Decydując się na kredyt gotówkowy na samochód, remont lub wakacje, musisz ustalić nie tylko kwotę kredytu i liczbę rat, lecz również rodzaj oprocentowania. To właśnie od tego ostatniego czynnika zależy, ile ostatecznie zapłacisz za kredyt gotówkowy. Oprocentowanie stałe czy zmienne – na które warto się zdecydować?

Spis treści

Czym jest oprocentowanie stałe?

Czym jest oprocentowanie zmienne?

Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Dla kogo kredyt gotówkowy online z oprocentowaniem stałym?

Czym jest oprocentowanie stałe?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem ma stałą stopę bazową, co oznacza, że wysokość raty nie zmieni się w trakcie trwania umowy. Największą zaletą kredytu gotówkowego z oprocentowaniem stałym jest pewność, że zmienność stóp procentowych nie będzie miała wpływu na ratę zaciągniętej pożyczki. Niestety oznacza to również, że wysokość raty nie zmieni się nawet wtedy, gdy stopy procentowe gwałtownie spadną. 

Czym jest oprocentowanie zmienne?

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym jest z kolei związany z obowiązującymi stopami procentowymi, dlatego wysokość raty zmienia się w zależności od obecnych stawek. Oprocentowanie zmienne ustala się na podstawie stawki WIBOR, której wartość ulega zmianie w trakcie spłaty kredytu. Najczęściej stosuje się stawki WIBOR 3M i 6M, dlatego wysokość raty może się zmieniać co 3 lub 6 miesięcy.  Oprocentowanie zależy również od doliczanej przez bank marży, którą ustala się indywidualnie dla każdego klienta. Wysokość marży, w przeciwieństwie do stawek WIBOR, czasami można negocjować z bankiem.

Kredyt gotówkowy ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Decydując się na kredyt gotówkowy online ze stałym oprocentowaniem, już w momencie podpisywania umowy znasz całkowity koszt zobowiązania. Masz również pewność, że oprocentowanie nie zmieni się przez cały okres kredytowania. Kredyt gotówkowy mający oprocentowanie stałe zapewnia więc poczucie bezpieczeństwa i umożliwia lepsze planowanie wydatków. W tej sytuacji nie ma możliwości, by rata kredytu gwałtownie wzrosła, dlatego nie musisz się martwić, że zapłacisz więcej, niż zaplanowałeś. 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu z oprocentowaniem zmiennym. Tutaj trudno o planowanie budżetu, dlatego wybierając kredyt gotówkowy online ze zmiennym oprocentowaniem, musisz być przygotowany na nieprzewidziane wydatki. Z drugiej strony, może się również okazać, że Twoja rata ulegnie zmniejszeniu. Niekiedy ryzyko może się opłacać, jednak ta opcja znacznie lepiej sprawdzi się u osób mających stabilną sytuację finansową. 

Dla kogo kredyt gotówkowy online z oprocentowaniem stałym?

Zaciągasz kredyt gotówkowy na samochód i chcesz mieć wszystko pod kontrolą? Wybierz oprocentowanie stałe. To bezpieczna opcja dla tych, którzy nie lubią niespodzianek i nie są przygotowani na nieprzewidziane wydatki. Stałe oprocentowanie dobrze sprawdza się też w przypadku kredytów zaciąganych na długi okres. Polski oddział Ikano Bank oferuje kredyty gotówkowe online z oprocentowaniem stałym. Tu możesz zaciągnąć długoterminowy kredyt do 150 000 zł i cieszyć się ofertą spłaty kredytu ze stałą ratą. 

 

Kalkulator Kredytowy

Wyniki

Miesięczna rata kredytu: 0 PLN

Całkowity koszt kredytu: 0 PLN

Dodaj komentarz