Polski Standard Płatności, który jest operatorem systemu płatności mobilnych BLIK, podejmuje współpracę z Mastercard. Już niedługo użytkownicy BLIKA będą mieli możliwość płacić zbliżeniowo.

BLIK – rodzima forma płatności bezgotówkowych z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większą popularność. W drugim kwartale 2019 roku odnotowano 50 mln transakcji BLIKiem, a w pierwszym półroczu tyle co w całym 2018, czyli 90 mln. W związku z tym Polski Standard Płatności chce pójść za ciosem i dzięki rozpoczęciu współpracy z Mastercard zamierza umożliwić swoim użytkownikom płatności zbliżeniowe na całym świecie za pośrednictwem smartfona. Płatności mają być możliwe we wszystkich terminalach, w których obecnie są akceptowane płatności zbliżeniowe Mastercard.

System BLIK powstał dzięki porozumieniu banków, działających na polskim rynku. Jest on dostępny w większości instytucji bankowych w Polsce. Twórcy systemu twierdzą, że podjęta współpraca z Mastercard umożliwi w znaczące przyśpieszenie dalszego rozwoju BLIKa. Kluczowe będzie przejście na etap globalny. Ten poziom ma zostać osiągnięty w ciągu dwóch najbliższych kwartałów. W Polsce z nowych funkcji będzie mogło skorzystać nawet 90 proc. klientów instytucji bankowych. Według zawartego porozumienia Mastercard ma umożliwić użytkownikom BLIKA korzystanie z ich terminali poprzez zastosowanie usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services.

Umowę między Polski Standard Płatności i Mastercard negocjowano od grudnia 2018 roku. Amerykanie na jej podstawi staną się jednym z siedmiu udziałowców Polskiego Standardu Płatności. Jak dotąd nie ujawniono, ile Mastercard zapłaci za zakupione udziały. W udostępnionym dla mediów komunikacie podano, że „wybrane szczegóły dotyczące warunków umowy pomiędzy PSP i Mastercard zostaną ujawnione po spełnieniu wszystkich warunków formalnych”.

Dodaj komentarz