Zakup ambulansu to zazwyczaj spory wydatek, jednak w większości przypadków jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania większych podmiotów leczniczych. Na szczęście dyrektorzy szpitali nie muszą decydować się na jednorazowy koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych ? mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pozwalają na rozłożenie płatności w czasie. Co więcej, niektóre z rozwiązań są nawet specjalnie dedykowane pod zakup karetki.

Wybór odpowiedniego ambulansu

W Polsce istnieją trzy podstawowe rodzaje karetek: transportowe (T), podstawowe (P) oraz specjalistyczne (S). Różnią się one sprzętem oraz celem, do którego są wykorzystywane. Dla szpitali istotna jest zasadnicza różnica między karetki transportowymi a tymi przeznaczonymi do ratowania życia i zdrowia (S i P). Ambulanse ratunkowe są wykorzystywane przez stacje ratownictwa medycznego, które działają w oparciu o Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dlatego wszystkie świadczenia, które są związane z bezpośrednim ratowaniem życia lub zdrowia są finansowane z budżetu państwa. Te same karetki nie mogą być jednak wykorzystywane przez szpitale do innych czynności związanych z transportem chorych ? placówki muszą zainwestować we własną karetkę spełniającą wymagania transportu medycznego bądź zdecydować się na jej wynajem ? co nie zawsze bywa dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Transport międzyszpitalny

Karetki transportowe spełniają wiele zadań niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania dużego podmiotu leczniczego. Służą do przewozu pacjentów niezdolnych do samodzielnego poruszania się na badania, do domu, bądź innej placówki medycznej. Dodatkowo mogą być wykorzystywane do transportu lekarstw, narządów czy krwi.

Problem, z którym zmaga się służba zdrowia od lat, czyli niedofinansowanie szpitali powoduje, że podmioty lecznicze często decydują się na wynajem ambulansów transportowych. Jest to rozwiązanie doraźne, które zawsze będzie o wiele wolniejsze, niż wysłanie własnej karetki transportowej.

Mimo że karetkami transportowymi przewożone są osoby, których życie nie jest zagrożone, czas nadal odgrywa ważną rolę. Zdarzają się sytuacje, gdy transport pacjenta do placówki specjalistycznej, bądź dostarczenie krwi lub narządu na czas może być szansą na uratowanie komuś życia. W przypadku karetek wynajmowanych ? szansa ta maleje.

Mimo niedofinansowania szpitale często mają możliwość kupna własnej karetki transportowej i jeśli tylko mogą, decydują się na jej zakup. Jakie możliwości finansowania ambulansów stoją przed dyrektorami szpitali?

Jak podmioty lecznicze finansują zakup karetki?

Jeśli placówka medyczna jest w stanie zaplanować zakup karetki (np. w przyszłorocznym budżecie), może odpowiednio przygotować się do transakcji i kupić ambulans za gotówkę. W ramach tego rozwiązania szpitale oprócz własnych pieniędzy angażują również środki z samorządów, urzędów wojewódzkich lub Unii Europejskiej.

W sytuacji, gdy menadżerowi placówki nie uda się uzyskać odpowiedniego wsparcia lub potrzebny jest natychmiastowy zakup nowego ambulansu (np. w wyniku awarii aktualnego), szpitale mogą zdecydować się na finansowanie zewnętrzne ? uzyskanie kredytu bankowego. Nie jest to jednak takie proste ? bardzo często podmioty lecznicze nie spełniają wymogów banków i droga do kredytu jest dla nich, przynajmniej w tych instytucjach, zamknięta. Tutaj z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w finansowaniu inwestycji w placówkach ZOZ i NZOZ, np. w formie leasingu lub pożyczek ratalnych. Obecnie wiele szpitali decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż potrzebują one wymiany lub zakupu nowych specjalistycznych samochodów do realizowania swoich zadań z zakresu ochrony zdrowia.

Karetka, na którą może sobie pozwolić każdy szpital

Bezpieczne i komfortowe rozwiązanie w przypadku zakupu ambulansu proponuje firma BFF MEDFinance, która jest jedyną instytucją finansową na rynku posiadającą w magazynie własne, wyprodukowane i zabudowane w Polsce karetki.

? Stworzyliśmy specjalny program zakupu karetki wraz z finansowaniem ? projekt MEDambulans. Jest to rozwiązanie, które może swobodnie konkurować atrakcyjnością z zakupami grupowymi. Wynegocjowaliśmy bezpośrednio w fabryce Volkswagena indywidualne warunki, dlatego nasze ceny są tak atrakcyjne. ? mówi Rafał Adler, menedżer ds. projektu MEDambulans ? Zabudowę i wyposażenie karetek dostosowujemy do potrzeb konkretnego szpitala i indywidualnych uwag zespołów ratowniczych. Klient ma np. możliwość wyboru napędu, mocy, skrzyni biegów oraz wyposażenia. Do dyspozycji posiadamy również samochody demo, które udostępniamy do jazd testowych.

Kupujący karetkę w ramach oferty MEDambulans staje się partnerem do negocjowania warunków transakcji. Elastyczność firmy oraz atrakcyjne ceny za kompleksowy pakiet (zakup nowoczesnej karetki, finansowanie, wsparcie) sprawiają, że coraz więcej dyrektorów szpitali decyduje się na ofertę BFF MEDFinance.

Dodaj komentarz