Kredyty gotówkowe, co warto wiedzieć

Kredyt gotówkowy to pożyczka bankowa, którą stosunkowo najłatwiej uzyskać. Niektóre banki zasilają konta kredytobiorców już na drugi dzień po złożeniu stosownego wniosku. Są i takie, które przelewają gotówkę w godzinę lub kwadrans. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego i samochodowego nie musimy informować banku o tym na co potrzebujemy gotówki. Kredyt taki uzyskuje się łatwo i szybko, a przeznacza na bardzo różne cele: od podróży i wycieczek, poprzez zakup sprzętu AGD lub RTV, aż do remontu domu lub mieszkania. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć także na zakup samochodu. W odróżnieniu od kredytu samochodowego, zakupiony pojazd nie jest zabezpieczeniem kredytu i nie stanowi w tym wypadku własności banku. Zaletą pożyczki gotówkowej jest łatwość otrzymania pieniędzy i lub brak dodatkowych zabezpieczeń ze strony banku, wadą są dość wysokie koszty pożyczki, czyli oprocentowania i prowizje.

Uwaga dłużnicy! Podobnie jak w przypadku innych kredytów, bank dokładnie przygląda się spłatom kredytu i skrzętnie notuje wszelkie zaległości w tym względzie. Zaległości te odnotowywane są w Biurze Informacji kredytowej. Nie spłacanie rat w określonym przez bank terminie zmienia naszą historię kredytową, a tym samym utrudnia otrzymywanie pożyczek w przyszłości. Kolejne banki nie ufają tym, którzy nie spieszyli się z regulowaniem poprzednich długów.

Gotówkowy luz. Zanim poczujemy gotówkowy luz dobrze przyjrzyjmy się propozycjom poszczególnych banków. Kredyty to produkty takie same jak inne i tak samo się je kupuje. Tak samo, a więc płaci się za nie więcej lub mniej. Koszt kredytu to najprościej rzecz ujmując pożyczony kapitał plus odsetki. Wiele banków kusi małymi ratami kredytowymi. Małe raty nie oznaczają jednak taniej pożyczki. Koszt całego kredytu zależy przede wszystkim od długości jego spłacania, czyli od ilości, a nie wysokości rat. Im dłużej spłacamy kredyt, i im więcej rat obejmuje spłata tym dodatkowe koszty będą wyższe.

Mniej gwiazdek i kruczków. Organizacje konsumenckie wywalczyły ustawę w myśl której bankom nie wolno stosować zawoalowanych kosztów pożyczek. Innymi słowy wszystko musi być jasne, uczciwie nazwane i zrozumiałe dla klientów. Informacje o warunkach pożyczki muszą być ujęte w formie czytelnego formularza. W formularzu informacyjnym muszą być podane wysokości oprocentowania i prowizji, a także produkty, nabycie których warunkuje otrzymanie tańszego kredytu. Klient otrzymuje też informacje o konsekwencjach finansowych zalegania ze spłatą długu.

Ostrożnie z wnioskami. Nie warto przesadzać ze składaniem wniosków o pożyczkę w kilku placówkach jednocześnie. Wszystko co robimy w bankach przekazywane jest do wspomnianego już BIK, z którego kolejne banki czerpią informacje o naszych posunięciach kredytowych. Ubiegając się o pożyczkę w kilku placówkach budzimy nieufność kredytodawców, a w najlepszym razie nie wydajemy im się poważnymi klientami.

W gąszczu ofert. Trudno znaleźć się w gąszczu ofert, z których jedna brzmi lepiej od drugiej. Świetnymi przewodnikami po kredytowych ofertach bankowych są rankingi i kalkulatory kredytów. Rankingi kredytów to zawsze aktualne listy dziesięciu najlepszych ofert na podaną z góry kwotę i określony czas spłacania. Kalkulatory kredytów to narzędzia, gdzie samemu wpisuje się wybrane kwoty, walutę i czas spłaty. Po wpisaniu ich otrzymujemy trzy najlepsze oferty kredytowe z podaną wysokością rat (tu znajdziesz nasz kalkulator). Rankingi i kalkulatory kredytów można znaleźć w internecie. Każde z tych narzędzi posiada opcję skontaktowania się z doradcą kredytowym wybranego banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj imię