Krajowe banki coraz częściej oferują karty wielowalutowe. Sprawdzamy, komu mogą przydać się takie „plastiki” z obsługą kilku różnych walut.

Jeszcze do niedawna klienci krajowych banków potrzebujący kart debetowych w walucie obcej, niestety byli skazani na noszenie w portfelu kilku „plastików”. Taka sytuacja z całą pewnością nie była wygodna i skutkowała ryzykiem kosztownej pomyłki (tzn. użycia karty rozliczanej w niewłaściwej walucie). Na całe szczęście, rodzime banki od pewnego czasu oferują tak zwane karty wielowalutowe. Postanowiliśmy przyjrzeć się 10ofercie wspomnianych kart płatniczych i wytłumaczyć ich zalety. Okazja do tego jest bardzo dobra, ponieważ coraz większymi krokami zbliżają się letnie wakacje.

Karta wielowalutowa to dobre rozwiązanie dla podróżnika

Korzyści z posiadania karty wielowalutowej są szczególnie widoczne dla tych osób, które często muszą dokonywać płatności bezgotówkowych w walutach obcych. Najlepszym przykładem wydają się Polacy regularnie wyjeżdzający za granicę. Karta wielowalutowa może przydać się również tym osobom, które stosunkowo często dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych (przy wykorzystaniu karty debetowej w ramach tzw. transakcji MO/TO/IO). Jeżeli osoby należące do dwóch wspomnianych grup będą wykonywać transakcje przy pomocy odpowiedniej karty, to nie poniosą kosztów związanych z przewalutowaniem operacji płatniczej. Takie koszty wiążą się nie tylko z automatycznym przeliczeniem kwoty zakupów na walutę rozliczeniową karty (przy wykorzystaniu niezbyt dobrego dla klienta kursu bankowego). Warto również pamiętać, że coraz więcej krajowych banków nalicza prowizję za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych. Taka dodatkowa prowizja wynosi zwykle 2,00% – 4,00% przeliczanej transakcji „kartowej”. Prowizja za przewalutowanie niestety może skutkować sporymi kosztami dla klienta, ponieważ rodzime banki często nie ograniczają jej maksymalnej wartości kwotowej.

Wielowalutową „debetówkę” oferuje np. ING, PKO i Alior

Systemy rozliczeniowe wielu banków obecnie umożliwiają swobodne „podpinanie” kont w walutach obcych lub PLN do jednej karty debetowej. Czasem możliwa jest nawet jednoczesna obsługa rachunku w złotych oraz trzech różnych kont walutowych. Właśnie taką najciekawszą opcję oferuje Alior Bank. Mowa o usłudze wielowalutowej dostępnej dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego. Oferta Aliora wyróżnia się systemem automatycznego doboru właściwej waluty (PLN, EUR, USD lub GBP). System informatyczny banku błyskawicznie sprawdza, czy do danej karty jest „podpięte” konto w walucie transakcji i odpowiednio je wybiera. Taki mechanizm pozwala na uniknięcie kosztów związanych z niewłaściwym połączeniem konta walutowego oraz karty debetowej. Warto dodać, że Alior Bank oferuje bezpłatne prowadzenie tych rachunków walutowych, które zostały połączone z kartą płatniczą do Konta Jakże Osobistego.

Ciekawie prezentują się także oferty ING Banku Śląskiego oraz PKO BP. Ci liderzy rynku bankowego obecnie oferują funkcję wielowalutową, która jest dostępna w ramach popularnych kart do ROR-ów (ING Visa zbliżeniowa oraz PKO Ekspres). To oznacza, że przykładowy posiadacz ING Konta Direct lub PKO Konta za Zero może szybko i bezpłatnie aktywować obsługę waluty obcej (poprzez „podpięcie” konta walutowego do posiadanej karty płatniczej). W przypadku oferty PKO BP, dodatkową zachęta jest darmowe prowadzenie konta walutowego, które zostało podłączone do karty płatniczej (patrz poniższa tabela). Warto podkreślić, że w każdym z analizowanych banków (ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz Alior Bank), aktywacja funkcji wielowalutowej nie skutkuje podniesieniem miesięcznej opłaty za kartę debetową.

 

Najciekawsze propozycje kart wielowalutowych z krajowych banków

(maj 2019 r.)

Nazwa banku/

nazwa karty

Ważne opłaty związane z kartą wielowalutową

Dodatkowe informacje

ING Bank Śląski

Karta wielowalutowa Visa zbliżeniowa

(EUR, USD, GBP)

Opłaty na przykładzie karty do Konta Direct.

Użytkowanie karty kosztuje 0 zł/m-c jeśli suma transakcji bezgotówkowych wynosi min. 300 zł. Standardowa opłata to 7 zł/m-c. Limit dla użytkowników w wieku 18 lat – 26 lat wynosi 200 zł/m-c. Koszt jednorazowej wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju (PLN): 2,50 zł (wyjątki: darmowa jest każda operacja w bankomatach ING i PlanetCash oraz pierwsza w miesiącu wypłata z pozostałych bankomatów)

Z karty wielowalutowej nie mogą korzystać osoby niepełnoletnie oraz pełnomocnicy do kont. Funkcja wielowalutowa jest dostępna w każdej karcie zbliżeniowej VISA wydanej przez ING Bank Śląski. Z kartą wielowalutową może być powiązany jeden rachunek walutowy w każdej obsługiwanej walucie (EUR, USD, GBP). Podłączenie konta walutowego do karty jest możliwe w oddziale banku lub poprzez Moje ING.

PKO BP

Karta wielowalutowa do konta (EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK)

Opłaty na przykładzie karty do PKO Konta za Zero.

Użytkowanie karty kosztuje 0 zł/m-c jeśli suma transakcji bezgotówkowych wynosi min. 300 zł. Standardowa opłata to 8 zł/m-c. Koszt wypłaty z krajowych bankomatów PKO BP (PLN): 0,00 zł. Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w kraju (PLN): 3,00%, min. 5,00 zł.

Funkcja wielowalutowa jest dostępna w każdej karcie PKO Ekspres. Jeżeli karta została połączona z kontem walutowym, to jego prowadzenie będzie bezpłatne.

Alior Bank

Usługa wielowalutowa (EUR, USD, GBP)

Opłaty na przykładzie karty do Konta Jakże Osobistego.

Użytkowanie karty kosztuje 0 zł/m-c jeśli suma transakcji bezgotówkowych wynosi min. 300 zł. Standardowa opłata to 8 zł/m-c. Koszt wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju (PLN): 0 zł w ramach jednego z dwóch darmowych pakietów.

W ramach usługi wielowalutowej, bank oferuje bezpłatne prowadzenie kont powiązanych z kartą wielowalutową oraz automatyczny wybór waluty płatności. Jedna karta może być połączona z trzema rachunkami walutowymi. Usługa wielowalutowa jest dostępna w ramach Konta Jakże Osobistego/Konta Elitarnego i karty Debit MasterCard.

 

Opracowanie własne Kalkulator.pl

Dodaj komentarz