Konstrukcja dachu a koszt budowy domu

Konstrukcja dachu a koszt budowy domu

Na bezpieczne użytkowanie domu wielki wpływ ma dach. Dzięki odpowiedniemu przykryciu budynku, niestraszny będzie deszcz, wiatr i temperatura powietrza. Dach jest wizytówką domu. Pod wspólnym dachem żyją najbliższe nam osoby i spotykają się przyjaciele. Piękny dach jest oryginalnym wyróżnikiem budowli, świadczącym o dobrym guście i możliwościach finansowych właścicieli.

Co decyduje o kosztach budowy dachu?

– Pierwszym wskazaniem, mającym decydujący wpływ na koszty budowy domu, jest decyzja o wyborze rodzaju dachu. Dokonujemy jej na etapie projektu. Dach, który charakteryzuje się prostą konstrukcją, generuje mniejsze koszty. Budowa dachu z efektownymi elementami architektonicznymi, wielopołaciowego, posiadającego lukarny wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym.

– Wpływ na koszty budowy dachu mają materiały budowlane oraz zastosowane pokrycie. Rodzaj, jakość i ilość materiałów wpłyną na wysokość wydatków.

– Zatrudnienie ekipy budowlanej, w skład której wchodzą dekarze, to istotny punkt w budżecie przeznaczonym na budowę. Zatrudnienie fachowców sprawi, że dach spełni wszelkie wymogi technologiczne. Dekarz zadba również o montaż ław kominiarskich, rur spustowych i drabinek zabezpieczających przed opadami śniegu.

Wybór dwuspadowej konstrukcji dachu

Popularną i jedną z tańszych konstrukcji dachowych jest wersja dwuspadowa. Składają się na nią dwie części dachu i dwie boczne ściany szczytowe. Jeśli budżet budowy domu jest wystarczający, można zastosować lukarny, które zapewnią dobre oświetlenie poddasza i nadadzą budynkowi wyjątkowy charakter. Dach dwuspadowy jest stosunkowo niedrogi ze względu na brak potrzeby wykonania skomplikowanych prac ciesielskich i dekarskich.

Dachem dwupołaciowym jest także dach symetryczny. Charakteryzuje się jednakowymi wymiarami połaci, które nachylone są pod takim samym kątem.

Konstrukcja dachu dwuspadowego charakterystyczna jest dla energooszczędnych budowli pasywnych. Ze względu na zwartą budowę i niewielką powierzchnię ścian, możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej, co znacznie obniża wydatki na ogrzewanie.

Konstrukcja jednospadowa

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się dachy jednopołaciowe, które nazywane są również dachami pulpitowymi. Ze względu na nieskomplikowaną budowę, ich zastosowanie jest opłacalne ekonomicznie. Dachy pulpitowe widnieją na przybudówkach i budynkach gospodarczych. Często występują na domach rekreacyjnych. Nachylenie dachu uniemożliwia gromadzenie się śniegu i wody opadowej. Domy z dachami pulpitowymi narażone są na silne porywy wiatru, stąd nie powinny być stosowane na budowlach wznoszonych na otwartych przestrzeniach. Wadą jest niewiele miejsca na poddasze.

Dachy płaskie

Konstrukcja płaskiego dachu umożliwia efektywne wykorzystanie całej przestrzeni na piętrze. Taki dach jest również stropem ostatniej kondygnacji, stąd specjalnego podejścia wymaga rozwiązanie problemu ogrzewania i wentylowania.

Wśród stropodachów można wyróżnić:

– stropodachy wentylowane – pod którymi jest pozostawiona pusta przestrzeń między warstwą pokrycia a warstwą ociepleniową, dzięki czemu zapobiegamy zawilgoceniu budynku,

– stropodachy niewentylowane, które nie posiadają otworów wentylacyjnych zapobiegających zawilgoceniu.

Odprowadzenie wody z dachu umożliwia niewielkie nachylenie, wynoszące od 5 do 20 stopni. Na płaskim dachu możliwe jest założenie ogrodu.

Dachy czterospadowe

Ze względu na większą ilość niezbędnego materiału i bardziej skomplikowaną budowę dachy wielospadowe są droższe w realizacji. Wśród popularnych dachów czterospadowych wyróżnia się kopertowe, składające się z czterech połaci, o takim samym nachyleniu oraz dachy namiotowe, stosowane w budowlach na planie kwadratu.

Zobacz także propozycje projektów domów:

Dodaj komentarz