Codzienność studenta nie jest różowa. Zwłaszcza jeśli młody człowiek musi łączyć naukę z pracą i nie może liczyć na finansowe wsparcie ze strony rodziny. Wydatki na mieszkanie, pomoce naukowe, bilety, żywność i środki czystości pochłaniają zazwyczaj lwią część studenckiego budżetu. A nawet niewielkie nieplanowane wydatki mogą potężnie zaburzyć misternie tworzony plan i zrujnować finansową płynność.
Ważne oszczędności
Aby zminimalizować ryzyko dziur w studenckim budżecie, warto mieć choćby minimalne oszczędności. Skutecznym wsparciem w stworzeniu poduszki finansowej będzie założenie atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego.
Rada: podjęcie decyzji o budowaniu poduszki finansowej może być skuteczną motywacją do rozpoczęcia dodatkowej pracy lub poszukiwania lepiej płatnego zajęcia. A to przyniesie szereg korzyści nie tylko tu i teraz, ale także w długofalowej perspektywie.
Konto oszczędnościowe dla studenta — jak wybrać najlepsze?
Student, który chce rozpocząć oszczędzanie, powinien poszukać konta, które harmonijnie połączy wygodę użytkowania, niskie koszty prowadzenia z atrakcyjnym oprocentowaniem.
Aby wybrać najlepsze studenckie konto oszczędnościowe, zwróć uwagę na:
- oprocentowanie. Im wyższa wartość odsetek, tym wyższe zyski;
- koszty założenia i prowadzenia konta. Najlepiej, gdyby obie operacje były zupełnie darmowe;
- sposób założenia konta. Najlepszym wyborem dla ucznia będzie bank, który pozwala założyć konto w 100% przez internet — szybko, łatwo i komfortowo;
- możliwość korzystania z konta przez internet i telefon. Studenckie konto powinno być nie tylko tanie, ale także wygodne w użytkowaniu;
- koszty przelewów na konto osobiste. Czy wiesz, że większość banków umożliwia wykonanie jednego darmowego przelewu w miesiącu? Każdy kolejny jest już dodatkowo płatny, niestety niemało. Jednym z niewielu banków oferujących konto oszczędnościowe z darmowymi przelewami jest Santander Consumer Bank. Wybierając rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Bank wykonasz dowolną liczbę przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat;
- dodatkowe wymogi, np. konieczność posiadania ROR-u w danym banku. Idealnie, jeśli student może założyć rachunek oszczędnościowy bez konieczności spełniania specjalnych warunków, czy wykonania określonych czynności np. płatności kartą.
Rada: często zdarza się, że banki oferują atrakcyjne oprocentowanie jedynie dla określonego salda środków lub przez konkretny okres. Aby uniknąć rozczarowania, koniecznie sprawdź szczegółowe informacje na temat naliczania odsetek.
Konto oszczędnościowe dla studenta — świetna inwestycja w przyszłość
Konto oszczędnościowe dla studenta to skuteczne wsparcie w stworzeniu poduszki finansowej. Założenie takiego rachunku to również świetny sposób na rozpoczęcie przygody z oszczędzaniem i wdrożenie w życie pozytywnych nawyków finansowych. A te z pewnością zaprocentują w przyszłości.