Każda osoba, zastanawiająca się nad najlepszym sposobem na zainwestowanie swoich pieniędzy, z pewnością choć raz wzięła pod uwagę inwestycję w nieruchomości. Jest to bowiem bardzo popularny sposób inwestowania, wydaje się również jasny, przejrzysty i zrozumiały – wszyscy wiemy, na czym polega i w jaki sposób można na takiej inwestycji zarobić. Każdy rodzaj inwestycji rządzi się jednak swoimi prawami – warto pamiętać o pewnych rzeczach, aby nie stracić cennych oszczędności, lecz w zauważalny sposób je pomnożyć. Jakie są sposoby inwestowania w nieruchomości, co należy brać przy tym pod uwagę i czy to w ogóle się jeszcze opłaca?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem

Wielu nabywców już na etapie szukania nieruchomości zakłada późniejsze przeznaczenie jej na wynajem. Ten sposób inwestowania najczęściej odnosi się do mieszkań – nie brakuje bowiem chętnych do wynajęcia pokoju, bądź też całego mieszkania. Najliczniejszą grupę osób zainteresowanych wynajmem stanowią z reguły ludzie młodzi i studenci – później większość decyduje się zazwyczaj na zakup własnego mieszkania. Dlatego też inwestowanie w mieszkania na wynajem największy sens ma w dużych miastach studenckich.

Wynajmowanie mieszkania pozwala na szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy – pozwalają one na spłatę kredytu zaciągniętego w celu kupna mieszkania, bądź też stanowią dodatkową formę zarobku. Czy to się opłaca? Tak, ale pod kilkoma warunkami – zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania pod wynajem, musimy dokładnie poznać rynek w danej okolicy. Na zakup można zdecydować się dopiero, gdy znamy już tendencje rynkowe i preferencje najemców w danej miejscowości lub dzielnicy miasta.

Poza wynajmem długoterminowym, istnieje jeszcze druga forma zarabiania na wynajmie – wynajem krótkoterminowy. Mieszkanie lub dom jest wtedy wynajmowany najemcom na doby, więc przebywają oni w nim przez bardzo krótki czas. Ten rodzaj wynajmu sprawdza się na ogół jedynie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, tłumnie odwiedzanych przez turystów. Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy powinno być usytuowane jak najbliżej atrakcji turystycznych i centrów miast. Wynajem krótkoterminowy stanowi dla wielu turystów tańszą i bardziej komfortową alternatywę dla hotelu.

Kupno garażu

Doskonałym przykładem stosunkowo niewielkiej inwestycji o bardzo znacznej rentowności może okazać się kupno garażu – nawet, jeśli nie posiadamy auta! W większości miast kierowcy stale borykają się z problemem zatłoczonych osiedli i braku miejsca na przechowywanie własnego samochodu i jego codzienne parkowanie. Dlatego też ilość osób chętnych na wynajęcie garażu z całą pewnością nie będzie mała, ponadto – ewentualna sprzedaż garażu nie powinna wiązać się z dużymi trudnościami. Jest to więc łatwy sposób na zarobek, trzeba jednak liczyć się z tym, że dochody z wynajmu garażu nie są zazwyczaj oszołamiająco wysokie. Inaczej sprawa wygląda jednak, jeśli posiadamy takich garaży więcej – z pewnością warto rozważyć taką alternatywę.

Interesującą możliwością inwestycji – z uwagi na zatłoczone miasta i parkingi – staje się również kupno miejsca parkingowego. Szczególnie chętnie kupowane są miejsca w okolicach, w których ludzie potrzebują zostawić samochód na pewien czas, a jest to utrudnione ze względu na przepisy – jest tak, na przykład, w okolicach lotnisk.

Inwestycje w grunty

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko kupno mieszkań i innego rodzaju budynków – to również zakup działek oraz gruntów. Gdzie warto kupować grunty? Z pewnością najbardziej warte uwagi są te, które są położone w miejscach atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów – niekoniecznie więc w centrum miasta, a raczej na terenach przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele osób decyduje się na zakup działek na terenach, które nie mają obecnie wysokich cen, jednak można domyślać się, iż w przyszłości ich wartość wzrośnie. Takie działki można znaleźć zazwyczaj w miastach rozwijających się i takich, które powoli stają się coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów – na przykład w Białymstoku.

