług z wykorzystaniem paneli słonecznych. Są jednak trwalsze niż myślisz – ponieważ większość z nich nie ma ruchomych części, nie można ich łatwo uszkodzić, a renomowani producenci przeprowadzają szeroko zakrojone testy, aby upewnić się, że panele mogą z łatwością wytrzymać nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe i generować energię dla Twojego domu. Firmy prześcigają się w korzystnych planach gwarancyjnych i serwisowych.


Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na cenę instalacji ma wpływ wiele czynników, m.in.: rodzaj paneli PV. moc instalacji fotowoltaicznej, jakie ma pokrycie dach, miejsce montażu (grunt/dach), nachylenie dachu, wymiary paneli, serwis, czas trwania gwarancji

Analizy rynku pokazują, że średnia cena za 1 kWp w przypadku najpopularniejszego w Polsce zakresu mocy instalacji – od 5 do 10 kW – wyniosła 3700 zł. W przypadku zakupu tanich paneli fotowoltaicznych wyjdzie 3600zł. Z kolei przy wyborze opcji premium należy oszacować koszt na 4 300 zł za 1 kWp.

Ze względu na to, że średnia moc mikroinstalacji w przeciętnym domu wynosi 9,04 kW, to całkowity koszt inwestycji w fotowoltaikę w 2021 roku wahał się od 33 tys zł do 40 tys zł.

Magazynowanie energii?

Najnowszym trendem jest dodawanie do instalacji magazynów energii aby korzystać z własnej produkcji nadwyżki wysyłając do sieci lub mieć system niezależny od sieci tzw. off-grid. Bazuje to na akumulatorach kumulujących energię by oddać ją do użytku domowego w czasie mniejszej produkcji przez panele. Magazyn dobiera się do wielkości instalacji i zapotrzebowania domu.