Dom w cenie mieszkania to marzenie z kategorii tych, które są realne do osiągnięcia. Niejeden inwestor udowodnił, że może się udać. Nie wystarczy jednak tylko chcieć, trzeba także dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie.

Planowanie dotyczy wszystkich etapów inwestycji. Pierwszym i zarazem kluczowym elementem jest projekt. To od niego w dużej mierze zależą koszty budowy, które później można próbować dodatkowo optymalizować. Jeśli więc dom ma być niedrogi w budowie, przede wszystkim powinien być nieduży. To oczywisty warunek. Nieco mniej oczywiste jest znaczenie wytycznych dotyczące kształtu jego bryły. Dom tani w budowie powinien posiadać maksymalnie prosty kształt. Nie ma w nim miejsca na finezyjne wykusze, lukarny, kolumienki czy piwnicę. Każdy z mniej lub bardziej ozdobnych elementów to dodatkowy punkt w budżecie. Najlepiej więc, aby dom był zaprojektowany na rzucie w kształcie prostokąta, zwieńczony nietrudnym realizacyjnie dachem (płaskim lub dwuspadowym). I posiadał sensownie rozplanowane pomieszczenia; rozlokowane tak, aby liczba kominów mogła zostać zredukowana do niezbędnego minimum i żeby można było ograniczyć przebieg instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Wszystkie projekty gotowe wymagają adaptacji do warunków panujących na konkretnej działce. W trakcie adaptacji można wprowadzać zmiany, klienci bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że koszt adaptacji w dużej mierze zależy od liczby i stopnia złożoności wprowadzanych zmian. Im więc dokładniej zostanie wybrany projekt i im mniej będzie wymagał zmian, tym niższa będzie cena jego adaptacji.

Inwestorzy, którzy dążą do optymalizacji kosztów inwestycji, rzadko decydują się na budowę systemem zleconym. Zazwyczaj realizują ją metodą gospodarczą, wszystko organizując we własnym zakresie. W efekcie budowa ciągnie się miesiącami, a inwestor spędza na niej niemało czasu. Ale dzięki temu oszczędza. W powszechnym przekonaniu jest to najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów, w praktyce jednak bywa z tym różnie. Zazwyczaj rzeczywiste koszty okazują się wyższe od tych zakładanych, trzeba przy tym liczyć się z różnymi niespodziewanymi sytuacjami, które powodują przedłużanie się budowy. Realizując budowę systemem gospodarczym, a także w każdym innym przypadku, warto dysponować profesjonalnie przygotowanym kosztorysem. Ten dokument pozwala nie tylko zorientować się, ile będzie kosztować budowa domu, ale umożliwia także dokładną kontrolę jej przebiegu.

Podczas budowy systemem gospodarczym inwestor jest odpowiedzialny m.in. za zakup materiałów budowlanych. Tutaj otwiera się kolejne pole do optymalizacji kosztów. Kupując okazyjnie materiały budowlane, trzeba jednak wyjątkowo uważać. Tanie materiały pozwalają obniżyć koszty, ale nie gwarantują, że dom będzie solidny i niedrogi w utrzymaniu, w końcowym rozrachunku mogą więc okazać się nieopłacalne. Sukces inwestycji budowlanej w dużej mierze zależy od tego, czy optymalizacja kosztów nie będzie odbywać się za cenę jakości.

Znajdź hurtownię materiałów budowlanych w Twojej okolicy na www.domnet.pl/materialy-budowlane

Dodaj komentarz