Tegoroczna majówka może być nie tylko długa, ale i kosztowna. Osoby, które korzystają z kart kredytowych mogą jednak rozłożyć dług z karty na raty. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w ten sposób można istotnie obniżyć oprocentowanie zadłużenia. Dla przykładu w BZ WBK oprocentowanie karty wynosi 22% a rat jedynie 11,9%.

Tegoroczna majówka u wielu osób trwa cały tydzień. Z jednej strony mieliśmy więc dużo czasu żeby odpocząć. Z drugiej może to oznaczać zwiększone wydatki. Nie chodzi tylko o koszt noclegów w pensjonacie czy hotelu. Odpoczywając, często dużo więcej wydajemy na konsumpcję. Szczególnie mogą to odczuć osoby, które płacą kartą kredytową i nie widzą jak szybko ubywa pieniędzy w ich portfelu.

Jeśli po urlopie okaże się, że mamy problem ze spłatą zadłużenia karty, to dobry nastrój może szybko zniknąć. Kredyt w karcie nie jest oprocentowany tylko jeśli w terminie spłacimy całe zadłużenie. W przeciwnym razie naliczane są wysokie odsetki. Zwykle oprocentowanie na kartach wynosi około 20%. Warto też dodać, że odsetki naliczane są od całego zadłużenia nawet jeśli jego większość spłacimy w terminie.

Aby uniknąć wysokich odsetek trzeba spłacić w terminie całość długu. Jeśli jednak jest on tak duży, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić to warto sprawdzić czy nasz bank umożliwia rozłożenie zadłużenia karty na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na coś w rodzaju kredytu ratalnego.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że oprocentowanie takich rat jest zwykle znacznie niższe niż oprocentowanie na karcie. Dla przykładu w BZ WBK standardowe oprocentowanie karty MasterCard Silver wynosi 22%, a oprocentowanie długu rozłożonego na raty jedynie 11,9%. Różnica jest więc ogromna.

Jeszcze większe korzyści mogą odnieść posiadacze karty Impresja w Banku Millennium. Jej posiadacze dwukrotnie w ciągu roku mogą skorzystać z nieoprocentowanych rat. Warunkiem jest jednak, że kwota rozkładana nie może być większa niż 3000 zł. Warto też wspomnieć o ofercie Polbanku, który również nie nalicza oprocentowania od długu rozłożeni ego na raty. Wymaga jedynie opłacenia prowizji w wysokości 5%. Podobnie jest w Getin Banku. W jego przypadku prowizja wynosi 1% za każda ratę.

Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander

Dodaj komentarz