W ostatnich latach dużą popularność zyskały konta walutowe. Coraz więcej banków w Polsce umieszcza je w swojej ofercie, ale które są najlepsze? Czym w ogóle jest konto walutowe i czy jego posiadanie jest przydatne?

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który prowadzony jest w innej walucie niż złotówki. Najczęściej oferowane przez banki konta walutowe są w euro, funtach, dolarach amerykańskich lub frankach szwajcarskich. Na takim koncie można gromadzić środki w obcych walutach, jak i również odbierać płatności z zagranicy. Głównym atutem tego rachunku jest uniezależnienie od kursów walutowych i brak kosztów związanych z przewalutowaniem. Obecnie otwarcie takiego konta jest bardzo proste, należy udać się do placówki wybranego przez siebie banku i wypełnić stosowne dokumenty. Wiele banków oferuje również złożenie wniosku poprzez system bankowości internetowej oraz przez konsultanta, w tym przypadku potrzebne dokumenty dostarcza kurier.

Zalety i wady konta walutowego

Takie konta w praktyce mogą przynieść właścicielom rachunków wymierne korzyści. Osoby posiadające kredyty w innej walucie np. euro lub frankach spłacają raty po kursie sprzedaży waluty, które obecnie obowiązują w danym banku. W związku z przewalutowaniem transakcji klienci najczęściej ponoszą koszty związane z wahaniami kursu walut. Konto walutowe umożliwia wybranie dogodnego momentu na wymianę waluty oraz spłatę raty kredytu bezpośrednio w walucie, poprzez takie rozwiązania klienci nie tracą na przewalutowaniu transakcji. Dogodnym rozwiązaniem jest również fakt, że konto walutowe można zasilić bezpośrednio wybraną walutą, która wcześniej została wymieniona po korzystnym kursie w kantorze.

Z rachunków walutowych korzystają osoby, które często podróżują za granicę lub po prostu dokonują transakcji (np. internetowych) w obcej walucie. Posiadanie karty wydanej do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i dokonywanie transakcji za granicą wiąże się z kosztami przewalutowania płatności. Natomiast płacąc za granicą kartą debetową powiązana z kontem walutowym nie ponosimy kosztów transakcji, takie rozwiązanie dotyczy też wypłat z bankomatów, choć za te mogą być pobierane standardowe opłaty naliczane przez bank.

Oczywiście konta walutowe posiadają też pewne wady, podejmując decyzje o jego założeniu należy dokładnie przyjrzeć się bankom, które mają je w swojej ofercie. Nie wszystkie banki gwarantują to samo, dlatego ważne jest przeanalizowanie wszystkich kosztów, prowizji i opłat. W niektórych bankach konieczne jest wpłacanie środków na rachunek walutowy, może się to wiązać z wysokimi kosztami, ponieważ niektóre banki pobierają opłatę za wpłatę w okienku, inne stosują wysokie spready (jest to różnica pomiędzy bankowym kursem sprzedaży, a kursem kupna danej waluty), oznacza to dużą stratę w sytuacji, gdy zechcemy przelać środki z konta w złotówkach na konto w innej walucie. Kolejnym minusem, choć dla niektórych może to być zaletą, przy założeniu rachunku walutowego jest konieczność otwarcia ROR-u w złotówkach. Nie jest to wymogiem wszystkich banków, dlatego warto przejrzeć wiele ofert przed podjęciem decyzji o otwarciu takiego konta.

W jakich przypadkach posiadanie konta walutowego jest przydatne?

Konto walutowe jest sprawą indywidualna każdego klienta jednak trzeba zaznaczyć, że przydaje się w różnych kwestiach między innymi:

– gdy spłacamy kredyt hipoteczny w obcej walucie,

– wyjeżdżamy na studia za granicę i gdy często podróżujemy,

– gdy dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych,

– gdy otrzymujemy stałe wpływy z zagranicy (np. emerytury, renty, wynagrodzenie za pracę oraz zwrot podatków),

– a także, gdy chcemy utrzymać środki w innej walucie w banku.

