Łóżko japońskie na poddasze? Nie każde!

Zaaranżowanie ograniczonej przestrzeni sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba zatem poszukać kreatywnych sposobów, które z jednej strony pozwolą na rozwiązanie problemu skosów sufitu, a z drugiej zbudują odpowiedni klimat, jaki powinien panować w tym służącym relaksowi wnętrzu. Taki jest właśnie minimalistyczny styl azjatycki, w który idealnie wpisuje się łóżko japońskie. Co warto wiedzieć przed wyborem tego mebla na poddasze?

Mianem łóżek japońskich określa się te modele, które są znacznie niższe od tradycyjnie spotykanych w sypialniach mebli tego rodzaju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazło się ono na wyposażeniu wnętrza o klasycznym kształcie, ale jego walory docenią szczególnie osoby, urządzające pomieszczenie na poddaszu.

Niskie łóżko, wysoki komfort

Łóżko japońskie nadaje się idealnie do ustawienia pod ścianą ze skosem, gdzie nie byłoby możliwe umieszczenie szafy i innych mebli. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany przede wszystkim tym, jaka jest wysokość pomieszczenia oraz jego przestrzeń użytkowa. Zasadniczo łóżko japońskie sprawdza się lepiej na dużym metrażu, ale jego rozmiar można z powodzeniem dopasować także do mniejszego pomieszczenia.

W sprzedaży są dostępne liczne modele, wśród których znaleźć można łóżka na krótkich nogach, pod którym jest niewielka przestrzeń nad podłogą, lub takie, których rama przylega do podłoża. Szczególnie w tym drugim przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni stelaż. Materac nie może bowiem przylegać do podłogi, gdyż dla naszego zdrowia i komfortu, powinien mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Ta z kolei jest możliwa, gdy stelaż umieszczony na ramie umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.

Sypialnia w stylu japońskim

Łóżko japońskie stanowi doskonały element wyposażenia sypialni na poddaszu w związku z tym, że odpowiednio dobrane i ustawione, da efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Jest to możliwe do osiągnięcia, dzięki wyborowi modelu łóżka bez zagłówka. Można je wówczas postawić pod ścianą z naprawdę niskim skosem. Najlepiej, by mebel był wykonany z wysokiej jakości drewna litego, czyli z jednego jego rodzaju. Taki produkt zapewnia większą wytrzymałość, a w związku z tym, że jest w 100% naturalny, także bezpieczeństwo dla osób z alergiami. Ponadto drewno nigdy nie wychodzi z mody, a w razie potrzeby zawsze można odświeżyć jego wygląd lub przemalować na inny kolor.

Sypialnia w stylu japońskim idealnie wpisuje się w rolę, jaką odgrywa to pomieszczenie w naszym życiu – ma za zadanie łagodzić, uspokajać i relaksować. Sprzyjają temu kolory ziemi, jakie w nim dominują, czyli odcienie brązu i czerń, a także beże, kremy i akcenty w kolorze zieleni. Bliskie naturze powinno być także wyposażenie sypialni w postaci orientalnych akcentów bambusowych, wykonanych z papieru ryżowego i drewna. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie całej sypialni w stylu japońskim, jego bliskość naturze stanowi kolejny argument za tym, by wybrać ramę łóżka z drewna litego.

Mniej znaczy więcej

Wnętrze sypialni na poddaszu zawsze wydaje się optycznie małe ze względu na obecność skosów. Warto zatem dokładnie przemyśleć kwestię rozmiaru łóżka japońskiego, gdyż zbyt duże może -przytłoczyć? pokój. Dwuosobowe modele zaczynają się już od rozmiaru 120×200 cm, a najczęściej spotykanym w domach wymiarem jest 160×200 cm. Być może model, znajdujący się po środku tych wartości, czyli łóżko o rozmiarze 140×200 cm będzie stanowiło dobry kompromis pomiędzy designem a komfortem. Z jednej strony pozwoli na swobodne wyspanie się dwóm osobom, a z drugiej dobrze wpasuje się we wnętrze małej sypialni, na przykład poniżej 15 m kwadratowych.

Przy wyposażaniu sypialni na poddaszu warto zachować japoński umiar w stylizacji. Im mniej mebli i dodatków, tym więcej drogocennej przestrzeni. Dominacja jasnych barw we wnętrzu z tylko ciemnymi akcentami także dobrze wpłynie na harmonię i wrażenie większej przestronności wnętrza.

Zachęcamy do skorzystania z naszych porównywarek produktów finansowych: znajdź najlepszy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub budowę, jeśli potrzebujesz pożyczki to spośród ofert banków wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy a jeśli chcesz wymienić waluty po dobrym kursie wejdź na stronę porównywarka kantorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj imię