Wypadek, utrata pracy, choroba,  ważna okazja, chęć spełnienia marzeń – te wszystkie zdarzenia determinują konieczność uzyskania dodatkowych środków. Gdy nie ma oszczędności, a pieniądze na koncie kurczą się w błyskawicznym tempie, pozostaje szybka pożyczka. Znajomi, rodzina, może firma? Jakie mamy sposoby na uzyskanie dodatkowych środków? Który z nich wybrać?

Pożyczka od znajomych i rodziny

Z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych -Sytuacja na rynku consumer finance? jasno wynika, że ponad połowa gospodarstw domowych udziela pożyczek znajomymi i rodzinie. Co ciekawe, wykazano również, że bardzo duża część pożyczkobiorców nie oddaje bliskim pieniędzy. -21,6 proc. pożyczkodawców nie otrzymało z powrotem pożyczonych pieniędzy, a 13,5 proc. respondentów przyznało, że nie odzyskało ani złotówki? – czytamy w komunikacie prasowym KPF z sierpnia 2013 roku.

Nic dziwnego, że to niezwykle popularna forma pożyczania pieniędzy, a przy okazji jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Dlaczego? Mówi się, że taka pożyczka, nawet od najbliższych nam osób, jest w stanie skutecznie popsuć relacje międzyludzkie. Począwszy od tego, że musimy się przyznać innym do braku środków finansowych, w przypadku późniejszej spłaty, taka forma długu wiąże się z dodatkowymi nieprzyjemnościami. Niemiłych sytuacji z pożyczką od najbliższych w roli głównej jest naprawdę wiele, dlatego warto takie rozwiązanie traktować jako ostateczność.

Pożyczki i kredyty bankowe

Na mieszkanie, samochód, czy inne wydatki – po pieniądze na te wydatki udajemy się najczęściej jednak do banku. Nie bez powodu wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w 2016 roku znów pobiła rekord. Oczywiście trudno się dziwić, jednak zwykle produkty, które oferują nam banki, związane są formalnościami. Począwszy od uzyskania zaświadczenia o dochodach, poprzez regularne wpływy na konto, czy odpowiedni wiek. Cały proces nie jest najszybszy, ponieważ kredytobiorca musi skompletować dokumenty i czekać na decyzję od banku.

Osoby starsze lub z niskimi dochodami bardzo często nie dostaną już karty kredytowej czy kredytu. Może zaistnieć też konieczność wykupu dodatkowego ubezpieczenia. Kredyt w banku to dobre rozwiązanie, jeśli planujemy dużą inwestycję lub planujemy działalność gospodarczą. W innych przypadkach lepiej jest skorzystać z krótkoterminowych zobowiązań, które łatwo spłacić.

Szybkie pożyczki przez Internet

Ten rodzaj pożyczek wybiera coraz więcej z nas. Ze względu na wygodę, dostępność o każdej porze dnia i nocy, ale także minimum formalności. Szybka pożyczka online zapewnia jeden z najbardziej ekspresowych sposobów uzyskiwania dodatkowych środków. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu pożyczki, pieniądze mogą znaleźć się na koncie nawet w 15 minut. Warto zdecydować się na wiodące firmy w branży, ale także dokładnie analizować porównywarki pożyczek online, dzięki którym sprawdzimy, jaka oferta jest dla nas najlepsza.

Aby mieć pewność, że wybraliśmy zaufanego pożyczkodawcę, należy przede wszystkim najpierw sprawdzić opinie w Internecie i zapytać znajomych, którzy być może już mieli do czynienia z tą formą pomocy finansowej. Dobrze jest wiedzieć, czy dana firma uczestniczy w wydarzeniach branżowych lub należy do jakiejś organizacji zrzeszającej takie instytucje, np. ZFP.

Można też zacząć od drugiej strony, sprawdzając najpierw oferty. Wybieramy 3 najlepsze według nas i zbieramy opinie o firmach. Należy tutaj wspomnieć, że w dobie sporej konkurencji w branży, zawsze istnieje szansa na znalezienie naprawdę korzystnej pożyczki, która nie będzie generowała dodatkowych kosztów. Przykład? Taką ofertę ma np. Vivus, gdzie klient może otrzymać swoją pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo.

Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj pożyczki weźmiemy – trzeba mieć świadomość zalet i wad każdego możliwego rozwiązania. Dopiero wtedy możemy być całkowicie zadowoleni z podjętej decyzji.

Dodaj komentarz