Już od marca 2015 roku, główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostaje na rekordowo niskim poziomie (1,50%). Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla posiadaczy lokat (zwłaszcza w kontekście spodziewanego wzrostu inflacji). Na szczęście nie wszystkie lokaty mają tak niskie oprocentowanie, jak przeciętne depozyty terminowe (tzn. 1,40% – 1,60% w skali roku). Najlepsze lokaty posiadają stopę oprocentowania na ponad dwukrotnie wyższym poziomie. Warto sprawdzić, jaki zysk w 2018 r. wygenerują takie depozyty.

W bieżącym roku najbardziej zyskowna będzie np. Lokata Happy

Obecnie największym ?wrogiem? dla oszczędzających jest inflacja. Posiadacze oszczędności niestety mogą już tylko wspominać czasy, w których deflacja powiększała realną stopę zysku z depozytów terminowych. Dokładnie nie wiemy jeszcze, ile wyniesie stopa inflacji dla całego 2018 r. (względem poprzedniego rocznego okresu). Na podstawie listopadowych prognoz Narodowego Banku Polskiego można jednak przyjąć, że taki wzrost cen z 2018 r. ukształtuje się na poziomie 1,8%. Analogiczne prognozy NBP dla 2019 r. oraz 2020 r. niestety są znacznie wyższe (odpowiednio: 3,2% oraz 2,9%).

Po sprawdzeniu rozmaitych rankingów i porównań dotyczących lokat można wywnioskować, że oprocentowanie najbardziej zyskownych takich depozytów (np. Lokaty Bezkarnej oraz Lokaty Happy) w 2018 r. wynosiło 3,00% – 4,00%. Były to oczywiście stawki brutto, które trzeba pomniejszyć o podatek Belki wynoszący 19%. Po wykonaniu obliczeń i uwzględnieniu inflacji okazuje się, że prognozowana stopa zysku najlepszych lokat w 2018 r. wyniesie:

  • Lokata z oprocentowaniem 3,00% – 0,16% w skali trzech miesięcy oraz 0,64% w skali roku
  • Lokata z oprocentowaniem 3,50% – 0,26% w skali trzech miesięcy oraz 1,04% w skali roku
  • Lokata z oprocentowaniem 4,00% – 0,36% w skali trzech miesięcy oraz 1,44% w skali roku

Osoby wybierające o wiele mniej rentowne lokaty, nie osiągną realnego zysku w 2018 r. Najlepszy przykład stanowi lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem 1,50%. Taki depozyt w 2018 r. wygeneruje realną stratę na poziomie (-0,58%) rocznie. Krajowe banki niestety oferują lokaty z jeszcze niższym oprocentowaniem niż 1,50%. Najgorsze depozyty terminowe mają stawki znacznie mniejsze niż 1,00%.

Najlepsze lokaty nadal oferują oprocentowanie 3,00% – 4,00% ?

Wyniki powyższych obliczeń udowadniają jak ważny w obecnych warunkach jest wybór lokaty posiadającej względnie wysokie oprocentowanie (na tle oferty rynkowej). Na całe szczęście, krajowe banki wciąż proponują depozyty terminowe z oprocentowaniem na poziomie 3,50% – 4,00%. Propozycje takich depozytów o wartości 5000 zł, 10 000 zł i 20 000 zł zostały przedstawione w poniższej tabeli. To zestawienie prezentuje dwie bardzo dobrze znane i popularne lokaty na 3 miesiące. Mowa o Lokacie Happy z Idea Banku (oprocentowanie: 4,00%) oraz Lokacie Bezkarnej (oprocentowanie: 3,50%) proponowanej przez BGŻ Optima. Atutem pierwszej z wymienionych lokat jest nie tylko wysokie oprocentowanie. Warto nadmienić, że Idea Bank nie wymaga od posiadaczy Lokaty Happy otwierania kont lub zakupu innych produktów bankowych. Do otwarcia najbardziej zyskownej lokaty na rynku wystarczy status nowego klienta Idea Banku i kwota wynosząca od 500 zł do 20 000 zł.

BGŻ Optima również kusi nowych klientów lokatą o ponadprzeciętnym oprocentowaniu. Stawka Lokaty Bezkarnej wynosząca 3,50% jest atrakcyjna tym bardziej, że wspomniany depozyt zapewnia wypłatę wszystkich naliczonych odsetek w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy. Co ciekawe, identycznym rozwiązaniem dotyczącym wypłaty odsetek wyróżnia się nowy depozyt z oferty Idea Banku. Mowa o Lokacie Beztroskiej, której atutem jest również wysoka stawka oprocentowania (3,90%) i możliwość zdeponowania kwoty wynoszącej nawet 1 000 000 zł. Warto dodać, że wspomniana lokata nie jest powiązana z innymi produktami bankowymi (podobnie jak Lokata Happy).

Dodaj komentarz