Inwestycja w złoto jest jedną z najbardziej popularnych i najstarszych form lokowania środków w kruszce, a zarazem ryzykownym. Złoto bardzo często traktowane jest jak waluta, a nie jak surowiec. W przeciwieństwie do banknotów, które można drukować, jest kruszcem dość ograniczonym, a zachęcający jest też fakt, że złoto inwestycyjne pozbawione jest podatku VAT.
Czym jest złoto?
Początki wykorzystywania złota w przemyśle datuje się na epokę miedzi, przez swoje właściwości było używane do wyrobu biżuterii oraz ozdobnych przedmiotów. Na terenie dzisiejszej Bułgarii zostały odkryte złote przedmioty, które archeolodzy datują na czwarte tysiąclecie p.n.e. Złoto stało się symbolem władzy i bogactwa, a także służyło jako uniwersalny środek płatniczy, który wykorzystywany jest również współcześnie. Ten cenny metal jest bardzo kowany i plastyczny dlatego świetnie nadaje się do wyrobu biżuterii oraz różnych ozdób. Nie podlega korozji oraz się nie utlenia, więc może być długo przechowywane. Złoto jest również odporne na działanie kwasów i dopiero woda królewska, która jest mieszanką stężonych kwasów azotowego i solnego może je roztworzyć.
Za złoto inwestycyjne uznaje się:
- Złoto w postacie sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych (99,5 % czystego pierwiastka) oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,
- Złote monety, które spełniają następujące warunki:
– zostały wybite po 1800 roku
– posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych (90 % czystego pierwiastka)
– są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia
– sprzedawane są po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% rynkowej wartości złota zawartego w monecie.
Przy czym należy pamiętać, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, ale zwolnieniu nie podlega usługa rafinacji i odlania do postaci sztabki. W tym przypadku oczyszczenie złota opodatkowuje się VAT wg stawki 23%.
Inwestowanie
Na rynku polskim należy pamiętać, że inwestując w złoto jego cena zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest cena złota ustalana dwa razy dziennie przez ICE Benchmark Administration (IBA). LBMA Gold Price AM (wycena przedpołudniowa) oraz LBMA Gold Price PM (wycena popołudniowa). Drugim czynnikiem jest aktualny kurs dolara amerykańskiego do złotówki.
Podmioty inwestujące w złoto to nie tylko międzynarodowe koncerny czy banki emisyjne, to również indywidualni inwestorzy, którzy chcą zabezpieczyć swój majątek. W czasach niepewności na rynkach finansowych oczywistym jest, że wiele banków decyduje się na zwiększenie swoich rezerw w złocie, a klienci indywidualni szukają zysków oraz bezpieczeństwa. Większość inwestorów stara się na złocie zarobić, kupują je w różnych ilościach, a następnie sprzedają licząc na zysk. Inni zaś inwestują, ponieważ złoto od zawsze dawało poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej, oto kilka przykładów:
– ilość tego surowca jest ograniczona, dlatego w pewnym momencie jego cena pójdzie w górę,
– złoto chroni przed inflacją, gdy wartość pieniądza gwałtownie spada ceny złota zostają niemalże nienaruszone,
– to uniwersalna waluta na całym świecie,
– w przeciwieństwie do papierowych banknotów złota nie da się drukować,
– złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT i chętniej traktowana jest jako forma lokowania kapitału,
– jest również doskonałą formą przekazywania majątku, ponieważ nawet z upływam lat nie stanie się bezwartościowe.
Sposobów na inwestowanie w złoto jest wiele, przedstawimy kilka z nich.
Biżuteria
Zakup złotej biżuterii jest najprostszym sposobem inwestycji, nie wymaga wielkiego wysiłku, ponieważ wystarczy iść do jubilera i kupić złoty przedmiot najwyższej próby. Jednak jest to również najgorszy ze sposobów inwestycji. Biżuteria u jubilera jest zazwyczaj droższa, ponieważ płacimy nie tylko za metal, ale również za robociznę złotnika, każda usługa kosztuje. Na takiej inwestycji można wiele stracić, ale nie zawsze. Biżuterię kupioną u jubilera można zawsze sprzedać z zyskiem na różnych aukcjach.
Kupno złotych sztabek lub monet
Pomysł inwestycji w złote sztabki i monety jest najbezpieczniejszy i najprostszy dla inwestora. Zakup fizycznego złota przebiega jak kupno produktu w sklepie, płacimy za wybraną ilość kruszcu i go dostajemy. Jedynym ryzykiem takiego sposobu inwestycji jest uczciwość kontrahenta, należy uważać na niesprawdzone źródła i kupować u dużych i uznanych dealerów państwowych lub prywatnych. W przypadku załamania rynku finansowego fizyczne złoto zawsze będzie bezpieczną formą lokowania pieniędzy. Należy jednak liczyć się z kosztami takiej inwestycji, marże dealerskie w Polsce sięgają kilku procent, a czasem trzeba opłacić również transport, ponieważ przy dużym zakupie złota przesyłka jest konwojowana.
Złoto papierowe
Pod pojęciem -papierowe złoto? ukrywają się inwestycje w podmioty typu ETF, lokaty oraz wszelkiego rodzaju certyfikaty. Zaletą są niższe koszty transakcji, ponieważ kupując papierowe złoto inwestor nie otrzyma go fizycznie, ale staje się posiadaczem obietnicy jego posiadania. Jednak inwestując w ten sposób można narazić się na większe straty niż w przypadku innych form inwestycji. W przypadku niestabilności rynku finansowego papierowe złoto nie zapewni bezpieczeństwa finansowego, jak to jest w przypadku fizycznego złota.
Mennice
Interesujące są również oferty Mennicy Polskiej, która prowadzi sprzedaż złota inwestycyjnego w sztabkach i monetach bulionowych. Jednak trzeba liczyć się z kosztami, ponieważ ceny Mennicy są często zawyżone w porównaniu z prywatnymi kontrahentami. Obecnie w ofercie Mennicy można znaleźć uncjową sztabkę złota sprzedawaną za 4 512,05 zł natomiast giełda (w dniu 12.01.2016) wyceniła uncję złota na 1 085, 60 USD. W przeliczeniu 1 USD wynosi 4,01 PLN, co daje 4 353, 25 zł za uncję złota.
Podsumowując, inwestycja w złoto jest nie tyle atrakcyjna, co bezpieczna. W zależności od wyboru sposobu inwestycji można zabezpieczyć swoje środki przed niestabilnym rynkiem finansowym, jednak zakupu złotej sztabki nie należy traktować jako posunięcie gwarantujące znaczne zyski, ponieważ cena złota jest obecnie stabilna.
Autor: Katarzyna Studzińska