Osoby prowadzące firmę doskonale wiedzą, że czeka na nich wiele formalności. Składania cyklicznych sprawozdań wymagają m.in. ZUS i urząd skarbowy. Ale dziś księgowość jest dostępna nie tylko w klasycznej formie – można również pokusić się o skorzystanie z wirtualnej. Którą wybrać?

Na polskim rynku codziennie pojawiają się nowe firmy. Wraz z rozwojem internetu powstało sporo nowych sklepów i przedsiębiorstw oferujących usługi głównie przez internet. Charakterystyczne jest dla nich zatem to, że nie działają stacjonarnie, ale koncentrują się na dotarciu do użytkowników internetu. Świetnym przykładem są biura rachunkowe, które coraz częściej stawiają na bycie z klientami w stałym kontakcie online. Prowadząc działalność gospodarczą, możesz zastanawiać się, czy skorzystanie z usług takiego podmiotu jest optymalnym rozwiązaniem.


Finanse pod kontrolą

Korzystając z biura rachunkowego, możesz liczyć nie tylko na profesjonalne reprezentowanie cię przed urzędami, lecz także pomoc w prowadzeniu finansów firmy. Rozwijające się przedsiębiorstwo potrzebuje szczególnej pomocy, bo najczęściej korzysta z dotacji i kredytów. Te zaś trzeba umieć pozyskać, a następnie rozliczyć. Brak wiedzy może sporo kosztować – czy twoja firma będzie miała rację bytu, gdy okaże się, że musisz zwrócić otrzymane fundusze?

Choć wybierać jest w czym, bo biur rachunkowych przybywa z roku na rok, to jednak wybór wcale nie jest łatwy. Twoja firma potrzebuje wsparcia osoby biegle poruszającej się po zagadnieniach podatkowych i ekonomicznych. Istotna jest też komunikacja, bo tylko sprawny przepływ informacji gwarantuje, że opłacisz w terminie podatki.


Tradycyjnie czy nowocześnie?

Czy przy wyborze biura rachunkowego ma znaczenie to, w jaki sposób będziesz się z nim kontaktował?

Okazuje się, że tak. W przypadku tradycyjnie działających podmiotów niezbędne będą cykliczne wizyty u księgowej. Bezpośredni kontakt dla wielu osób jest ważny, bo w ten sposób czują, że budują pewną relację. Z drugiej strony taki wybór może być kłopotliwy – konieczne są regularne wizyty, bo trzeba dostarczyć dokumenty w wersji papierowej. Przy prowadzeniu firmy nie zawsze jest na to czas – radzi specjalista portalu praca-tychy.info. 

W przypadku nowoczesnych, czyli działających online, biurach rachunkowych sytuacja wygląda inaczej. Klienci kontaktują się z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie ich rozliczeń za pośrednictwem specjalnej platformy. Co więcej, większość takich przedsiębiorstw stawia na szeroką paletę narzędzi, udostępniając zainteresowanym np. programy pozwalające generować faktury. W efekcie możliwe jest zaoszczędzenie czasu – wystarczy wygodnie usiąść i napisać jedną wiadomość, aby księgowy znajdujący się na drugim końcu Polski przystąpił do pracy.


Idealne rozwiązanie dla małych firm

Duże, prężnie działające firmy najczęściej mają rozbudowane potrzeby, jeżeli chodzi o prowadzenie księgowości i spraw kadrowych. Z tego względu wybierają one stacjonarnie działające biura rachunkowe lub – co zdarza się częściej – tworzą taki dział w firmie, zatrudniając specjalistów. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala mieć pod kontrolą sprawy formalne i finansowe firmy.

Co z małymi firmami, których właściciele najczęściej pracują zdalnie? Skorzystanie z nowoczesnego sposobu kontaktowania się z biurem rachunkowym wydaje się wygodnym i finansowo uzasadnionym rozwiązaniem. Ograniczając koszty, możliwe jest bardziej dynamiczne rozwijanie firmy. A trzeba pamiętać, że biura rachunkowe działające online są najczęściej tańsze niż tradycyjne podmioty. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z licznych udogodnień, np. otrzymywania przypomnień o płatności podatku lub składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Dodaj komentarz