Grunty rolne oraz przeznaczone pod zabudowę również są nierzadko kupowane przez inwestorów. Kupno działki jest przez wielu uważane za doskonałą inwestycję i zabezpieczenie finansowe na przyszłość – wartości gruntów zawsze są bowiem stosunkowo wysokie. Wiele osób kupuje działki po to, aby w razie trudności finansowych móc je sprzedać

Inwestycje w nieruchomości komercyjne

Czym są nieruchomości komercyjne? Najprościej mówiąc – są to nieruchomości przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Takie inwestycje należą do jednych z najbardziej dochodowych, jednak przed zakupem należy koniecznie zapoznać się ze wskaźnikiem finansowym, który determinuje to, czy dany zakup jest opłacalny. Inwestując w nieruchomości komercyjne, należy obliczyć procentową stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Aby ją obliczyć, należy podzielić roczny dochód (netto), jaki przynosi dana nieruchomość, przez jej wartość.

Wiele osób twierdzi, iż kupno i wynajem lokalu komercyjnego jest nie tylko znacznie bardziej dochodowe niż wynajem mieszkań, lecz również jest znacznie mniej uciążliwe i pracochłonne dla wynajmującego. Dlaczego? Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku wynajmowania mieszkania, to właściciel jest odpowiedzialny za jego urządzenie, wykończenie i zakup niezbędnych mebli i sprzętów. Również w razie jakiejkolwiek awarii, to na jego barki spada obowiązek naprawienia usterki lub wezwania odpowiednich służb. Wynajmując lokal przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, nie musimy troszczyć się o tego typu sprawy – najemcy samodzielnie urządzą lokal, według własnych potrzeb i gustu. Najemcy dbają o wygląd i stan lokalu – prowadząc własny biznes, muszą bowiem dbać o wizerunek i zadbane wnętrze, ponieważ zaniedbane pomieszczenie zdecydowanie odstraszałoby potencjalnych klientów. Nie można niestety powiedzieć tego samego o najemcach mieszkań – nie zawsze troszczą się oni o utrzymanie mieszkania w doskonałym stanie, mając świadomość, że nie będą tam mieszkać przez długi czas.

W przypadku inwestowania w nieruchomości komercyjne bardzo ważna jest lokalizacja danej nieruchomości. Największy zysk przynoszą zazwyczaj te lokale, które usytuowane są w pobliżu tłumnie odwiedzanych miejsc, w okolicach w których często przebywa wielu turystów, w centrach miast. Warto brać to pod uwagę, decydując się na kupno nieruchomości – nie tylko pozwoli to na uzyskanie większych zysków, ale również znacznie ułatwi znalezienie chętnego najemcy.

Inwestycje w nieruchomości – czy to się opłaca?

Lokowanie kapitału w nieruchomościach to – zdaniem wielu Polaków – jeden z najlepszych sposobów na inwestowanie, na który często sami się decydują. Z całą pewnością jest to dość bezpieczny sposób – nawet wtedy, gdy nie przyniesie wielkich zysków, nie powinien również prowadzić do znacznych strat. Istnieją gotowe propozycje inwestycji bez potrzeby kupowania nieruchomości ani analizowania wielu zmiennych, z gwarantowaną stopa zwrotu.

Nieprzemyślane inwestycje w nieruchomości mogą jednak prowadzić do utraty kapitału – dlatego też, pomimo iż inwestowanie tego typu może być bardzo rentowne, powinno być również starannie przemyślane. Inwestycji należy dokonać dopiero wtedy, gdy starannie przeanalizujemy sytuację, biorąc pod uwagę okoliczności, czynniki zewnętrzne i to, co chcemy daną inwestycją osiągnąć. Przeprowadzenie niezbędnych obliczeń i analiz jest konieczne, aby mieć pewność co do słuszności danego sposobu zainwestowania pieniędzy.

Wyjście z inwestycji w nieruchomość jest możliwe, nie można jednak zazwyczaj zrobić tego bardzo szybko. Dlatego też, jeśli dana inwestycja okaże się nietrafiona – z pewnością nie odzyskamy pieniędzy natychmiast. Warto brać to pod uwagę – inwestując w nieruchomości nie można stawiać wszystkiego na jedną kartę, licząc na szybki i znaczny zysk. Ostateczne rezultaty inwestycji często można zauważyć dopiero po znacznie dłuższym czasie – liczonym nie w miesiącach, lecz w latach. Nie jest to więc dobra inwestycja dla tych, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Inwestowanie w nieruchomości może być bardzo opłacalne, jednak ten rodzaj inwestowania wymaga sporej dozy logicznego myślenia i rozsądku.

***

Dodaj komentarz