Czym jest karta kredytowa?

Jeśli chcesz płacić kartą, do wyboru masz kilka produktów, które różnią się m.in. źródłem, z których pochodzą środki finansowe: debetową, prepaid oraz kredytową. Na jakiej zasadzie działają?

Gdy płacisz zwykłą kartą debetową, korzystasz z własnych pieniędzy zgromadzonych na koncie, których źródłem pochodzenia może być na przykład wypłata. W przypadku karty prepaid, czyli przedpłaconej, najpierw musisz zasilić jej rachunek. Działa ona na zasadzie portmonetki. W zależności od tego, jaką kwotę wpłacisz na konto karty prepaid, tyle pieniędzy będzie do wykorzystania. Przykładowo, jeśli zasilisz ją kwotą w wysokości 100 zł, będziesz mieć do wydania 100 zł. Karta przedpłacona może być więc dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz bezpiecznej metody płatniczej dla dziecka (masz kontrolę nad wydatkami).

W przypadku karty kredytowej jest inaczej. Nie jest ona powiązana ani z rachunkiem osobistym, ani z kontem, na które musisz uprzednio przelać własne lub firmowe pieniądze. Używając jej wydajesz środki, które bank przydzielił ci w ramach limitu kredytowego. Karta kredytowa ma specjalny, osobny rachunek. Gdy całkowicie spłacisz zadłużenie, znowu będziesz mieć do dyspozycji pierwotny limit. Przykładowo, jeśli bank przyznał Ci środki na karcie kredytowej w wysokości 3000 zł, a Twoje wydatki wyniosły 500 zł, to po spłaceniu 500 zł znowu masz do dyspozycji 3000 zł.

Dlaczego warto mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa, jak podpowiada nazwa, działa na podobnej zasadzie, co kredyt. Zaletą karty jest to, że środki możesz przeznaczać na dowolny cel. Możesz z niej skorzystać w dowolnej chwili. Jeżeli potrzebujesz wydać większą sumę, nie musisz występować z wnioskiem kredytowym i czekać na decyzję banku.

Karta kredytowa jest więc dodatkowym źródłem finansowania, dostępnym od ręki. Może być uzupełnieniem karty płatniczej czy przedpłaconej. Może stanowić zabezpieczenie lub być narzędziem, które wykorzystasz, gdy szybko potrzebujesz zapłacić za droższy produkt czy usługę.

Kolejną zaletą jest to, że przy płatności kartą kredytową obowiązuje okres bezodsetkowy. Zazwyczaj wynosi on 50-60 dni. De facto dostajesz do dyspozycji nieoprocentowany kredyt, pod warunkiem, że we wskazanym przez bank czasie rozliczysz się z wydatków dokonanych przy pomocy karty. Jeśli tego nie zrobisz, bank zacznie naliczać odsetki, ale pieniądze możesz oddawać, dokonując tzw. wpłat minimalnych, bądź wnioskując o rozłożenie spłaty karty kredytowej na raty, które będą dopasowane do Twoich aktualnych możliwości finansowych.

Ponadto regularne korzystanie z karty może Ci pomóc w przyszłości. Jeśli będziesz spłacać ją regularnie, będziesz budować pozytywną historię kredytową, co może okazać się ważne, gdy będziesz się starać na przykład o kredyt hipoteczny.

Dodatkowo karta kredytowa może okazać się ważna, jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną. Hotele i wypożyczalnie samochodów mogą nie dokonać rezerwacji, jeśli będziesz dysponować tylko kartą płatniczą lub przedpłaconą. Często wymagają posiadania właśnie karty kredytowej, m.in. w celu zweryfikowania, czy klient faktycznie dysponuje środkami finansowymi w odpowiedniej wysokości.

Karta kredytowa to także sposób na oszczędności. Często płacąc przy jej pomocy możesz liczyć na zniżki, zwrot części pieniędzy na konto po dokonaniu zakupów, możliwość skorzystania ze specjalnych programów ratalnych czy uzyskanie bonusów za uczestnictwo w programach lojalnościowych.

Czy musisz mieć konto osobiste, żeby wystąpić o kartę kredytową?

W związku z tym, że karta kredytowa nie jest powiązana z Twoim kontem osobistym, nie dostaniesz jej automatycznie, po otwarciu standardowego konta. O jej przyznanie musisz wystąpić do banku, który oceni Twoją zdolność kredytową. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz limit kredytowy dopasowany do Twoich możliwości finansowych.

Co ważne, nie musisz ubiegać się o kartę kredytową w banku, w którym masz swoje konto osobiste. Wniosek możesz złożyć do dowolnej instytucji finansowej oferującej tego typu produkt.

Wygodniejszym rozwiązaniem może być jednak posiadanie konta osobistego oraz karty kredytowej w tym samym banku. Będziesz mieć większą kontrolę nad finansami, a spłata karty będzie szybsza i łatwiejsza, dzięki możliwości korzystania ze wspólnego serwisu transakcyjnego.

Dodaj komentarz