Wszyscy przedsiębiorcy muszą regularnie inwestować w rozwój firmy. Zdobycie konkurencyjnej pozycji wiąże się z kosztami. Na niezbędne innowacje, zwiększenie mocy produkcyjnych lub zatrudnienie nowych pracowników potrzebne są dodatkowe środki. Jeśli firma nie posiada wystarczającego kapitału, zmuszona jest do znalezienia dodatkowego sposobu finansowania.
Jednym ze sposobów na pozyskanie niezbędnych środków są dotacje unijne. Jednak sposób wnioskowania jest skomplikowany, a okres weryfikacji i oczekiwania na decyzję bywa bardzo długi. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na kredyty firmowe, pożyczki i inne formy dofinansowania, jakie oferują dziś nie tylko banki, ale również pozabankowe instytucje finansowe.
Oferta banków i firm pożyczkowych jest bardzo szeroka. Najpopularniejsze produkty finansowe to kredyt inwestycyjny oraz kredyt obrotowy. Właściciele firm chętnie sięgają również po krótkoterminowy kredyt w rachunku bieżącym, leasing czy pożyczkę leasingową. Bardzo popularną i wygodną formą kredytowania jest również kredyt kupiecki zwany też kredytem towarowym lub handlowym. Zawierany jest nie z firmą pożyczkową – stanowi umowę między przedsiębiorcami.
Dobór odpowiedniej formy dofinansowania może zaważyć na przyszłości firmy. Nieprzemyślana decyzja i źle dobrany kredyt mogą wpędzić przedsiębiorcę w poważne kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego doradcy kredytowego, który posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę, które banki oferują najlepsze kredyty firmowe.
Samodzielne szukanie finansowania i niedostateczna wiedza kredytobiorców na temat wszystkich warunków kredytu kończy się często zbyt dużym zobowiązaniem, które zaczyna pogrążać sytuację finansową firmy. Zadłużeni przedsiębiorcy sięgają wówczas po kolejne kredyty w innych bankach lub firmach pożyczkowych. Czynnikiem, który należy również wziąć pod uwagę są nieprzewidziane zdarzenia losowe. Mimo dobrych prognoz, z przyczyn od nas niezależnych, takich jak bankructwo i niewypłacalność kluczowego kontrahenta, nieszczęśliwy wypadek, choroba czy nagłe zawirowania w branży, może dojść do pogorszenia płynności finansowej firmy. Jej strata ma negatywny wpływ na zdolność kredytową, co sprawia, że banki najczęściej odrzucają wnioski o kredyty firmowe na pokrycie zadłużenia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się kredyt konsolidacyjny.