Kredyt odnawialny dla firm – jest ryzyko, jest przyjemność?

Kredyt odnawialny dla firm – jest ryzyko, jest przyjemność?

Poczuj się bezpiecznie i rozwijaj swoją firmę nie martwiąc się o jutro. Uzyskaj stały, szybki i niemal nielimitowany dostęp do gotówki, która może Ci pomóc w każdej sytuacji. Wystarczy tylko 5 minut, żebyś odetchnął z ulgą. A oprocentowanie jest tak niskie, że możesz o nim zapomnieć.

Tak kuszą nas banki, proponując zarówno osobą fizycznym jak i przedsiębiorcom mnóstwo różnego rodzaju produktów finansowych, które mają pomóc w przypadkach, kiedy zbliżają się pilne wydatki, a konto świeci pustkami. Kredyt odnawialny dla firm to ciekawa propozycja, którą ma w ofercie niemal każdy bank. Na czym to polega i czy jest tak różowo jak wygląda?

Kredyt odnawialny czyli jaki?

Kredyt odnawialny to nic innego, jak limit kredytowy na rachunku rozliczeniowym klienta, który, jak sama nazwa mówi, jest odnawialny. Umowa podpisywana jest przeważnie na rok i bank przedłuża ją automatycznie, dzięki czemu na naszym koncie przez 12 miesięcy możemy pobierać dodatkową gotówkę. Pozwala na zaciąganie kredytu dowolną ilość razy. W zależności więc od naszej możliwości kredytowej, możemy dostać nawet i 100 tysięcy limitu na koncie, który możemy wykorzystać na dowolny cel, z którego nie musimy się przed bankiem spowiadać. Świetne, kiedy nasza firma nagle straciła płynność finansową, a na horyzoncie pojawiły się niespodziewane wydatki.

Wady i zalety

Brak konieczności podpisywania wielu umów kredytowych, stosunkowo niskie oprocentowanie, brak obowiązku comiesięcznych spłat (można np. kwartalnie) oraz dużo większe kwoty niż w przypadku debetu to zdecydowane zalety takiego rozwiązania. Może ono nas uratować w wielu sytuacjach, a podobnie jak to jest z kartami kredytowymi, jeśli korzystamy rozsądnie, specjalnie nam nie zaszkodzi.

Kredyt odnawialny ma również wiele minusów, które należy wziąć pod uwagę. Jak należałoby się spodziewać, prowizja nie jest jedynym kosztem takiego zobowiązania. W zależności od banku możemy liczyć się z dodatkowymi opłatami za np. samo przyznanie kredytu (nawet 5% całej kwoty), konieczność otwarcia rachunku bankowego (za który musimy przecież płacić), koszty przedłużenia kredytu o następny rok, a nawet prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu, która może wynosić nawet 2%. O pokusie, jaka towarzyszy posiadaniu takiej sumy na koncie nawet nie wspominając.

Jaki bank?

Kredyt odnawialny proponuje większość banków. Żeby poznać szczegółową ofertę najpierw należy złożyć wniosek w oddziale, a potem wziąć się za negocjacje z bankiem. Należy pamiętać, że za samo rozpatrzenie wniosku banki pobierają, często dość wysoką, prowizję. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego kredytu jest utrudnione.

Kredyt odnawialny, jak każdy produkt finansowy wiąże się z dodatkowymi kosztami, które będziemy musieli zapłacić bankowi w zamian za jego usługę. Mimo stosunkowo niskiego oprocentowania, dodatkowe koszty sprawiają, że nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Dlatego polecamy taki kredyt tylko posiadaczom ROR-u, którzy często potrzebują nagle dużej gotówki, znacznie przewyższającej możliwości standardowego debetu.

Dodaj komentarz