Kredyt studencki czy szybka pożyczka – jak zadłużają się studenci?

Kredyt studencki czy szybka pożyczka – jak zadłużają się studenci?

W listopadzie 2014 roku liczba studentów w Polsce wynosiła prawie 1,5 miliona. Jeżeli dodamy do nich świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych, otrzymamy grupę blisko 1,9 miliona osób. Ponad 500 tysięcy z nich studiowało niestacjonarnie – a więc co najmniej tyle osób płaciło za studia.

Skąd młodzi ludzie czerpią finansowanie? Ci, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziców, korzystają z szybkich pożyczek i kredytów studenckich, ale jak pokazują ostatnie dane KRD, ze spłacaniem bywa różnie.

Szybka pożyczka na dowód lub przez internet

Czesne, opłaty za niezdany egzamin lub przedłużenie sesji – zarówno prywatne jak
i państwowe uczelnie stawiają studentów przed poważnymi wyzwaniami finansowymi. Czasami pieniądze trzeba wpłacić nawet z dnia na dzień. Sposobem, który umożliwia studentom dostęp do szybkiej gotówki, są coraz popularniejsze pożyczki online.

Firm, które oferują tego rodzaju wsparcie, jest coraz więcej – dlatego też należy dokładnie przyjrzeć się ewentualnemu pożyczkodawcy. Warto sprawdzić, czy należy np. do Związku Firm Pożyczkowych – organizacji, która zrzesza rzetelne pozabankowe instytucje finansowe.

Ważnym wyznacznikiem wiarygodności firmy pożyczkowej jest również to, czy i w jaki sposób weryfikuje wnioski. Firmy, które udzielają  szybkich pożyczek wszystkim, bez względu na kondycję finansową, przeważnie stosują drapieżne mechanizmy windykacyjne. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybrać pożyczkodawcę, który stosuje przynajmniej podstawowe kryteria weryfikacji, takie jak wiek czy posiadanie stałego dochodu (np. chwilówki w Pożyczkomat.pl są dostępne dla osób powyżej 20 roku życia).

Czy każdy student może otrzymać szybką pożyczkę?

Warunki, jakie stawiają przed pożyczkobiorcami firmy pożyczkowe, dotyczą zwykle podstawowych kwestii, takich jak odpowiedni wiek (co najmniej 18 lub 20-21 lat) czy pozytywna historia kredytowa.

Przeważnie pożyczkodawcy wymagają również zaświadczenia o stałym dochodzie. Rozumienie tego terminu bywa różne, można jednak wyróżnić kilka źródeł stałego dochodu dla studenta:

  • wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę,
  • regularnie zawierane umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
  • alimenty,
  • renta po zmarłym rodzicu,
  • renta inwalidzka.

Dla kogo kredyt studencki?

Kredyt studencki to specyficzny instrument finansowy, znany i dostępny nie tylko w Polsce, ale też np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Jest on propozycją dla osób, które potrzebują stałego wsparcia finansowego – może być przyznany nawet na 6 lat studentom, a na 4 lata – doktorantom. O kredyt studencki można ubiegać się tylko w wybranych bankach, a jego transze wypłacane są w każdym miesiącu roku akademickiego.

Dla tegorocznych wnioskujących będą wynosić 600zł lub 800zł (do wyboru). Warunkiem otrzymywania kredytu jest posiadanie statusu studenta lub doktoranta, potwierdzone ważną legitymacją studencką lub doktorancką. Aby móc złożyć wniosek o kredyt studencki, należy rozpocząć studia przed 25 rokiem życia i wykazać odpowiedni dochód na członka rodziny – w ubiegłym roku akademickim wynosił on 2500zł (tegoroczny ogłoszony będzie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w grudniu).

Trzeba się jednak spieszyć – w tym roku akademickim wniosek o przyznanie kredytu studenckiego można złożyć tylko do 15 listopada.

Gdzie wziąć kredyt studencki?

Studenci mogą wziąć dedykowany im kredyt w następujących bankach:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi)
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi)

Warunki przyznania kredytu studenckiego, zasady ewentualnego odwołania od odmownej decyzji banku, sposoby na uzyskanie dodatkowego poręczenia zdolności kredytowej, a także warunki spłaty kredytu zostały określone w komunikacie prasowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 1 października 2015.

Kredyt studencki czy pożyczka dla studenta?

To, którą formę finansowania wybierają studenci, zależy od ich indywidualnych potrzeb
i preferencji.

Kredyty studenckie wybierają przeważnie osoby, które potrzebują pomocy finansowej na dłuższą metę. Środki z tego źródła są niżej oprocentowane, jednak kwota, którą można uzyskać każdego miesiąca, jest sztywno określona. Dużą zaletą kredytu studenckiego jest możliwość umorzenia (przynajmniej częściowego) takiego zobowiązania. Dla niektórych osób skorzystanie z ofert rynku kredytowego w tak młodym wieku może jednak okazać się zbyt dużym obciążeniem.

Szybka pożyczka przez Internet to z kolei doraźny zastrzyk gotówki. Minimum wymaganych formalności przekłada się na wysokie oprocentowanie. Nieprzemyślany wybór firmy pożyczkowej może również wiązać się z dużym ryzykiem dla pożyczkobiorcy.

Ewentualne problemy ze spłatą zobowiązań finansowych, skutkują obciążeniem historii kredytowej. Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Dłużników, wielu studentów już zmaga się z tym problemem.

Dobre zaplanowanie zwrotu gotówki oszczędzi kredyto- i pożyczkobiorcom wielu problemów.

Uczelnie domagają się spłaty długu

Zgodnie z danymi KRD, polscy studenci zalegali z opłatą czesnego na kwotę około 9,86 miliona złotych – na każdego zadłużonego przypadało średnio 1900 złotych. Już 26 uczelni wyższych, i to nie tylko prywatnych, zdecydowało się na drastyczne kroki w celu windykacji długów i ponad 5100 studentów trafiło do rejestru dłużników.

Część z nich trafiła do rejestru nie przez swoją złą wolę, ale przez zaniedbanie – nadmiar formalności spowodował, że uczelnie wciąż wymagają od nich płacenia za niepobieraną naukę.

Wpis na listę KRD powoduje, że już na początku dorosłego życia studentów czekać będzie wiele utrudnień w zakresie korzystania z usług rynku finansowego.

Z powodu niepłacenia czesnego na listy KRD najwięcej studentów trafiło z województw małopolskiego (1 579 osób) i mazowieckiego (1 316 osób). Najwyższy dług na osobę przypada z kolei na zadłużonych studentów z Lublina – aż 3 491 złotych.

Dodaj komentarz