Ile kosztuje ślub w Toruniu?

Wysokość zarobków, planowana ilość gości, dodatkowe atrakcje weselnych czy styl uroczystości – to tylko kilka z istotnych czynników, które mają wpływ na wysokość ślubnego budżetu narzeczonych. Aby zbadać te zależności wzięliśmy pod lupę statystyki Głównego Urzędu Statystycznego oraz wyniki II Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców przeprowadzonego przez Grupę Portali Weselnych.

Czy mieszkańcy Torunia są bogaci? 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaka ma wpływ na to, ile toruńscy narzeczeni przeznaczą na organizacje ślubu jest wysokość otrzymywanej wypłata. Według statystyk przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny średnia miesięczna pensja  w Toruniu to 3 413 złotych netto. Jak natomiast województwo kujawsko-pomorskie wypada na tle pozostałych regionów? Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje województwo mazowieckie z wynikiem – 4 996 złotych netto, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że zarobki w stolicy są znacznie wyższe od pozostałych regionów, ale jednocześnie koszty życia są nieporównywalnie większe. Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie ze średnim wynagrodzeniem o wysokości 4 121 złotych netto, a na trzecim śląskie – 4 112 złotych netto. Na ostatnim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie z wynikiem 3 351 złotych netto. Spośród 16 miast wojewódzkich kujawsko-pomorskie znalazło się w końcówce zestawienia, gdyż dopiero na 14 miejscu.

źródło: wynagrodzenia.pl/artykul/wynagrodzenia-w-wojewodztwie-kujawsko-pomorskim-w-2015-roku

Powyższe dane pochodzą z zestawienia pensji w sektorze przedsiębiorców. Jak wygląda natomiast wynagrodzenie w pozostałych dziedzinach gospodarki? Według Głównego Urzędu Statystycznego najmniej zarabiają osoby pracujące w sekcji N, czyli -administrowaniu i działalności wspierającej?, gdzie średnia pensa wynosi zaledwie 2392 zł. Tyle przeciętnie zarabia się przy pracach biurowych czy porządkowych (budynki i tereny zielone). Nie najlepiej przedstawia się też sektor hotelarstwa i gastronomii (2655 zł), a także transportu (2772 zł).  Na drugim biegunie płac są natomiast informacja i komunikacja (5050 zł) czy obsługa rynku nieruchomości (3888 zł).

 

Najdroższy dzień w życiu…

Oprócz skrupulatnie zaplanowanych wydatków mieszkańcy Torunia również w przemyślany sposób wybierają swoją -drugą połówkę?. Może świadczyć o tym fakt, że wszyscy ankietowani są w 100% zadowoleni z decyzji o zawarciu związku małżeńskiego. Ponadto, aż 62% z nich wzięło ślub ze względu na miłość do partnera. Natomiast 75% osób uważa, że dzień ślubu jest najpiękniejszy w ich życiu. Jakie koszty ponoszą narzeczeni z województwa kujawsko-pomorskiego w związku z przygotowaniami ceremonii marzeń?

Aż 44% par z Torunia przeznacza średnio na organizację uroczystości od 20 do 40 tys. złotych. Budżetem między 40-60 tys. złotych dysponuje 23% narzeczonych, a zaledwie 4% powyżej 60 tys. złotych. Tylko 10% spośród ankietowanych jest bardzo oszczędnych, potrafi zamknąć wszystkie wydatki w kwocie 10 tys. złotych. Warto dodać, że połowie nowożeńców zwróciły się poniesione koszty, pod warunkiem, że nie przekroczyły one 60 tys. złotych – komentuje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl

Jakie usługi były najdroższe dla mieszkańców Torunia? Ankietowani zadeklarowali, że najwięcej kosztuje ich oprawa muzyczna, czyli od 2 do 4 tys. złotych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że nie wyobrażają sobie ceremonii bez fotografa czy kamerzysty ślubnego. Koszt pamiątkowych zdjęć czy teledysków to zaledwie 1-2 tys. złotych, w pozostałych regionach cena jest zazwyczaj wyższa, nawet o 2 tys. złotych. Kolejny ważny element to suknia ślubna pani młodej, która kosztuje 1-2 tys. złotych. Natomiast za uroczystą msze pary płacą zazwyczaj od 400 do 600 złotych.

Czytaj również: Codzienność wydatków.

Zestawiając poniesione wydatki przez narzeczonych z wynagrodzeniem warto też wspomnieć, jak mieszkańcy Torunia wybierają swoich usługodawców. Największą uwagę przykładają do jakości oferowanych usług, ponieważ większość ankietowanych (28%) kieruje się estetyką portfolio fotografa lub kamerzysty ślubnego, a następnie pozytywnymi opiniami zamieszczonymi w internecie przez inne pary (25%). Co ciekawe ceną kieruje się tylko 17% par, a najmniej osób wybiera usługodawców na podstawie poleceń znajomych czy rodziny. Rozsądny wybór przekłada się również na zadowolenie z fachowców, 100% ankietowanych jest usatysfakcjonowanych ze swoich zdjęć ślubnych. Nieco mniej, bo 75% jest zadowolonych ze swoich teledysków i filmów ślubnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here