Decyzja o wzięciu kredytu na 50 000 zł wymaga przeanalizowania wielu czynników. Jest to bowiem duży wydatek ze względu na naliczone odsetki i prowizje. Każdy bank oferuje takie usługi na zupełnie innych zasadach. Z tego powodu tak ważne jest porównanie konkretnych propozycji przed wybraniem jednej z nich. Która jest najtańsza?

Co wpływa na cenę kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy można wydać na dowolny cel. Jego przyznawanie jest dość proste i wymaga jedynie dysponowania odpowiednią zdolnością kredytową oraz przedstawienia określonych dokumentów. Tak duża elastyczność wiąże się jednak z dość dużymi ratami. Znaczenie mają również inne czynniki, które wpływają na ostateczny koszt kredytu. Są to:

  • oprocentowanie,
  • prowizja.

Istnieją banki, które nie oferują specjalne zniżki polegające na obniżeniu prowizji do zera. Wówczas musisz zapłacić jedynie za naliczone odsetki. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które zmniejsza koszt kredytu nawet o kilka tysięcy. Warto więc regularnie obserwować, jakie oferty pojawiają się na rynku. Konkurencja jest dość duża, dlatego banki prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych propozycji, również tych, które dotyczą kredytów na aż 50 000 zł.

Kredyt gotówkowy wiąże się jednak z większymi ratami niż w przypadku wariantów celowych. Jeśli więc chcesz go wykorzystać na opłacenie samochodu lub dołożenie do nowego mieszkania, najlepszym pomysłem jest zdecydowanie się na świadczenie o konkretnym celu. Wiąże się ono z koniecznością przedstawienia większej liczby dokumentów i czas uzyskania takich pieniędzy jest dłuższy, ale często warto się na to zdecydować. Zdarza się bowiem, że raty są niższe. Takie kredyty występują również w wielu wersjach, stworzonych również z myślą o osobach, które nie dysponują wkładem własnym.

Porównanie kredytów gotówkowych

Każdy kredyt gotówkowy nieco różni się od pozostałych. Mowa tu głównie o dokładnej wartości prowizji, oprocentowaniu oraz RRSO. Czasami w umowach są zawarte również informacje o dodatkowych opłatach, które wynikają np. z obsługi. Warto zwrócić na to uwagę. Zwykle spłacenie kredytu wcześniej również wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Wszystkie te szczegóły są zawarte w umowach, ale można zweryfikować je także wcześniej. Wówczas z pomocą przychodzą internetowe porównywarki i strony banków.

Porównywarki pozwalają na szybkie przeglądanie ofert wielu banków bez konieczności odwiedzania osobnych stron. Wystarczy uzupełnić najważniejsze informacje w elektronicznym formularzu, w tym także wysokość kredytu. Na tej podstawie system wygeneruje oferty poszczególnych instytucji finansowych. To dobra opcja w sytuacji, gdy chcesz porównać oprocentowanie, RRSO czy wysokość ewentualnej prowizji. W ten sposób szybko dowiesz się, gdzie kredyt na 50 000 zł będzie najtańszy.

Obecnie wiele formalności można również załatwić przez internet. Zazwyczaj dotyczy to jednak stałych klientów konkretnego banku. Warto sprawdzić te szczegóły, gdy zależy Ci na jak najtańszym kredycie i możliwości dopełnienia większości formalności zupełnie bez wychodzenia z domu.

Dlaczego niektóre kredyty są tańsze niż inne?

Na rynku działa wiele banków. Mogą one samodzielnie ustalać oprocentowanie czy ewentualne prowizje. Mają również zupełnie inne wymagania, często dotyczące wieku. Na koszt kredytu na 50 000 zł mają wpływ takie czynniki, jak:

  • czas spłaty kredytu (często już od 3 do 120 miesięcy),
  • obecność ewentualnej prowizji,
  • oprocentowanie,
  • rodzaj kredytu.

Czasami różnice wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku tak dużej sumy, jaką jest 50 000 zł, ma to ogromne znaczenie. Porównując oferty, możesz z powodzeniem zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Niektóre banki oferują bowiem znacznie niższe oprocentowanie lub rezygnują z dodatkowych opłat. Na ogół w przypadku takiej kwoty oprocentowanie na 48 miesięcy wynosi 7%. Ogromne znaczenie ma jednak również prowizja.

Dodaj komentarz