Konta dla firm

Konta dla firm

W momencie zakładania działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca musi na samym początku założyć konto firmowe, a więc rachunek bankowy, przy pomocy którego będzie zajmował się wszystkimi finansami swojej firmy. Dlaczego trzeba posiadać konto firmowe? Do czego jest ono potrzebne? Jak można je założyć? Co warto wziąć pod uwagę podczas jego wyboru?

Dlaczego trzeba założyć konto firmowe?

Najczęściej prowadzenie rachunku firmowego jest w ogólnym rozrachunku nieco droższe niż jest to w przypadku klasycznego rachunku prywatnego. Jednak konto firmowe trzeba posiadać prowadząc własną działalność gospodarczą. Do podstawowych zalet konta firmowego zalicza się:

 

  • możliwość rozliczenia jako koszty firm wszystkich opłat bankowych związanych z prowadzeniem danego rachunku,
  • możliwość oddzielenia transakcji prywatnych od firmowych (to ważne w przypadku kontroli ze strony US),
  • szansę skorzystania z różnego rodzaju produktów i narzędzi oferowanych przez banki przedsiębiorcom,
  • fakt, że odsetki generowane z posiadanych na koncie środków nie są objęte podatkiem Belki.

Do czego potrzebne jest konto firmowe?

Konto firmowe pozwala na ścisłe kontrolowanie budżetu swojej firmy. Rachunek firmowy okazuje się też niezbędny podczas kontaktu z organami administracji publicznej. Przede wszystkim każdy przedsiębiorca  musi regularnie wykonywać przelewy do właściwego Urzędu Skarbowego. W przypadku ewentualnej nadpłaty podatku zwrot także następuje na rachunek bankowy. Podobnie jest zresztą ze składami ZUS. Obecnie obowiązkiem  jest płacenie składek w formie bezgotówkowej za pośrednictwem banku. Konto firmowe pozwala zaoszczędzić sporo czasu i znacznie usprawnić ten proces.

Poza tym to właśnie na konto firmowe wpływają też pieniądze ze sprzedaży produktów czy usług. Rachunek bankowy tego rodzaju pozwala na kontrolowanie stanu płatności oraz prowadzenie ewidencji wpłat. W ten sposób znacznie łatwiej jest też prowadzić księgowość firmy. Zresztą rozliczenie między firmami też powinno przebiegać w formie bezgotówkowej. Dodatkowo, aby usprawnić płatności do tych samych odbiorców, warto stworzyć specjalne szablony płatności lub skorzystać z opcji polecenia zapłaty.

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie też sprawę z tego, że prowadzenie firmowego konta ułatwia uzyskanie ewentualnego kredytu na rozwój firmy. Stali klienci w większości banków mogą liczyć na znacznie uproszczone procedury podczas  składania wniosku kredytowego. Co więcej, za pomocą bankowości internetowej można też uzyskać szybki dostęp do krótki i długoterminowych lokat, ubezpieczeń i wielu innych produktów finansowych.

Czym sugerować się wybierając konto firmowe?

Nie wolno nigdy konta firmowego wybierać bez wcześniejszej analizy. Co w tym przypadku należy wziąć pod uwagę? Obecnie na skutek znacznej konkurencji na rynku wiele banków rezygnuje z opłat za założenie konta czy jego miesięczne prowadzenie. Jednak niekiedy w przypadku takich kont część operacji np. przelewy może być droższa niż w sytuacji  posiadania konta tzw. płatnego. Warto o to wcześniej zapytać. Na przykład w banku PKO BP w przypadku wykonania raz w miesiącu przelewu do ZUS oraz płatności kartą za co najmniej 500 złotych nie trzeba się martwić o dodatkowe opłaty.

Oprócz tego duże znaczeni ma wysokość opłaty za przelewy, to bowiem czynność, którą wykonuje się zdecydowanie najczęściej. Wiele banków za takie usługi nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Inne z kolei za darmo umożliwiają wykonanie określonej liczby operacji tego rodzaju. W przypadku posiadania co najmniej dwóch kont w tym samym banku, dobrze jest tez zapytać o wysokość opłat za przelewy wewnętrzne, a więc w obrębie jednego banku. Czasami banki liczą sobie też dodatkowe opłaty za przelewu do ZUS czy Urzędu Skarbowego.

Ponadto warto pamiętać, że dobre konto firmowe powinno też dawać prosty i szybki dostęp do innych produktów finansowych – lokat, ale też linii debetowych czy kredytów. Przedsiębiorstwa mają bowiem zarówno swoje dobre, jak i nieco gorsze chwile. Im większa jest oferta takich produktów bankowych, tym lepiej.

Co jest potrzebne do otworzenia konta firmowego?

Najprostszym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego przez Internet. Wiąże się to przede wszystkim ze znaczną oszczędnością czasu. Tak naprawdę w tym celu trzeba jedynie przygotować kilka podstawowych danych odnośnie firmy i swojej osoby. Wcześniej oczywiście działalność gospodarczą trzeba zarejestrować w CEIDG.

Do otworzenia rachunku firmowego potrzebne są następujące dane firmy i  jej właściciela:

  • numer NIP i REGON,
  • PKD – numer Polskiej Klasyfikacji Działalności,
  • adres siedziby, dane kontaktowe,
  • data rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego właściciela firmy,
  • adres, numer telefonu oraz adres e-mail właściciela firmy.

Dane te mogą niekiedy nieznacznie różnić się w zależności od banku. Powinny jednak być wystarczające w przypadku zdecydowanej większości kont firmowych oferowanych obecnie na polskim rynku.

Dodaj komentarz