Rok w rok kierowcy stają przed koniecznością dokonania wyboru właściwego ubezpieczenia OC, często również uzupełniają sobie tę ochronę o AC. Dokonując wyboru, kierują się zarówno zakresem ubezpieczenia (szczególnie w przypadku AC), jak również jego ceną (głównie przy OC, bo dla wszystkich i tak jest takie samo). Jak wybrać najlepsze pod tym względem ubezpieczenie? Jak wybrać najtańszy pakiet?

Porównaj oferty

Wybór najtańszego i najlepszego pakietu ubezpieczeń AC i OC uzależniony jest w dużej mierze od tego, czy wcześniej zostaną porównane oferty. Bez tego bowiem trudno jest stwierdzić, która opcja jest rzeczywiście najtańsza i najlepsza.

Porównanie pozwala zobaczyć, jakie w ogóle oferty są dostępne na rynku, czym się różnią oraz jaki zakres ochrony oferują. Wystarczy pobieżne przejrzenie pakietów, by zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają swoim klientom trzy główne warianty ubezpieczenia AC. Jest to AC mini, AC podstawowe i AC pełne. Zależnie od wybranego wariantu cena będzie albo niższa, albo wyższa. Oczywiście pełny pakiet jest w tym wypadku najdroższy, a AC mini będzie najtańsze.

Skorzystaj z kalkulatora

Najwygodniejszą formą porównania ofert będzie skorzystanie z kalkulatora. Jest to specjalne narzędzie udostępniane online przez firmy i serwisy ubezpieczeniowe. Wystarczy wypełnić wszystkie puste pola w formularzu, by uzyskać zestaw propozycji. Warto jednak pamiętać, że kalkulator OC/AC (np. na ubsy.pl) jako narzędzie udostępniane przez jedną firmę pokazuje wyłącznie jej ofertę.

Znacznie szerszy zakres informacji można zdobyć korzystając z odmiany kalkulatora OC/AC, jaką jest porównywarka ubezpieczeń. To podobne do kalkulatora narzędzie, z tą różnicą, że prezentuje oferty różnych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób łatwiej znaleźć naprawdę najtańszą propozycję. Każda firma ustala ceny zgodnie z własnymi wytycznymi, a to powoduje, że niektóre z nich są droższe, a inne są tańsze.

Korzystając z porównywarki czy kalkulatora, w ciągu zaledwie kilku minut można otrzymać ciekawe zestawienie ofert, które ułatwi wybranie tej najtańszej.

Jak dobrze porównać ubezpieczenia komunikacyjne?

Warto jednak pamiętać, że by dobrze porównać oferty, nie wystarczy zestawienie cen pakietów ubezpieczeniowych. Bardzo ważne jest zestawienie ze sobą ceny i zakresu ochrony. O ile w ramach ubezpieczenia OC, zakres ochrony zawsze jest taki sam, więc tu można rzeczywiście skupić się na wysokości składki, o tyle w przypadku AC wygląda to nieco inaczej.

Decydując się na zakup pakietu, trzeba więc pamiętać o tym, że AC w dużym stopniu będzie wpływać na cenę ubezpieczenia. Po otrzymaniu wyników z kalkulatora lub porównywarki należy więc spojrzeć na oferowany przez pakiety zakres. Porównać trzeba liczbę zdarzeń objętych ochroną oraz oferowaną przez ubezpieczyciela sumę ubezpieczenia. Dopiero zestawiając zakres z ceną można znaleźć rzeczywiście najtańszą polisę.

Kup najtaniej ubezpieczenie direct

Na koniec warto również zastanowić się, jaka forma zakupu będzie generowała najmniejsze koszty. Kupując u agenta czy w placówce, trzeba się liczyć z tym, że polisa ubezpieczeniowa będzie nieco droższa. Wiąże się to z koniecznością opłacenia pracy agenta, jak również z koniecznością pokrycia kosztów utrzymania biura.

Kupując ubezpieczenie online, można nabyć taką je taniej. Sprzedaż internetowa jest w dużym stopniu zautomatyzowana i nie wymaga angażowania wielu pracowników. To pozwala na obniżenie jej kosztów. Innymi słowy, taka polisa jest po prostu tańsza.

Zakup przez internet jest bardzo prosty i łatwy. Wystarczy kliknąć przy wybranej ofercie przycisk z napisem ?kup? lub ?kup teraz?, by system przekierował do danych do przelewu. Po opłaceniu składki polisa jest przesyłana na podany wcześniej e-mail klienta. Po potwierdzeniu wpłaty polisa jest aktywna i można z niej swobodnie korzystać.

Wybór najtańszego pakietu ubezpieczeń OC i AC wymaga więc nieco zaangażowania i poświęcenia temu trochę czasu. W efekcie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Dodaj komentarz