Kredyt konsumencki krok po kroku

Kredyt konsumencki to każdy kredyt nie zaciągnięty na cele związane z prowadzonym biznesem. Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 255550 PLN lub tej samej sumy wyrażonej w innej walucie. Jakie ustawy regulują kredyty konsumenckie i co warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujemy?

Co to jest kredyt konsumencki?

Lista rodzajów kredytów konsumenckich jest długa i każda z nich chroniona jest odpowiednio przez prawo. Do kredytów konsumenckich należą:

– kredyty udzielane przez banki

– umowa pożyczki

– umowa o kredyt przy zakupie towaru lub usługi

– umowa o kredyt odnawialny

– umowa o odroczenie terminu spełnienia świadczenia pieniężnego

– umowa najmu

– umowa leasingu

Ustawa o kredycie konsumenckim jest skierowana do wszystkich osób, które się na niego decydują i niezależnie od instytucji, która staje się wierzycielem – również do umów zawieranych w tzw. SKOK-ach.

Konsumpcyjny czy konsumencki?

Brzmią podobnie, ale jednak znaczeniowo trochę się od siebie różnią. Choć w praktyce każdy kredyt gotówkowy jest jednocześnie i konsumpcyjny i konsumencki. Na czym polega różnica? Kredyt konsumpcyjny to nazewnictwo stosowane głownie przez instytucje finansowe, przede wszystkim banki. Natomiast kredyt konsumencki to już w 100% formalne określenie – jest sprecyzowany przez ustawę, która reguluje zasady funkcjonowania wielu produktów finansowych, w tym kredytów gotówkowych.

Swoboda w wydawaniu zyskanych środków

Kredyt konsumpcyjny to kredyt, który my, jako osoby prywatne, możemy wydać na dowolny cel. Może to być zakup artykułów gospodarstwa domowego, codzienne zakupy czy wyjazd zagraniczny – byle nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Może on przybrać zarówno formę gotówkową jak i bezgotówkową. W przypadku kredytu konsumpcyjnego gotówkowego otrzymujemy środki (np. przelewem bankowym), które sami możemy rozdysponować na dowolny cel. W przypadku wersji bezgotówkowej sami wskazujemy bankowi, na co powinien przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze – np. na kupno samochodu. W takim wypadku bank sam przelewa środki na odpowiednie konto.

Ochrona prawna

Kredyt konsumencki chroni ustawa z dnia 12 maja 2011 roku. Reguluje ona wszystkie kwestie związane z podpisaniem takiego zobowiązania, między innymi:

– zawartość umowy (aby można ją było uznać za ważną, muszą się w niej znaleźć konkretne informacje)

– zasady reklamy kredytów konsumenckich (np. obowiązek przedstawienia przez banki realistycznych szacunków kosztów kredytowania)

– zakaz naliczania kosztów z tytułu odstąpienia od umowy ( pamiętając, że nie wliczamy w to kosztów, które poniósł kredytodawca, takich jak bezzwrotne opłaty administracyjne i notarialne, odsetki należne za okres wykorzystania nabytego kapitału)

– zakaz pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę zaciągniętego kredytu

Zachęcamy do skorzystania z naszych porównywarek produktów finansowych: znajdź najlepszy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub budowę, jeśli potrzebujesz pożyczki to spośród ofert banków wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy a jeśli chcesz wymienić waluty po dobrym kursie wejdź na stronę porównywarka kantorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj imię