Usługa cashback czasem może okazać się bardzo użyteczna. Tłumaczymy na czym ona polega, a także ile kosztuje w krajowych bankach.

Klienci krajowych banków mieszkający w większych miastach, raczej nie mogą narzekać na dostępność bankomatów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że liczba takich urządzeń systematycznie spada (również na terenie dużych miast). Kolejnym problemem wydaje się ograniczona dostępność bankomatów w mniejszych miejscowościach. Osoby zmagające się z takim utrudnieniem, powinny wiedzieć, że niektóre banki oferują usługę cashback. Wspomniana usługa sprawia, że bankomat staje się niepotrzebny. Postanowiliśmy wyjaśnić, na czym ona polega. Prezentujemy również wybrane konta oferujące usługę cashback.

Sklep z usługą cashback może zastąpić bankomat …

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że słowo „cashback” czasem bywa mylone z „moneyback”. Pod tym drugim pojęciem rozumiemy promocyjną premię dla posiadacza konta osobistego, która zwykle jest naliczana w zależności od liczby lub wartości transakcji bezgotówkowych. Słowo cashback używane w prawidłowym kontekście ma zupełnie inne znaczenie. Mianowicie określa ono usługę, która pozwala na pobranie gotówki w sklepie. Dzięki obecności sklepu oferującego wspomnianą usługę, pobliski bankomat staje się zbyteczny. Warunek stanowi jednak zapłata za zakupy w formie bezgotówkowej. Po rozliczeniu takiej zapłaty, pracownik sklepu dodatkowo obciąży nasze konto i wyda pieniądze w formie gotówki. W zależności od polityki banku, za wypłatę pieniędzy w ramach usługi cashback może zostać doliczona niewielka opłata (np. 0,99 zł). Posiadacze kart VISA przy pomocy cashbacku wypłacą do 300 zł. Firma MasterCard przewiduje nieco wyższy limit wypłat gotówki ze sklepowej kasy (500 zł).

Darmowy cashback oferuje np. Nest Bank oraz ING

Osoba zainteresowana wypłatą gotówki w tysiącach sklepów oferujących usługę cashback, oczywiście będzie szukała konta osobistego z brakiem prowizji i opłaty za taką czynność. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić ofertę banków w kontekście cashbacku. Warto wiedzieć, że nie wszystkie instytucje proponujące konta osobiste, przewidują możliwość wypłaty pieniędzy ze sklepowej kasy. Poniższa tabela przedstawia informacje na temat trzech banków, które umożliwiają skorzystanie z usługi cashback i oferują ciekawe konta osobiste. Mowa o Nest Banku, Pekao oraz ING Banku Śląskim.

Warto zwrócić uwagę, że rachunki oferowane przez Nest Bank (Nest Konto) oraz ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct) cechują się brakiem opłaty za korzystanie z cashbacku. Pod tym względem nieco gorzej prezentuje się oferta Pekao. Chodzi o Konto Przekorzystne, którego posiadacz będzie musiał zapłacić 0,99 zł za każde pobranie gotówki ze sklepowej kasy. Nie stanowi to oczywiście dużego problemu, jeżeli usługa cashback będzie wykorzystywana tylko sporadycznie. Na korzyść oferty Nest Banku przemawia natomiast fakt, że Nest Konto nie generuje comiesięcznych opłat związanych z jego prowadzeniem i obsługą karty debetowej. Posiadacz Nest Konta nie płaci również za korzystanie z wszystkich krajowych bankomatów.

 

Polecane konta osobiste dla konsumentów z usługą cashback (wrzesień 2019 r.)

Nazwa banku

Nazwa konta

Koszt usługi cashback

Dodatkowe informacje o koncie

Nest Bank

    Nest Konto

0,00 zł

 • Prowadzenie konta: bezwarunkowy brak opłaty miesięcznej

 • Obsługa karty debetowej (pierwszej w banku): bezwarunkowy brak opłaty miesięcznej

 • Opłata za wykonywanie przelewów internetowych (zewnętrznych ELIXIR i wewnętrznych): 0 zł

 • Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce: 0 zł

 • Oprocentowanie konta: 0,00%

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

0,00 zł

 • Prowadzenie konta: bezwarunkowy brak opłaty miesięcznej

 • Obsługa karty debetowej: 0 zł/m-c, jeżeli suma transakcji bezgotówkowych wynosi min. 300 zł/m-c. Standardowa opłata to 7 zł/m-c. Dla użytkowników w wieku 18 lat – 26 lat, limit zwolnienia wynosi 200 zł/m-c.

 • Opłata za wykonywanie przelewów internetowych (zewnętrznych ELIXIR i wewnętrznych): 0 zł

 • Wypłata z bankomatów w Polsce: 2,50 zł. Bank nie pobiera opłat za każdą wypłatę z bankomatów ING/PlanetCash i pierwszą w miesiącu wypłatę z innych bankomatów.

 • Oprocentowanie konta: 0,00%

Pekao

Konto Przekorzystne

0,99 zł

 • Prowadzenie konta: 0 zł/m-c jeśli wykonano min. jedną transakcję bezgotówkową (karta lub PeoPay) i na konto jednorazowo wpłynęło min. 500 zł/m-c (w przeciwnym razie opłata wynosi 6 zł/m-c). Opłata nie jest pobierana od klientów, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

 • Obsługa karty debetowej: 0 zł/m-c jeśli wykonano min. jedną transakcję bezgotówkową (karta lub PeoPay) i na konto jednorazowo wpłynęło min. 500 zł/m-c (w przeciwnym razie opłata wynosi 3 zł/m-c). Opłata nie jest pobierana od klientów, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

 • Opłata za wykonywanie przelewów internetowych (zewnętrznych ELIXIR i wewnętrznych): 0 zł

 • Wypłaty z bankomatów Pekao: 0 zł

 • Wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce: 0 zł za pierwsze dwie wypłaty w miesiącu, a następnie 2%, min. 5,00 zł, jeżeli spełniono warunek do zwolnienia z opłaty za konto. W przeciwnym razie, prowizja za każdą wypłatę wynosi 2%, min. 5,00 zł. Prowizja nie jest pobierana od klientów, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

 • Oprocentowanie konta: 0,00%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z banków

Dodaj komentarz