Większość z nas nie lubi analizowania napisanych skomplikowanym językiem umów ubezpieczeniowych. Dlatego chętnie godzimy się na gotowe pakiety przygotowane przez towarzystwa. Czy słusznie?

Dobra polisa ubezpieczeniowa powinna zabezpieczać nas na wszelkie ewentualności, które mogą zachwiać naszym spokojnym życiem. Takim przykrym wydarzeniem może być np. kradzież pamiątkowej biżuterii, która oprócz sporej wartości często jest dla nas bezcenna pod względem sentymentalnym.

Jaka powinna być dobra polisa?

Mogłoby się wydawać, że skoro ubezpieczamy mieszkanie, chronimy również to, co znajduje się pod naszym dachem. Nic bardziej mylnego najczęściej w zakres ubezpieczenia mieszkania wchodzą drzwi, okna, ściany oraz instalacje. Reszta kryje się pod enigmatycznym określeniem ruchomości. To, co możemy do nich wliczyć, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego dobra polisa powinna zawierać wyszczególnione zapisy. Dopóki nie otrzymamy takiego dokumentu, nie będziemy wiedzieli, czy osłona kabiny prysznicowej jest objęta polisą, czy nie. Wartościowa ochrona nie będzie ograniczać się do czterech ścian naszego mieszkania czy domu. W ramach umowy możemy objąć zakresem również garaż, ogrodzenie, a nawet chodnik. Ten ostatni może sprawiać wrażenie nadmiernej przezorności, jednak warto przypomnieć, że według polskiego prawa to właściciel posesji odpowiada za chodnik przylegający do budynku. Jeśli zatem nie odśnieżymy chodnika zimą i ktoś się na nim przewróci, zostaniemy obciążeni kosztami. Dobre ubezpieczenie będzie też obejmować przedmioty, które zazwyczaj trzymamy poza domem, np. na tarasie lub w ogrodzie.

Ubezpieczenie to nie tylko pieniądze

Jesteśmy przyzwyczajeni, że zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, otrzymujemy finansową rekompensatę. Czy jednak pieniądze wynagrodzą nam na przykład zaginięcie ukochanego psa? A może pomogą w sprzątaniu po remoncie Są rzeczy, które trudno wycenić, dlatego na naszym rynku ubezpieczeniowym zaczęły pojawiać się specjalne pakiety, które oprócz wsparcia finansowego zapewniają także pomoc w wielu aspektach związanych z naszym domem, dzieckiem czy czworonogiem. Przykładem kompleksowego ubezpieczenia nieruchomości może być Asystent domu Premium, dostępny w ramach oferty Nationale-Nederlanden. Tego typu rozwiązanie zapewnia nam różne świadczenia na terenie całej Polski. Oprócz odszkodowania pokryty będzie koszt wynajęcia profesjonalnej firmy sprzątającej. Analogiczna usługa dotyczy ogrodu. Co więcej, gdy będziemy na nowo urządzać mieszkanie, pomoże nam w tym dekorator wnętrz. Wraz z polisą zapewniamy sobie zatem spokojny sen, ponieważ nie musimy już zastanawiać się jak uprzątnąć ogród po szkodzie i jak go na nowo zaprojektować.

Niezwykle wartościowe mogą okazać się również usługi dostępne dla właścicieli zwierząt domowych. Jeśli nasz pupil zachoruje, dobrze mieć zagwarantowane miejsce, w którym otrzyma niezbędną pomoc. A jeśli to nam przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, np. zajdzie konieczność kilkudniowego pobytu w szpitalu, zostanie nam zapewnione wsparcie w opiece nad czworonogiem, który został w domu.

Nasz najcenniejszy skarb

Wśród dodatkowych możliwości ubezpieczenia, których próżno szukać w standardowych umowach, jest ochrona związana z dziećmi. Są to przeważnie dodatkowe pakiety dołączane do ubezpieczenia domu czy mieszkania. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy nasze dziecko wyrządzi komuś szkodę. Jeśli np. córka zarysuje samochód sąsiada, jeżdżąc na wrotkach albo syn wybije szybę, grając w piłkę, mamy możliwość przygotować się na taką ewentualność. Podobnie jest w przypadku urządzeń elektronicznych, z których korzystają dzieci. Zamiast kupować drogie, przedłużone gwarancje, można otoczyć najmłodszych kompleksową opieką.

Objęcie ochroną najemcy

Aspekt często wyłączany z warunków umowy ubezpieczeniowej to sytuacja, w której ubezpieczamy mieszkania przeznaczone na wynajem. Większość polis nie obejmuje szkód spowodowanych przez lokatorów. Aby nie musieć wypłacać zadośćuczynienia zalanemu sąsiadowi z własnej kieszeni, właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem powinni poszukać specjalnie adresowanych do nich ofert.

Dodaj komentarz