Przy wyborze konta walutowego warto też zwrócić uwagę na różne czynniki. W przeważającej większości są to konta bezpłatne i nieoprocentowane, jednak różną się kosztami np. przelewów wysyłanych za granicę lub tych wpływających na rachunek. Warto też zapytać o możliwość wydania karty debetowej, ponieważ nie wszystkie banki oferują tę usługę. Należy sprawdzić jakie są koszty wydania i obsługi karty oraz ile trzeba na nią czekać. Istotną kwestią są też opłaty pobierane podczas wypłat gotówki z bankomatu i placówkach za granicą, a także czy za pomocą karty można dokonywać płatności w Internecie, ponieważ duża liczba klientów decyduje się na założenie konta walutowego, by dokonywać zakupów w zagranicznych sklepach bez kosztów przewalutowania.

Porównanie kont walutowych w różnych bankach

Bank Zachodni WBK na polskim rynku ma dużą konkurencję jeśli chodzi o konta osobiste w złotówkach, jednak posiada jedną z najlepszych ofert kont walutowych. Bank oferuje konta w czterech walutach: EUR, GBP, USD, CHF oraz kartę Master Card w przypadku, gdy konto będzie w trzech pierwszych walutach. WBK nie wymaga posiadania konta osobistego, a rachunek nie jest oprocentowany. Otwarcie konta jest darmowe i jego prowadzenie również, jeśli posiadane saldo będzie wyższe lub równe 20 jednostkom danej waluty. W innym wypadku prowadzenie konta wyniesie 2 EUR/GBP/USD/CHF. Pierwszy rok posiadania karty, która jest wydawana bez żadnych opłat, jest darmowy. Po roku opłata jest obowiązkowa i wynosi 10 EUR/GBP/USD/CHF za rok. Również wypłaty środków zarówno w Polsce jak i za granica są płatne, a opłata za przelewy internetowe wynosi 0,2 %. Przy tradycyjnej wymianie walut spread w tym banku wynosi 5,75%, przy skorzystaniu z platformy eFX BZ WBK wyniesie ok. 0,65%.

Alior Bank oferuje konta w EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB oraz w SEK. Do trzech pierwszych rachunków dodawana jest karta MasterCard Debit, której nie towarzyszą żadne opłaty. Bank nie wymaga założenia konta osobistego, a wypłaty na terenie kraju są bezpłatne. Koszty zagranicznych wypłat to 9 zł za miesiąc. Przelewy krajowe również są bezpłatne, jednak należy uważać na zagraniczne renty lub emerytury, są one płatne 80 zł. Bank oferuje też korzystny spread, który dla czterech głównych walut wynosi 0,72%.

mBank od innych banków wyróżnia oprocentowanie: USD, GBP – 0,3%, EUR – 0,1%, CHF – 0%. Do rachunków dodawana jest karta Visa Classic. mBank wymaga od klienta posiadania jednego konta osobistego w ich banku. Otwarcie i prowadzenie konta walutowego jest darmowe. Pierwszy rok użytkowania karty jest darmowy, za kolejne zapłacimy 30 zł za rok. Wypłata środków za granica jest darmowa, w kraju zapłacimy za to 5 zł. Natomiast przelewy internetowe w kraju są darmowe, a pozostałe o 0,35% kwoty przelewu plus 5 zł zryczałtowanej prowizji telekomunikacyjnej. Spread dla czterech głównych walut w mBanku wynosi 5,25%.

Otwarcie konta walutowego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zarabiają za granicą, otrzymują renty czy emerytury w obcej walucie, a także dla tych, które często podróżują po świecie. Dzięki takim rachunkom można swobodnie i bezpiecznie zarządzać swoimi środkami zarówno w kraju jak i za granicą. Należy jednak pamiętać, że takie konto ma też swoje wady i warto się zastanowić czy jest ono nam w ogóle potrzebne. Jeśli już zdecydujecie się na założenie konta dokładnie sprawdźcie, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki.

Autor: Katarzyna Studzińska

Dodaj komentarz