Jak zwiększyć atrakcyjność mieszkania na sprzedaż?

Jak zwiększyć atrakcyjność mieszkania na sprzedaż?

Podniesienie wartości mieszkania może być proste przy użyciu zaledwie kilku tricków. Nie musisz wydawać fortuny na remont, żeby sprzedać nieruchomość nieco korzystniej. Przedstawiamy niezawodne sposoby w trzech etapach, które sprawią, że potencjalnych nabywców będzie więcej, a ty nie stracisz fortuny na remontach.

Etap I: Dobrze przygotuj mieszkanie

Choć może się wydawać, że klientów do kupna przekonują jedynie -twarde? czynniki, takie jak metraż, sąsiedztwo czy stan budynku, ale to nieprawda. Potencjalnych nabywców, szczególnie kobiety, przekonuje sam wygląd mieszkania, jego umeblowanie, subiektywne poczucie, że czuli się w nim dobrze, i że im się podobało. Dlatego warto zadbać o jego jak najatrakcyjniejszy wygląd.

Proces, w którym zwiększamy atrakcyjność mieszkania przed sprzedażą, nazywa się home-staging. Nowy trend zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala na szybką poprawę wizualną mieszkania, bez zbytniego obciążania budżetu. Home-staging łączy w sobie sztukę urządzania wnętrz z lekcjami ze sprzedaży i marketingu, co tworzy wybuchową mieszankę, której warto się choćby przyjrzeć.

Jak w szybki sposób zwiększyć atrakcyjność mieszkania na sprzedaż?

Odmalowanie ścian – przy samodzielnej pracy koszt nie powinien przekroczyć 500-800 zł, ale rezultat będzie widoczny od razu. Odnowione mieszkanie wygląda po prostu na zadbane.

Usunięcie zbędnych mebli i wyposażenia – dzięki temu mieszkanie będzie wydawało się optycznie większe, mniej zagracone i bardziej widne.

Szczegóły – czasem zakup efektownej lampy, wiklinowych koszy czy dodatków potrafi zmienić wygląd całego mieszkania, a koszt takich zakupów może być naprawdę niewielki.

Usunięcie usterek – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Wymiana kafli może kosztować majątek, ale drobne pęknięcia czy uszkodzenia można naprawić już szybciej. A zadbane mieszkanie jest warte większych pieniędzy.

Kompleksowe sprzątanie i wietrzenie w domu – wiele osób o tym zapomina, dlatego zawsze warto o tym przypomnieć. Klient dwa razy zastanowi się nad kupnem domu, w którym panuje zaduch i unosi się nieprzyjemny zapach.

Zapach i muzyka – specjaliści od home stagingu mówią o atmosferze mieszkania, które wyzwala w klientach pozytywne emocje. Ciepła herbata na przywitanie, ciastko, ładny zapach domu i przyjemna muzyka w tle może sprawić, że nabywcy od razu poczują się jak u siebie.

Oświetlenie – jasne pomieszczenia wydają się nam od razu większe i przyjemniejsze, dlatego warto zadbać o dobre doświetlenie każdego pokoju.

Ład i porządek – dobrze jest usunąć wszystkie nasze prywatne rzeczy i zapanować nad ewentualnym bałaganem, który sprawia, że mieszkanie wydaje się zagracone.

Układ mebli – warto przyjrzeć się każdemu pomieszczeniu i zweryfikować, czy rozkład mebli i dodatków maksymalnie ukazuje walory każdego pokoju. Warto w tych zabiegach oprzeć się na katalogach wnętrzarskich i prasie branżowej, która pozwoli nam na wyrobienie dobrych praktyk.

Ozdobienie ścian – rynek pęka w szwach od ozdobnych grafik, fototapet i innych dodatków, które w tani i szybki sposób potrafią zwiększyć atrakcyjność wnętrza. Warto spróbować takiego tricku, jeśli znamy się na tym i wiemy, że wyjdzie to na plus.

Pomoc profesjonalisty – często niewielkim kosztem można uzyskać poradę dekoratorów wnętrz, którzy pomogą w podjęciu dobrych decyzji o uatrakcyjnieniu wnętrza. Często właśnie to pozwala nam oszczędzić – niewielka zmiana układu, kilka dodatków i inaczej ułożone światła mogą odmienić nasze mieszkanie bez dużych inwestycji.

Etap II: Przyciągnij uwagę do ogłoszenia

Zanim zobaczymy w progu potencjalnych nabywców mieszkania i zaczniemy odprawiać peany na jego cześć, klienci najpierw muszą zobaczyć nasze ogłoszenie i zainteresować się nim. O ile w gazecie niewyraźne zdjęcia zdawały egzamin, to w internecie są niedopuszczalne. Rynek nieruchomości wciąż kwitnie i wyróżnienie własnej oferty w gąszczu innych może okazać się trudnym zadaniem. Jak zrobić pierwsze wrażenie na odbiorcach?

Z pewnością warto skorzystać z wielu różnych portali z ogłoszeniami i kupować, jeśli oczywiście jest taka możliwość, ogłoszenia premiowane. Sprawią one, że nasza oferta znajdzie się zawsze na szczycie listy wyszukiwania lub będzie odpowiednio podkreślona w taki sposób, aby klient nie mógł jej nie zauważyć.

Po drugie zdjęcia – dobrej jakości zdjęcia to po prostu podstawa efektywnej sprzedaży. Z kupnem mieszkania jest tak jak z każdym innym produktem – liczy się opakowanie. Jeśli nie jesteśmy pewni własnych umiejętności, warto postawić na profesjonalnego fotografa, który będzie potrafił wydobyć i pokazać na zdjęciach to, co w naszym mieszkaniu jest najpiękniejsze.

Równie ważne jest, żeby w ogłoszeniu znajdował się komplet informacji o sprzedawanej nieruchomości, również rozkład pomieszczeń, informacje o sąsiedztwie, stanu budynku itd. Pozwoli to nie tylko klientom dobrze zapoznać się z ofertą przed decyzją o oglądaniu mieszkania, a do tego pokaże nasz profesjonalizm i brak chęci zatajania faktów przed nabywcami.

Etap III: Zrób dobre wrażenie

Klienci właśnie dzwonią domofonem? Masz powód do radości, ale etap sprzedażowy się nie zakończył. Aby nie siedzieć całymi dniami wpatrując się w milczący telefon, musimy doprowadzić proces zakupowy do końca, pójść za ciosem. Dlatego warto postarać się, żeby atmosfera samego spotkania była jak najkorzystniejsza i pozwoliła na spokojne oględziny domu. Biegające dzieci, szczekający pies czy potykanie się o drobne przedmioty to niedogodności, które podczas takiego wydarzenia nie powinny mieć miejsca. Niech w mieszkaniu panuje atmosfera relaksu – drobny poczęstunek, grube poduchy, zapach ciasta czy cicha muzyka potrafią zdziałać cuda. Podczas prezentacji warto też nie być zbyt nachalnym. Należy pozwolić na spokojne oględziny mieszkania i naradzenie się klientom na osobności. Naskakiwanie, pokazywanie każdego kąta i wychwalanie wszystkich, nawet tych niezasłużonych, elementów mieszkania przyniesie więcej szkody niż pożytku. Nie mówiąc już o tym, że może być odebrane po prostu za desperację.

Dodaj komentarz