Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać?

Banki ze względu na szeroką ofertę chwilówek ułatwiają proces przyznawania kredytów gotówkowych. O czym należy pamiętać, aby nie przepłacić i podjąć dobrą decyzję?

Czym powinien charakteryzować się dobry kredyt gotówkowy. Wielokrotnie słyszy się, że najważniejsze jest oprocentowanie i owszem jest to jedna z najważniejszych składowych, jednakże patrzenie wyłącznie na ten aspekt może być zgubne. Banki kuszą niskim oprocentowaniem, które w wielu reklamach jest eksponowane na pierwszym planie.  Pomimo niskich kosztów generowanych z odsetek kredyt może być nieopłacalny ze względu na:

  • Wysokie prowizje
  • Opłaty dodatkowe
  • Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Opłaty dodatkowe wiążą się najczęściej z koniecznością założenia konta, a które przyjdzie nam uiszczać dodatkowe comiesięczne opłaty. Oczywiście wiele kont jest darmowych, ale warto dokładnie to sprawdzać, ponieważ może być inaczej.

Wielokrotnie banki wymagają ubezpieczenia mogącego znacznie zwiększyć łączny koszt. Nie oznacza to, że takie oferty powinno się natychmiastowo przekreślać, ale niezbędne jest dokładne porównanie i uwzględnienie wszystkich opłat.

Sprawdzaj wiele ofert

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w przypadku kredytu gotówkowego jest działanie w przyspieszonym tempie i korzystanie z usług wyłącznie naszego banku. Naszego, czyli takiego, w którym mamy konto lub w przeszłości zdarzało się nam korzystać z innych instrumentów finansowych.  Może się okazać, że na tle innych ofert będzie wyjątkowo niekorzystna. Paradoksalnie nie opłaca się być stałym klientem banku, ponieważ najkorzystniejsze oferty dostają osoby, które nigdy nie korzystały z usług danego.

Czytaj umowy

Przed złożeniem podpisu niezbędne jest dokładne przeczytanie umowy oraz sprawdzenie tabeli opłat. Większość klientów tego nie robi, a późniejsze problemy wynikają z nieścisłości i nieznajomości umowy. Warto skonsultować się też z doradcą kredytowym, szczególnie w przypadku jeżeli bierzemy kredyt na wyższą sumę.

W dobie internetu i dostępnych powszechnie kalkulatorów kredytowych wybranie najlepszego kredytu nie powinno stanowić większego problemu. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że nie warto się spieszyć i dokładnie przeanalizować bankowe oferty.

Zachęcamy do skorzystania z naszych porównywarek produktów finansowych: znajdź najlepszy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub budowę, jeśli potrzebujesz pożyczki to spośród ofert banków wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy a jeśli chcesz wymienić waluty po dobrym kursie wejdź na stronę porównywarka kantorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj imię